Naturalna konfitura malinowa według przepisu Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Sprawdźcie przepis na tradycyjne przetwory z malin

Anna Daniluk
Konfitura malinowa według Lucyny Ćwierczakiewiczowej wymaga tylko dwóch składników, ale jest to proces dość czasochłonny.
Konfitura malinowa według Lucyny Ćwierczakiewiczowej wymaga tylko dwóch składników, ale jest to proces dość czasochłonny. Elena Boltunova / gettyimages.com
Lucyna Ćwierczakiewiczowa to wciąż inspiracja dla wielu gospodyń domowych, która motywuje je do gotowania tradycyjnych dań. Ciekawym jest, że korzystała z produktów sezonowych, a wśród jej przepisów można wyróżnić zarówno te bardzo tanie, jak i nieco kosztowniejsze. Dziś proponujemy prosty przepis na domową konfiturę z malin.

W skrócie

Jakie pyszne przetwory proponuje Lucyna Ćwierczakiewiczowa?

Lucyna Ćwierczakiewiczowa w książce „Jedyne praktyczne przepisy wszelkich zapasów spiżarnianych oraz pieczenia ciast” proponowała przepisy na przetworzenie warzyw i owoców. Wśród intrygujących nazw można przeczytać rozdziały o:

  • konserwach, czyli kompotach,
  • konfiturach suchych, czyli owocach w cukrze,
  • i galaretach owocowych.

Znana autorka książek dodała, że konfitura bywa najpiękniejsza, gdy smaży się ją na raz z jednego, dwóch do trzech funtów owocu. Ważną zasadą do uzyskiwania klarownych konfitur według Ćwierczakiewiczowej jest ich szumowanie. Należy je robić dwukrotnie w trakcie gotowania konfitur. W przypadku gotowania syropu najpierw podpowiada szumować sam syrop, a następnie szumować drugi raz razem z owocami. Ponadto hołduje ona zasadzie, że im owoc jest delikatniejszy, tym wymaga wolniejszego ognia.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć oryginalny przepis Lucyny Ćwierczakiewiczowej

Jak zrobić dżem malinowy? Naturalna konfitura malinowa krok po kroku

W przepisach Ćwierczakiewiczowej znajdziemy praktyczne informacje co do ilości owoców na kg cukru oraz sprawdzania odpowiedniego poziomu gęstości wyrobu.

- Gęstość syropu na konfitury mokre, zwaną „perełkową”. Gdy po dłuższym gotowaniu poprzedniego syropu nr 1, nitka po umoczeniu palców nie zrywa się tak szybko, a na powierzchni pokazują się perełki, syrop dobry na gęstość.

Zanim przystąpicie do zrobienia dżemu malinowego według receptury Lucyny Ćwierczakiewiczowej, warto zapamiętać przelicznik na współczesne miary. Łut to około 13 gramów, Funt to 400 gramów, Kwarta to 1 litr.

Zobacz także: Ciasto malinowe z bezą Kuby Tomaszczyka. Przepis na kruche ciasto z malinami i bezą na podwieczorek. Ten wypiek jest obłędny

Jak zagęścić dżem malinowy?

Dżem malinowy zagęszczano przez długie odparowywanie masy owocowej lub przez gotowanie owoców z obierkami z jabłek. Pektyna zawarta w owocach była naturalnym zagęstnikiem. W zamożniejszych domach dodawano agar, czyli substancję żelująca pozyskiwaną z wodorostów.

Przepis na konfiturę malinową

„[…]Maliny smażą się dwojako; oba sposoby zarówno dobre wymagają tylko wielkiej staranności. Maliny do smażenia wybierać trzeba tylko z tych gatunków, co nie mają dużych ziarenek, ale przeciwnie, duże maliny utworzone z małych ziarenek. Przebrać je cienką igłą z korzonków i robaczków, których maliny mają bardzo wiele wewnątrz. Ułożyć na półmiskach jednę malinę obok drugiej, żeby jagoda jagody nie gniotła; tak z półmiskami wynieść do piwnicy do obwiędnięcia. Tak dalece, że jeżeli maliny były świeże, można je w piwnicy trzymać 24 do 36 godzin, żeby zupełnie obwiędły. Na drugi dzień zważywszy maliny, na funt wziąć dwa funty cukru, zrobić syrop zwyczajnym sposobem, maczając cukier w wodzie, wyszumować go dobrze, aż będzie bardzo gęsty, i wtedy na wrzący syrop nie zdejmując go z ognia wrzucić maliny, zagotować tak trzy razy, aż się przewrócą, za każdą razą zdejmując z ognia, potem smażyć ciągle na wolnym ogniu, potrząsając często naczyniem, aby się równo wszędzie gotowały. Gdy się pokażą szumowiny na powierzchni, nie trzeba je łyżką zbierać, jak z innych owoców, bo maliny są tak delikatnym owocem, że za najmniejszym dotknięciem by się popsuły. Szumuje się je w ten sposób: wziąć czysty arkusz bibuły zwyczajnej, przykryć nią całą powierzchnię smażących się malin, zostawić tak sekundę, potem podnieść bibułę, a wszystkie szumowiny pozostaną na bibule: powtarzać to działanie, dopóki się tylko szumowiny pokazywać będą. Smażyć tak należy ostrożnie 20 minut, dopóki pestki na wierzch wypłyną, które bardzo starannie należy wybrać z syropu. Wtedy wlać ostrożnie na salaterkę i zostawić tak 24 do 48 godzin. Na drugi lub trzeci dzień, wstawić znowu usmażone maliny na ogień i smażyć od zawrzenia minut 10. Syrop gorący zawsze zdaje się rzadki, dla przekonania się, czy ma dosyć, kilka kropel na nożu ostudzić, to najlepiej można przekonać czy dość gęsty. Do ostudzenia można zostawić w naczyniu mosiężnem. Na drugi dzień włożyć w słoiki a układając jeszcze łyżeczką wybierać pestki z syropu, których uniknąć niepodobna. Maliny smażone tym sposobem będą miękkie, pięknego jasnego koloru”.

Recepturę Lucyny Ćwierczakiewiczowej cytujemy z uwzględnieniem oryginalnej pisowni.

Zobacz oryginalny przepis z książki Lucyny Ćwierczakiewiczowej:

Konfitura malinowa według Lucyny Ćwierczakiewiczowej wymaga tylko dwóch składników, ale jest to proces dość czasochłonny.

Naturalna konfitura malinowa według przepisu Lucyny Ćwiercza...

Aby gotowanie było jeszcze prostsze

Materiały promocyjne partnera

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto popapraniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni