Smakowita pasta jajeczna do chleba. Wypróbuj niezawodny przepis na sycące kanapki. Sprawdź, jak zrobić pyszne śniadanie

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Wideo
od 16 lat
Pasta jajeczna to prosty sposób na podanie jajek na śniadanie. W PRL-u składnikiem dość kontrowersyjnym był dodatek musztardy. Współcześnie pasta jajeczna robiona jest na bazie majonezu lub gęstego jogurtu naturalnego. Zobacz przepis na domową pastę jajeczną jak w dzieciństwie.

W skrócie

Pasta jajeczna to rodzaj dania z jajek ugotowanych na twardo. Gotowe jajka należy rozdrobnić przy pomocy widelca, specjalnej krajalnicy lub zmiksować na gładką masę przy użyciu blendera z dodatkiem majonezu. Jest to całoroczny przysmak, który można jeść zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Popularność pasty jajecznej wzrasta w okresie Wielkanocy. Podpowiadamy, jak zrobić prostą pastę jajeczną do chleba.

Przekrojona bułka z sałatą i pastą jajeczną
Pasta jajeczna znakomicie smakuje ze świeżo posiekanym szczypiorkiem i liśćmi sałaty. Getty Images/venemama/zdjęcie ilustracyjne

Pasta jajeczna – przepis jak z PRL-u

Liczba porcji: dla 2-3 osób.
Czas przygotowania: 15 minut.
Stopień trudności: łatwy.

Składniki:

  • 3 duże jajka ugotowane na twardo,
  • 3 łyżki majonezu,
  • 2 łyżki posiekanego szczypiorku lub koperku,
  • świeżo zmielony czarny pieprz do smaku.

Opcjonalnie:

  • łyżka posiekanej bazylii,
  • 1 łyżeczka ostrej musztardy.

Jak się robi pastę jajeczną na kanapki?

Przygotowanie:

  1. Ugotowane na twardo jajka należy obrać ze skorupek i dokładnie rozgnieść widelcem lub krajalnicą do jajek. Gdy robimy dużą ilość pasty jajecznej, do rozgniatania jajek nada się praska do ziemniaków.
  2. Następnie należy dodać majonez i opcjonalnie musztardę. Całość należy wymieszać do uzyskania jednolitej masy.
  3. Pastę jajeczną na koniec trzeba doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem i posiekanymi ziołami.
  4. Domowa pasta jajeczna najlepiej smakuje rozsmarowana na świeżo upieczonym chlebie, kajzerce lub na chrupiących grzankach.

Pasta jajeczna z margaryną

W latach PRL-u częstym dodatkiem do pasty jajecznej była ostra musztarda. Ten produkt w paście jajecznej miał swoich zwolenników i zdecydowanych przeciwników. W książce „Kuchnia oszczędnej gospodyni” Barbary Bytnerowiczowej autorka zalecała dodawanie do pasty jajecznej pół łyżeczki utartego drobno selera, drobno posiekane marynowane grzyby lub ogórki konserwowe. Szczególnie te ostatnie mogą zaskoczyć nie jednego smakosza. Książki kucharskie z PRL-u często wymieniają „masło roślinne”, czyli margarynę jako składnik pasty jajecznej. Używano jej zamiast majonezu.

Pasta jajeczna z dodatkami

Najpopularniejszym składnikiem dodawanym do pasty jajecznej jest żółty ser. Kawałek sera (30 g) o wyrazistym smaku np.: mimolette, gruyère albo gouda należy zetrzeć na tarce o grubych oczkach. W PRL-u korzystano z sera lekko obeschniętego, który w kremowej paście był odświeżany. Współcześnie do pasty jajecznej można dodać rozdrobnioną fetę lub twaróg. Ponadto smaku nadają zarówno świeże, jak i suszone zioła np.:

Do pasty jajecznej można stosować też różnorodne przyprawy. W stylu indyjskim można dodać odrobinę curry w proszku. A w stylu włoskim posiekanego suszonego pomidora. Pasta jajeczna znakomicie łączy się z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, a także pokrojoną drobno cebulką.

Lekka pasta jajeczna

Dla osób, które liczą kalorie, można zamiast smarowidła z majonezem przygotować pastę jajeczną z awokado. Warto także majonez zamienić na gęsty jogurt grecki albo maślankę. Ta ostatnia ma zdecydowanie rzadszą konsystencję, więc aby zachować charakter pasty, należy użyć o jedno więcej ugotowane na twardo jajko.

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Odmierzaj składniki precyzyjnie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!