Spis treści
- Co to jest soda oczyszczona i jakie ma właściwości?
- Soda do pieczenia domowych ciast
- Miękkie mięso na gulasz
- Szybciej ugotowane strączki
- Soda oczyszczona, a napój z bąbelkami
- Apetyczny kalafior
- Zachowanie koloru ziemniaków
- Omlety lekkie jak piórko
- Smaczniejsza kawa
- Smak i zapach ryby
- Karmelizowana cebula
- Jędrne krewetki
- Równoważenie smaku sosu pomidorowego
Co to jest soda oczyszczona i jakie ma właściwości?
Soda oczyszczona to potoczna nazwa wodorowęglanu sodu (znanego również jako kwaśny węglan sodu). Na etykietach produktów spożywczych opisywana jest jako E500b. W kuchni najczęściej wykorzystuje się jej właściwości spulchniające. Soda oczyszczona wydziela dwutlenek węgla w połączeniu z kwasem np. z:
- soku z cytryny,
- octu jabłkowego,
- octu spirytusowego.
Świetnie sprawdzi się również do czyszczenia różnych, zabrudzonych powierzchni, np. piekarnika.
Kliknij przycisk, aby dowiedzieć się, jak stosować sodę w kuchni
Soda do pieczenia domowych ciast
Wydzielany przez sodę oczyszczoną dwutlenek węgla spulchnia ciasto, co może być pomocne szczególnie przy pieczeniu wegańskich ciast. Powstający w reakcji chemicznej gaz sprawi, że wypiek pięknie wyrośnie, nawet bez dodatku jajek. Wypróbuj domowe ciasto marchewkowe z sodą oczyszczoną, chlebek bananowy, a na święta Bożego Narodzenia piernik z orzechami laskowymi i kawą.
Miękkie mięso na gulasz
Jeśli chcesz uzyskać mięso na gulaszrozpływające się w ustach, to soda oczyszczona przyjdzie z pomocą. Warto twarde kawałki wieprzowiny, wołowiny lub drobiu posmarować sodą oczyszczoną, wymieszaną z wodą na gęstą pastę. Tak przygotowane mięso należy włożyć do lodówki na kilka godzin przed duszeniem.
W naszej galerii możecie zobaczyć 12 zastosowań sody oczyszczonej w kuchni
Szybciej ugotowane strączki
Soda oczyszczona to znakomity produkt do różnorodnego użycia w kuchni. Poza pieczeniem ciast soda oczyszczona sprawdzi się podczas gotowania roślin strączkowych. Szczególnie praktykowane jest to w trakcie gotowania grochu lub ciecierzycy na hummus. Wystarczy 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej dosypać do 1/2 litra zimnej wody do moczenia ciecierzycy, aby strączki szybkiej się gotowały i były miękkie.
Soda oczyszczona, a napój z bąbelkami
W upalne dni wiele osób ma ochotę napić się orzeźwiającego napoju gazowanego. W prosty sposób można zrobić go w domu. Do wody wymieszanej z cukrem i sokiem z cytryny można dosypać 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej, aby uzyskać musujące bąbelki.
Apetyczny kalafior
Mamy i babcie często stosowały sodę oczyszczoną do usunięcia intensywnego zapachu kalafiora. Wystarczy dodać łyżeczkę sody oczyszczonej do gotującego się w wodzie warzywa.
Zachowanie koloru ziemniaków
Gdy zależy nam na uzyskaniu jasnego koloru ziemniaków, to warto dosypać do gotowania łyżeczki sody oczyszczonej. Dzięki temu ziemniaki zachowają atrakcyjną jasnożółtą barwę.
Omlety lekkie jak piórko
Puszyste omlety łatwo uzyskać dzięki dosypaniu sody oczyszczonej do masy jajecznej. Warto zapamiętać proporcję, która spulchni potrawę. Na każde 3 jajka należy dosypać 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej. Następnie masę jajeczną na omlety trzeba szybko wylać na rozgrzaną patelnię.
Smaczniejsza kawa
Szukając sposobu na złagodzenie kwaśnego smaku kawy, warto dodać odrobinę sody oczyszczonej. Dzięki temu kawa będzie smaczniejsza do wypicia.
Smak i zapach ryby
Ryba potrafi odstraszać zapachem mułu. Jeśli chcemy poprawić smak i zapach np.: karpia, to do litra wody trzeba wsypać 2 łyżeczki sody. Kawałki ryby trzeba wstawić do przygotowanej mieszaniny na około godzinę. Przed gotowaniem lub smażeniem należy rybę dokładnie wypłukać i osuszyć.
Karmelizowana cebula
Jeżeli chcemy w szybki sposób skarmelizować cebulę, to trzeba w trakcie smażenia dodać odrobinę sody oczyszczonej. Taka cebula będzie świetnie smakować z usmażonym mięsem, na kanapce lub jako dodatek do potrawki mięsnej.
Jędrne krewetki
Smakosze owoców morza mogą znać ten trik. Przypominamy: aby uzyskać soczyste i jędrne dania z krewetkami, warto sięgnąć po wodę z sola i sodą oczyszczoną. Wystarczy kwadrans moczenia w roztworze sody i soli, aby następnie odsączyć je i usmażyć jak zwykle.
Równoważenie smaku sosu pomidorowego
Większość z nas trzyma w kuchni zapas pomidorów w puszce lub przecierów w słoiku. Jednak czasem przetwory z pomidorów są zbyt kwaśne. Jak uratować ich smak? Poza dosypaniem szczypty cukru do przecieru pomidorowego warto sięgnąć po sodę. Dzięki temu w szybki sposób podkreślimy pomidorowy, naturalny smak warzyw.
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
- Jak usunąć muszki owocówki z kuchni? Sprawdź 5 niezawodnych sposobów
- Jak się pozbyć mrówek w kuchni? Cynamon i mięta odstraszą nieproszonych gości
- Jak wyczyścić mikrofalówkę? Ten patent z TikToka wyświetlono ponad 160 tys. razy
- Ten przepis na burgera z TikToka obejrzało 23 mln osób. Jeden składnik podkręca smak
Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?