Co pić zamiast mleka? Poznaj najpopularniejsze napoje roślinne. Z jednym z nich napijesz się pysznego cappuccino

Anna Daniluk
Coraz więcej osób unika mleka w diecie na rzecz np.: napojów sojowych. Przyjrzeliśmy się najczęstszym zamiennikom tego produktu. Kliknij obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć popularne napoje roślinne.
Coraz więcej osób unika mleka w diecie na rzecz np.: napojów sojowych. Przyjrzeliśmy się najczęstszym zamiennikom tego produktu. Kliknij obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć popularne napoje roślinne. 123rf.com/geografika
Mleko wciąż uważane jest za potrzebny produkt w codziennej diecie. Jednak może nie chcesz lub nie możesz korzystać z niego podczas przygotowywania posiłków. Jeśli zmagasz się z np. na nietolerancję laktozy, jesteś na diecie wegańskiej lub po prostu szukasz ciekawych i nieznanych sobie produktów spożywczych zebraliśmy popularniejsze napoje roślinne. Przyjrzeliśmy się dostępnym zamiennikom mleka. Sprawdź, czym można zastąpić je w kuchni.

W skrócie

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej twierdzi, że na nietolerancję laktozy cierpi 1,5% niemowląt i dzieci oraz 20-25% osób dorosłych. W artykule „Czym zastąpić mleko w diecie przy nietolerancji laktozy?” autorzy skupili się na proponowaniu napojów roślinnych, potocznie nazywanych mlekiem. Eliminacja mleka z diety związana jest z brakiem laktazy – enzymu ułatwiającego trawienie nabiału. Weganie natomiast rezygnują z mleka pochodzenia zwierzęcego na rzecz napojów roślinnych z przyczyn etycznych, środowiskowych lub zdrowotnych. Często wskazują na okrucieństwo związane z hodowlą zwierząt.

W naszej galerii możecie zobaczyć różne rodzaje napojów roślinnych

Zobacz także: Czym zastąpić jajko w wypiekach?

Czym zastąpić mleko w diecie? Popularne zamienniki

Napoje roślinne to szeroka gama produktów wytwarzanych na bazie orzechów, różnych rodzajów grochu i zbóż. Warto pamiętać, że napoje wytwarzane z orzechów, w tym migdałów wolniej podnoszą poziom cukru we krwi, niż napoje zbożowe. Warto wiedzieć, że 22 sierpnia w kalendarzu świat nietypowych obchodzony jest Światowy Dzień Mleka Roślinnego. Zebraliśmy najpopularniejsze napoje roślinne używane w kuchni i stosowane w diecie zamiast mleka.

Mleko sojowe

Napój produkowany z namoczonych i ugotowanych ziaren soi, które następnie są mielone i przeciśnięte przez gazę. Od wielu lat to najpopularniejszy napój roślinny dostępny w polskich sklepach. Ilość białka jest w nim taka sama jak w przypadku mleka zwierzęcego. W sklepach dostępne są napoje sojowe z dodatkiem soku i dodatkowo fortyfikowane, czyli dodawane są do nich witaminy i wapń. Na bazie mleka sojowego zrobisz każdą potrawę znaną z tradycyjnego menu np.: domową jaglankę.

Mleko ryżowe

Napój na bazie ryżu jest delikatniejszy w smaku niż napój sojowy. Ma lekko szary kolor. Przygotowuje się go w taki sam sposób jak mleko sojowe. Najczęściej napój ryżowy używany jest do zup, sosów, koktajli oraz deserów. Zazwyczaj wzbogacony jest o:

  • witaminy z grupy B, A, D,
  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo.

Mleko migdałowe

Migdały należy wcześniej namoczyć w wodzie przez całą noc, zblendować i przepuścić przez gazę lub gęste sito. W sklepach dostępne napoje mają skład ubogi w migdały. Napój migdałowy jest jednym z droższych, jeżeli chodzi o przygotowanie i cenę w sklepie. Chętnie wykorzystywany jest przez baristów, bo szybko i łatwo się pieni. Napój migdałowy to źródło:

  • witamin z grupy B,
  • witaminy E,
  • żelaza.

Mleko kokosowe

Warto zaznaczyć, że napój kokosowy to nie to samo co mleczko kokosowe używane często do gotowania różnych potraw. Jest to rozwodniony miąższ kokosa. W warunkach domowych można zmiksować namoczone wiórki kokosowe, a następnie przefiltrować je przez gazę. Napój nadaje się jako dodatek do:

Mleko z orzechów laskowych

Prawdziwy rarytas wśród napojów roślinnych, które mogą zastąpić zwierzęce mleko. To z orzechów laskowych ma gęstą konsystencję, jest słodkie i mocno orzechowe. Można je dodawać do kawy lub kakao. Połączenie czekolady i napoju orzechowego przywodzi na myśl smak popularnego kremu na kanapki lub mlecznego deseru. Orzechy laskowe są źródłem:

  • witaminy A,
  • witamin z grupy B,
  • żelaza,
  • magnezu,
  • potasu.

Mleko owsiane

Gęsty i tani w przygotowaniu napój owsiany ma wielu zwolenników. Wystarczy namoczyć płatki owsiane i zmiksować. Napój owsiany to istotne źródło witamin A i E. Można go stosować do każdej potrawy znanej z tradycyjnego menu. Smak owsa jest mocno wyczuwalny, więc nie każdy lubi dolewać go do kawy. Jednak warto pamiętać, że nocna owsianka będzie znakomicie smakować z napojem z owsa.

Mleko z ziemniaka

Ciekawostką spożywczą 2022 roku jest pojawienie się napoju z ziemniaka. Może wydawać się to dziwnym pomysłem, ale „mleko” ziemniaczane jest tanie w przygotowaniu. Napój po raz pierwszy pojawił się w Szwecji. Taki napój znakomicie się pieni i nadaje się do zrobienia deserów kawowych. Napój z ziemniaka jest też źródłem witaminy C. Można go też dodać do zapiekanki ziemniaczanej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie. Obserwuj StronaKuchni.pl!

Coraz więcej osób unika mleka w diecie na rzecz np.: napojów sojowych. Przyjrzeliśmy się najczęstszym zamiennikom tego produktu. Kliknij obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć popularne napoje roślinne.

Co pić zamiast mleka? Poznaj najpopularniejsze napoje roślin...

Źródło:

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto popapraniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni