W skrócie
Dieta cukrzycowa. Jakie owoce mają mało cukru?
Dieta z niskim indeksem glikemicznym jest rekomendowana głównie dla cukrzyków, ale nie tylko. Również dla tych, którzy po prostu wybierają posiłki z niską zawartością cukru. Czy w takiej diecie owoce są dozwolone? Oczywiście, że tak! Jednak jeśli dbamy o poziom cukru we krwi, musimy wiedzieć, jak je właściwie spożywać i jak komponować posiłki pod względem indeksu glikemicznego.
Dieta niskoglikemiczna, znana także jako dieta IG lub antycukrzycowa, stosowana jest zarówno ze względów prozdrowotnych, jak i odchudzających. Polega m.in. na dobieraniu produktów o niskim indeksie glikemicznym, który jest miarą szybkości i wielkości zmian stężenia glukozy we krwi po spożyciu danego produktu.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć polecane przekąski z owocami w diecie cukrzycowej
IG dzieli żywność na 3 grupy:
- produkty o niskim IG – ≤55
- o średnim IG – 56-69
- o wysokim IG – ≥70
Dieta oparta o produkty o niskim indeksie glikemicznym m.in. zmniejsza ryzyko cukrzycy i sprzyja redukcji masy ciała, dając dłuższe uczucie sytości.
Dieta z niskim indeksem glikemicznym. Jak prawidłowo jeść owoce?
Jeśli sięgniemy po owoc o wysokim IG, to spowoduje to gwałtowny wzrost cukru we krwi, a następnie szybki jego spadek. Jednak jak zaznacza psychodietetyczka Marta Adamiuk, nie wszystkie owoce mają wysoki indeks glikemiczny i bardzo istotne jest, jak je dobieramy do naszych posiłków.
- Mniej dojrzałe owoce mają mniejszy indeks glikemiczny. Oznacza to, że wybierając np. banany w sklepie sięgajmy częściej po te mniej dojrzałe.
- W diecie niskoglikemicznej nie jest zalecane, by jeść owoce osobno. To nie jest pełnowartościowy posiłek - podkreśla Marta Adamiuk. I wyjaśnia, że owoce najlepiej łączyć ze źródłem białka i tłuszczu.
Warto pamiętać, że dodając do owocowej przekąski zdrowy tłuszcz, opóźniamy proces trawienia, a białko stymuluje wydzielanie hormonów jelitowych i insuliny, co obniża poziom glukozy we krwi.
Owoce o niższym indeksie glikemicznym
Niższy indeks glikemiczny mają m.in.:
- truskawki,
- borówki,
- pomarańcze,
- jabłka,
- brzoskwinie,
- maliny,
- porzeczki.
Co ciekawe, będąc na diecie z niską zawartością cukru, warto jeść owoce surowe a gotowane czy pieczone, ponieważ przez obróbkę termiczną nie tylko tracą one cenne wartości odżywcze, ale również są szybciej trawione i podnoszą poziom cukru we krwi. Bardzo ważne jest też to, jak komponujemy posiłki. Wybranie samego jabłka jako przekąski nie jest najlepszą opcją.
Dieta nie tylko dla cukrzyków - przepisy na przekąski
Banan z jogurtem i musli
Umyj i pokrój banana (wybieraj mało dojrzały owoc). Połącz go z jogurtem naturalnym i posyp musli z orzechami. Warto przygotować domową granolę. Wystarczy płatki owsiane wymieszać z miodem i odrobiną masła, dodać orzechy i podpiec ok. 15 min. na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Gruszka z serem pleśniowym
Gruszkę pokrój i połącz z ok. 3 kawałkami ulubionego sera pleśniowego. Możesz dodać ok. 3 sztuki migdałów lub orzechów włoskich.
Truskawki z miksem sałat i serkiem wiejskim
Mix sałat (np. rukola, roszponka, sałata masłowa) umyj i porwij na mniejsze kawałki. Dodaj umyte i pokrojone truskawki i serek wiejski. Polej oliwą z oliwek i sokiem z cytryny lub domowym winegretem. Opcjonalnie dodaj kilka borówek i garść pestek z dyni.
Gruszka z selerem naciowym, serem i orzechami
Gruszkę i seler naciowy umyj i pokrój. Posyp serem np. pleśniowym, dodaj kilka orzechów i np. garść rzeżuchy lub posiekanej natki pietruszki. Skrop oliwą z oliwek i dopraw solą i pieprzem do smaku.
Koktajl z truskawek jogurtu naturalnego i otrębów owsianych
Truskawki umyj i włóż do blendera. Dodaj jogurt naturalny i łyżeczkę otrębów owsianych. Całość zmiksuj.
Jabłko z orzechami
Jabłko umyj i pokrój na cząstki. Przegryzaj z np. kilkoma nerkowcami, migdałami lub orzechami włoskimi.
Zobacz także inne tematy ze Strony Kuchni: