W skrócie
Piernik staropolski z ciasta dojrzewającego będzie najsmaczniejszy, gdy zrobi się go 6 tygodni przed planowanym pieczeniem. Po upieczeniu i przełożeniu powidłami piernik powinien odczekać około 1-3 dni, zanim zostanie oblany polewą kakaową lub lukrem. Podpowiadamy, jak zrobić tradycyjny piernik staropolski.
Piernik staropolski – przepis na Boże Narodzenie
Czas przygotowania: 20 minut + 6 tygodni fermentacji + odstawienie na 1-3 dni po upieczeniu ciasta,
Liczba porcji: 15-20 kawałków.
Stopień trudności: średni.
Składniki:
- 460 g mąki żytniej,
- 520 g mąki pszennej,
- 320 g miodu,
- 200 g cukru,
- 6 jajek,
- 20 g przyprawy do piernika,
- 5 g sody oczyszczonej.
Czytaj także: Aromatyczny piernik z dynią jak z PRL-u. Ten przepis królował na stołach jesienią
Do przełożenia i ozdobienia:
- 300 g powideł śliwkowych,
- 200 g cukru pudru,
- 100 ml wody,
- 30 g kakao,
- 10 g masła.
Jak zrobić piernik staropolski?
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki na piernik dojrzewający należy umieścić w dużej misce i dokładnie wyrobić.
- Następnie należy przykryć czystą ściereczką kuchenną i zostawić w temperaturze pokojowej na minimum 3 tygodnie. Ważne, aby nie narażać ciasta na bezpośrednie działanie źródeł ciepła, np.: kaloryfera, piecyka czy kominka.
- Po tym czasie ciasto na piernik staropolski należy przełożyć na stolnicę posypaną mąką i podzielić na trzy części. Z każdej części trzeba rozwałkować prostokątne ciasto o grubości 1 centymetra.
- Tak przygotowane blaty należy przełożyć na blaszki wysmarowane tłuszczem i obsypane mąką. Blaty na piernik należy piec w temp. 180° Celsjusza, aż będą lekko odstawać od formy i staną się zarumienione. Potrwa to około 20 minut.
- Po upieczeniu piernik staropolski należy od razu przełożyć powidłami śliwkowymi, obciążyć deską kuchenną i zostawić na 1-3 dni.
- Kolejnego dnia można przygotować lukier kakaowy i polać powoli i równomiernie piernik dojrzewający. Zamiast lukru kakaowego można skorzystać z roztopionej czekolady. Wierzch piernika staropolskiego można ozdobić orzechami włoskimi.
Zobacz także: Aromatyczny miodownik na Boże Narodzenie. Przepis z miodem lipowym. Dodaj zaskakującą przyprawę do nadzienia
Jaka mąka do piernika staropolskiego?
Tradycyjnie do piernika staropolskiego używa się mąki żytniej typ 720 i mąki pszennej typ 500. Dzięki temu połączeniu wraz z przyprawami korzennymi piernik nabiera lekko karmelowego aromatu, przełamanego pikantnym smakiem przypraw. Mąka żytnia nadaje się do długiej fermentacji ciasta, które z czasem tylko zyskuje na wyjątkowej, zwartej konsystencji.
Czym przełożyć piernik staropolski?
Domowy piernik staropolski najczęściej jest przekładany dobrej jakości powidłami śliwkowymi. Czasem przełamuje się ten tradycyjny składnik, eksperymentując z konfiturą wiśniową, masą orzechową albo marcepanem. Niektóre gospodynie domowe robią jedną warstwę z masy z orzechów włoskich, a drugą – z powideł. Piernik można także ozdobić domowym lukrem królewskim.
Jak przechowywać piernik staropolski?
Tradycyjnie piernik staropolski po upieczeniu można przechowywać w lodówce lub chłodnej spiżarni. Piernik dojrzewający można też trzymać w przydomowym garażu, jeśli nie ma w nim obcych zapachów. Każda z tych metod sprawi, że ciasto na Boże Narodzenie będzie smakować wybornie.
Przyprawa do piernika
Zachęcamy do szukania w sklepach wysokiej jakości przyprawy do piernika. W gotowych produktach należy unikać dodatku mąki pszennej i cukru. Najlepszym wyjściem jest jednak własnoręcznie przygotowanie przyprawy do piernika staropolskiego. Wystarczy wymieszać po 1 łyżeczce:
- mielonych goździków,
- mielonego cynamonu,
- świeżo startej gałki muszkatołowej,
- mielonego imbiru,
- ziela angielskiego.
Można także zmieniać proporcje składników według własnego upodobania. Odważnym smakoszom polecamy też dodać odrobinę świeżo zmielonego pieprzu, który nadaje piernikom pożądanej pikanterii. W końcu „pierny” oznacza po prostu pieprzny.
Zobacz także: Ile wcześniej można ugotować potrawy świąteczne? Planowanie Wigilii nigdy nie było prostsze
Roboty, z którymi pieczenie to przyjemność
Zobacz także inne tematy kulinarne na Stronie Kuchni:
- Obłędnie pachnące pierniczki świąteczne. To ciasto nie potrzebuje leżakowania
- Ekspresowy piernik dla całej rodziny. Wilgotny i puszysty wypiek na święta
- Szybki piernik z orzechami laskowymi. Wyjątkowy przepis dla kawoszy
- Pierniki – pieprzne ciastka, niegdyś oznaka luksusu. Mamy przepis z Muzeum Piernika!
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?