W skrócie
Co oznaczają kody na skorupkach jajek?
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zgodnie ze stanem prawnym z 2014 roku ma obowiązek oznaczania jajek 11-cyfrowym kodem. Z obowiązku znakowania zwolnieni są rolnicy, którzy mają nie więcej niż 50 kur niosek i sprzedają jajka na terenie swojego powiatu lub w powiatach sąsiadujących z gospodarstwem. Takie jajka wprost z gospodarstwa rolnego mogą być też od kur z wolnego wybiegu.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć zdjęcia
Z jedenastu cyfr na skorupce jajka można zdobyć informacje o systemie hodowli kur, kraju pochodzenia jajek, województwie lub powiecie, z którego pochodzą oraz oznaczeniach producenta.
Pierwsza cyfra kodu ma zadanie poinformować o sposobie hodowli kur:
- 0 – jaja z chowu ekologicznego, potocznie zwane „zerówkami”
- 1 – jaja z chowu z wolnego wybiegu
- 2 – jaja z chowu ściółkowego
- 3 – jaja z chowu klatkowego
Poza tym na skorupce jajka widoczna jest klasa jakości jajek A lub B. Te z klasy A to jajka w opakowaniach lub luzem, z jednego i tego samego miejsca produkcji lub zakładu pakowania znajdującego się w jednym miejscu, z jedną i tą samą datą zniesienia, minimalnej trwałości lub pakowania, tym samym sposobem chowu oraz – w przypadku jaj klasyfikowanych – tej samej klasy jakości i klasy wagowej.
Dodatkowo jajka klasy A pod względem jakości mają opisaną kategorię wagową:
- S o wadze poniżej 53 g,
- M o wadze 53-63 g,
- L o wadze 63-73 g,
- XL o wadze powyżej 73 g.
Czasem jest ona wyrażona słowami (małe, średnie, duże, bardzo duże). Jeżeli w opakowaniu dostępne są jajka różnej wielkości, to także powinno być wyraźnie zaznaczone na opakowaniu.
Czym różnią się jajka ekologiczne od chowu klatkowego?
Chów ekologiczny kur związany jest ze ścisłymi zasadami. Główny zakaz dotyczy trzymania zwierząt w klatkach. Chów ekologiczny kur uwzględnia ich dobrostan, a także odpowiednie wykorzystanie obornika, np. do uprawy roślin. W takim chowie dba się o zdrowie zwierząt. Od gospodarstw ekologicznych wymaga się między innymi:
- wymiany ściółki,
- odpowiednio często dostarczania świeżej wody,
- paszy bez dodatku antybiotyków,
- odpowiedniej wentylacji pomieszczeń,
- możliwie naturalnego oświetlenia.
Sprawdź także: Jak zrobić jajko sadzone?
Sylwia Majcher przestrzega przed złym oznakowaniem jajek
Znana promotorka zdrowego odżywiania, niemarnowania żywności i dobrego jedzenia w 2021 roku opublikowała wpis na temat kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, która wykryła błędne oznakowanie jajek w polskich sklepach. Aż 20% z nich miało nieprawdziwe oznakowanie. Nazwa „jajka wiejskie” oznaczała „trójki”, czyli jajka z chowu klatkowego. Klient, sugerując się nazwą produktu, mógł myśleć, że jest to jajko z wolnego wybiegu.
Sylwia Majcher dodała, że jajkom brakowało dokumentacji potwierdzającej deklarację o karmieniu kur paszami wielozbożowymi, część miała niższą wagę niż ta podana przez producenta. Następnie podała trzy wskazówki ułatwiające wybranie najlepszych jajek. Znana dziennikarka poradziła, aby wybierać jajka o różnej barwie i wielkości. To świadczy, że są one ekologiczne lub z wolnego wybiegu. Jajka z fermy mogą łatwiej przypalać się podczas smażenia. Jajka ekologiczne lub z wolnego wybiegu mają też wyjątkowy zapach trawy.
Zobacz także: Przepis na domowe ciasto marchewkowe z jajkami z wolnego wybiegu
Jak przechowywać jajka?
Wbrew utartym przyzwyczajeniom jajka nie powinny być trzymane na drzwiach lodówki, tylko na środkowej półce, gdzie temperatura jest niezmienna. Jajka można też przechowywać w chłodniejszych pomieszczeniach (około 12° Celsjusza) takich, jak spiżarnia, piwnica lub garaż. Pamiętajmy, że jajko po ugotowaniu (obrane lub w skorupce) powinno być spożyte wciągu tygodnia. Warto też sprawdzić je organoleptycznie (wygląd, zapach i smak), czy nie nastąpiły istotne zmiany.
Promotorka ekologii dodaje, że nie należy myć jajek przed włożeniem do lodówki. W ten sposób usuwa się naturalną warstwę ochronną jajka, która spowalnia jego psucie. Jaja należy umyć w ciepłej wodzie tuż przed wykorzystaniem. Po wykorzystaniu jajek w kuchni warto przemyć blaty kuchenne i zlew wodą z octem.
Sprawdź także: Przepis na ciastka owsiane
Ile jajek można jeść dziennie?
Ilość zalecanego spożycia jajek w tygodniu często się zmieniała. Według ostatnich zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia można jeść jedno jajko dziennie bez negatywnego wpływu na organizm (w tym wliczone jako składnik naleśników lub makaronów).
Jajka mają wiele wartości odżywczych. Są źródłem błonnika i mają niewielką ilość tłuszczu. W jajkach znajdziemy też takie witaminy jak:
- B12,
- B2,
- A.
Poza tym jajka są doskonałym źródłem siarki, fosforu, kwasu pantotenowego, selenu i kwasu foliowego. Te składniki wpływają na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.
– Nie ma żadnych przeciwwskazań do zjadania jaj. Może tylko w przypadku alergii na któryś ze składników. Sam codziennie zjadam kilka jajek. Spożywanie dobrego cholesterolu z jaj ogranicza wytwarzanie złego cholesterolu przez nasz własny organizm. Zresztą w jaju cholesterol to 0,3%, reszta to ważne substancje bioaktywne. W białku są np. substancje mające znaczenie w regulacji ciśnienia krwi, czynniki niszczące bakterie i wirusy, zwłaszcza aktywne wobec wirusa grypy – dodaje prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, technolog żywności i żywienia.
Sprawdź także: Domowy ramen, czyli hit Youtube’a na obiad. Przepis na esencjonalny wywar z imbirem. Jak zrobić japońskie danie?
Ile jajko ma kalorii?
Warto wiedzieć, że jedno jajko o wadze 55 gramów ma około 80 kcal. Jednak warto pamiętać, że im dłużej gotowane jajko, tym będzie miało więcej kalorii. Jajko ugotowane na miękko ma około 84 kalorii. Natomiast jajka ugotowane na twardo to 93 kalorie.
Sprawdź także: Przepis na klasyczną pastę jajeczną
Źródło:
- Rodzaje oznaczeń obowiązkowych na opakowaniach do jaj - Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz
Pyszne frytki każdego dnia
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: