W skrócie
Bartek Kieżun po raz kolejny zabiera nas w podróż kulturalno-kulinarną. Tym razem punktem odniesienia jest Grecja. W przepisie na musakę kucharz poleca stosować oryginalne połączenie przypraw, czyli cynamonu i liści laurowych. Autor licznych publikacji o tematyce kulturalno-kulinarnej korzystał z przepisu opracowanego przez reformatora greckiej kuchni, Nikolaosa Tselemendesa. Przepis na musakę pochodzi z książki „Ateny do zjedzenia” autorstwa Bartka Kieżuna.
Musaka – przepis na greckie danie
Zapiekana jagnięcina z bakłażanem i beszamelem
Liczba porcji: na 4 osoby.
Czas przygotowania: około 1,5 godziny.
Składniki:
- 500 g bakłażana,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- oliwa extra vergine.
Sos mięsny:
- 50 ml oliwy extra vergine,
- cebula,
- 4 ząbki czosnku,
- 250 g mielonej jagnięciny,
- łyżeczka cynamonu,
- 2 liście laurowe,
- 4 goździki,
- łyżeczka oregano,
- 200 ml metaxy,
- 400 g pulpy pomidorowej,
- sól,
- pieprz.
Beszamel:
- 50 g masła,
- 50 g mąki,
- 500 ml mleka,
- 1/2 świeżo tartej gałki muszkatołowej,
- sól.
Sprawdź także: Przepis na zapiekankę ziemniaczaną z mięsem mielonym
Jak zrobić musakę?
Przygotowanie:
- Zaczynamy od sosu mięsnego. Drobno siekamy cebulę. Przesmażamy ją na oliwie, po chwili dodajemy pokrojony w nieduże kawałki czosnek. Solimy, dorzucamy połowę cynamonu i goździki. Mieszamy, dodajemy liście laurowe i doprawiamy pieprzem.
- Kiedy warzywa się zeszklą, dokładamy mięso i smażymy, często mieszając. Po kwadransie dolewamy metaxę, mieszamy, a kiedy alkohol odparuje, dodajemy pulpę, oregano i drugą połowę cynamonu.
- Dusimy do miękkości mięsa, maksymalnie pół godziny, na niedużym ogniu; chodzi o to, żeby sos się nieco zredukował. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem. Sos powinien być wyrazisty.
- Masło rozpuszczamy w rondlu o grubym dnie. Dodajemy mąkę i dokładnie mieszamy. Po chwili ściągamy garnek z ognia, dolewamy mleko, solimy i stawiamy na gaz. Mieszamy, gotując na niewielkim ogniu. Doprawiamy gałką muszkatołową. Beszamel musi trochę zgęstnieć i się zagotować, bo jeśli tego nie zrobi, będzie miał mączny smak.
- Bakłażany kroimy w cienkie plastry, mniej więcej 4-milimetrowej grubości. Oprószamy je mąką i smażymy na złoto na oliwie. Wciągną dość sporo oliwy, ale musaka nie jest daniem dietetycznym, więc wybaczcie bakłażanom łapczywość.
- Na dnie naczynia do zapiekania układamy bakłażany, na nich mięso, a na nim beszamel. Jeśli ktoś ma ochotę, to odrobina owczego sera na beszamelu nie będzie dużym nietaktem wobec greckiego oryginału.
- Zapiekamy przez 40 minut w 180 stopniach Celsjusza. Zjadamy na gorąco albo na zimno, bo musaqqa’a po arabsku oznacza „na zimno”!
„Ateny do zjedzenia” – przepisy na dania kuchni greckiej
Bartek Kieżun opowiada o Atenach i Grecji, tym samym kontynuując opowieści o kuchni krajów śródziemnomorskich. W książce „Ateny do zjedzenia” można znaleźć między innymi przepisy na następujące przysmaki:
- horiatiki (znaną w Polsce pod nazwą sałatka grecka),
- souvlaki (marynowaną wieprzowinę grillowaną na szpadach),
- halvas (chałwę z semoliny),
- melitzanosalata (sałatka z bakłażana z cebulą, papryką i miętą),
- dolmades (delikatne gołąbki w liściach winogron).
Warto zapoznać się z przepisami kuchni greckiej, które korzystają ze świeżych i łatwo dostępnych składników. Według Bartka Kieżuna to podejście do produktów łączy kuchnię Grecji z kuchnią włoską.
Zobacz także: Co łączy Drakulę i Caravaggia? Neapol! Ugotuj flaczki po neapolitańsku i zjedz je we włoskim stylu
Przepis udostępniamy dzięki uprzejmości wydawnictwa Buchmann.
Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Szarlotka tatrzańska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?