W skrócie
Kim była Lucyna Ćwierczakiewiczowa, nazywana „królową obiadów”?
Lucyna Ćwierczakiewicz urodziła się w 1826 roku. Była autorką popularnych poradników i książek kucharskich w XIX wieku. Pisała je dla gospodyń domowych, które chciały dobrze, ale też gospodarnie gotować. Po rozwodzie z pierwszym mężem, obywatelem ziemskim Feliksem Staszewskim, poślubiła inżyniera Stanisława Ćwierczakiewicza. Była niezależna finansowo, dorobiła się dużego majątku, chociaż o jej oszczędności (przez niektórych nazywanej wręcz skąpstwem) krążyły legendy. Liczne dodruki książek sprawiały, że autorka mogła kupić sobie niejedną posiadłość ziemską.
Przez wiele lat prowadziła dział mody i gospodarstwa domowego w tygodniku „Bluszcz” oraz współpracowała z „Kurierem Warszawskim”. Redagowała popularny kalendarz dla kobiet „Kolęda dla gospodyń”, w którym publikowała porady kulinarne. Po 1870 r. prowadziła przy ulicy Królewskiej 3 w Warszawie salon, w którym organizowała przyjęcia. O jej trudnym charakterze, kłótliwości i hardości krążyły w Warszawie liczne anegdoty. Warto dodać, że „królowa obiadów” była też orędowniczką prawa wyborczego dla kobiet.
Bolesław Prus o Ćwierczakiewiczowej
Marta Sztokfisz w książce „Pani od obiadów”, poświęconej Lucynie Ćwierczakiewiczowej, przytacza komentarz Bolesława Prusa do jej „Kolędy dla gospodyń”: