W skrócie
Pomysły na śniadanie
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w artykule „Dieta dla zabieganych – jak zorganizować posiłki, praktyczne porady” autorstwa Moniki Kaczorek, podpowiada kilka zasad przydatnych przy robieniu szybkich śniadań. Według NCEŻ ważne jest, aby gotować większe porcje dań, które są czasochłonne i dobrze smakują po odgrzaniu. Wśród nich wymieniane są
- zupy,
- gulasze,
- sosy.
Można też zrobić pyszną przekąskę z gotowanych warzyw strączkowych lub ze słoika.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zwraca uwagę na przygotowanie posiłków według zasady Talerza Zdrowego Żywienia. Składa się on z porcji warzyw/owoców, produktu zbożowego pełnoziarnistego, produktu białkowego, dodatku tłuszczu roślinnego i ulubionych ziół i przypraw.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć najlepsze pomysły na śniadania.
Zaplanuj śniadanie. Pankejki z nocnego ciasta
Wiele smakołyków można zrobić o poranku, jeśli na noc zostawiło się półprodukty w lodówce. W tym momencie kluczowe będzie planowanie posiłków i wcześniejsze zorganizowanie się. Jeśli wcześniej zrobicie ciasto naleśnikowe, np. na mące owsianej lub orkiszowej, to rano można usmażyć kilka pankejków i zjeść z:
- twarogiem,
- miodem,
- posiekanymi orzechami,
- konfiturą,
- powidłami śliwkowymi,
- syropem klonowym.
.
Puszysta jajecznica – królowa szybkich śniadań
Jeśli nie macie ochoty na naleśniki lub pankejki, to warto przygotować puszystą jajecznicę. Do niej można dorzucić wcześniej ugotowane warzywa, np. różyczki brokułu lub kalafiora. Podane na pełnoziarnistych grzankach, nasycą nas na długo. Przed wyjściem na zajęcia polecamy zjeść także szakszukę, czyli jajka sadzone na smażonych pomidorach z przyprawami.
Czytaj również: Jajka na śniadanie - zacznij dzień od wartościowego i pysznego posiłku. Polecamy 11 przepisów na śniadania z jajkiem w roli głównej
Kanapki na ciepło
W wielu domach podstawowym przepisem na śniadanie są kanapki. Kromki chleba warto posmarować pastą z bobu, z suszonych pomidorów, z fasoli lub ze słonecznika. Świetnie smakują kanapki z hummusem i plastrami pomidora, ogórka lub papryki. Tradycyjne kanapki z wędliną i serem żółtym warto przygotować na ciepło. Opiekacze do kanapek zamienią je w apetyczne "sandwicze".
Nocne owsianki
Jeśli nie macie zbyt dużo czasu, to polecamy zrobić nocną owsiankę. Wystarczy płatki owsiane namoczyć w wodzie (100 g płatków na 200 – 250 ml wody). Do tego można dorzucić ulubione bakalie, np.:
- suszoną żurawinę,
- suszone wiśnie,
- rodzynki,
- orzechy nerkowca,
- orzechy włoskie,
- orzechy laskowe.
Nocną owsiankę wystarczy na drugi dzień podgrzać i zjeść z miodem oraz pastą orzechową. Nadmiar owsianki można też wykorzystać do zrobienia domowych ciastek owsianych lub dorzucić do ciasta naleśnikowego.
Sałatka z serkiem wiejskim
Jeśli chcecie zjeść pożywne śniadanie, które zrobicie w kilka chwil, polecamy zjeść sałatkę z warzywami i serkiem wiejskim. Z pewnością wykonacie ją w trymiga, jednak możecie zechcieć solidniejszą przekąskę na drugie śniadanie. Aby sałatka z pomidorami i serkiem wiejskim nasyciła nas na dłużej, warto połączyć ją z pieczywem typu graham.
Koktajle z owocami – szybkie i zdrowe śniadanie
Pożywną i szybką przekąską są domowe koktajle. W sezonie warto korzystać ze świeżych malin, jeżyn, brzoskwiń i moreli. Na przykład koktajl z borówkami ekspresowo zrobimy i dodatkowo dodamy potrzebnych substancji odżywczych. Aby koktajle nasyciły nas na dłużej, można dodawać do nich namoczone płatki owsiane, orkiszowe albo ugotowaną kaszę jaglaną.
Źródło:
- „Dieta dla zabieganych – jak zorganizować posiłki, praktyczne porady”, mgr Moniki Kaczorek, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.
Zobacz galerię z propozycjami szybkich śniadań:
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Aby gotowanie było jeszcze prostsze
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?