Na skróty
Marynowane grzyby. Które będą najsmaczniejsze?
W naszych lasach trwa sezon na grzyby, więc warto już pomyśleć o przetworach. Do marynowania najlepiej wybierać zdrowe i jędrne okazy. Grzyby powinny być dobrze rozwinięte, bez robaków i dokładnie wyczyszczone. Najlepsze przetwory z grzybów w occie będą z następujących gatunków:
- kurki,
- borowiki szlachetne, czyli prawdziwki,
- podgrzybki,
- rydze,
- maślaki,
- zielone i szare gąski,
- pieczarki,
- boczniaki.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć rodzaje marynowanych grzybów
Przepis na grzyby marynowane w occie Lucyny Ćwierczakiewiczowej
Tradycyjny przepis na grzyby marynowane wymaga dobrej zalewy octowej. Wielu smakoszy unika jej z racji mocnego smaku i wyrazistego aromatu. Lucyna Ćwierczakiewiczowa w książce „Jedyne praktyczne przepisy” zalecała do marynowania brać drobne i średnie grzyby do słoików. Kluczowe według niej jest podduszenie grzybów w rondlu z dodatkiem plastrów cebuli. Następnie dodawała szklankę octu i krótko zagotowała. Potem przekładała grzyby do słoika i dodawała ostudzoną zalewę. Ważne, aby zalewa przykrywała całkowicie grzyby. Na koniec zawiązywała słój pęcherzem i wstawiała do spiżarni. Gotowe grzybki w occie sugerowała podać w sposób elegancki z plastrami cebuli i polane oliwą.

Łagodna zalewa octowa do grzybów
Wiele osób stroni od grzybów w occie z racji na kwaśny smak. Jednak każdy grzybiarz może wybrać odpowiednią dla siebie zalewę. Szczególnie polecamy dodać jeden składnik, który zmieni smak zalewy octowej do grzybów. Mianowicie jest nią cukier. Drugą ważną wskazówką jest, rozcieńczenie wodą mocnego octu spirytusowego. Warto też stosować przyprawy, które nadadzą dodatkowych walorów smakowych.
Grzyby marynowane w occie – przepis na zimę
Przepis na marynowane prawdziwki w occie Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Zabierzowskiej. Szczególnie polubią go miłośnicy tradycyjnej kuchni polskiej.
Składniki:
- prawdziwki,
- 1 szklanka octu,
- 3 szklanki wody,
- 1 łyżka cukru,
- 1 łyżka soli,
- 5 liści laurowych,
- 5 sztuk ziela angielskiego.
Przygotowanie:
- Grzyby obrać i obgotować w osolonej wodzie. Odcedzić.
- Zagotować zalewę, do gorącej wrzucić ugotowane grzybki, doprowadzić do wrzenia.
- Tak przygotowaną marynatę z grzybami przełożyć do słoików, szczelnie zakręcić, odstawić do góry dnem i zostawić do wystudzenia.
Jak zrobić kiszone grzyby?
Część grzybiarzy uważa, że grzyby w occie mają gorszy smak. Postulują, że ocet dobrze konserwuje, ale zabija prawdziwy smak grzybów. Przez to różne gatunki smakują tak samo. Jeśli jesteście zwolennikami, tego zdania można zabrać się za kiszenie grzybów. Dzięki temu będzie szansa wydobyć ich naturalny smak. Takie grzyby wytrzymają w chłodnej spiżarni, piwnicy lub w dolnej szufladzie lodówki nawet do 6 miesięcy. Z powodzeniem można je dodawać do sosu tatarskiego, sałatek lub podawać jako rodzaj zagrychy.
Przepis na kiszone grzyby
Proporcja na 2-3 słoiki, czas przygotowania 30 minut.
Składniki:
- 500 g świeżych grzybów,
- 1 szklanka wody,
- 10 g soli,
- 1-2 ząbki czosnku,
- 2 ziarna czarnego pieprzu,
- 1 ziarno ziela angielskiego,
- 1 liść laurowy.
Przygotowanie:
- Grzyby trzeba umyć i dokładnie oczyścić. Następnie należy je krótko obgotować i przecedzić na sicie.
- Grzyby trzeba odstawić do ostudzenia.
- Następnie grzyby trzeba ułożyć kapeluszami do góry naprzemiennie w słoiku lub kamionkowym naczyniu. Każdą warstwę należy posypać solą i ułożyć między nie przyprawy.
- Ostatnią warstwę grzybów należy posolić i przykryć czystą gazą. Taki słoik należy odstawić do czasu pojawienia się płynu do kiszenia grzybów.
- Jeśli grzyby były zbyt suche, to trzeba dolać do słoika przegotowanej, osolonej wody. Przed wlaniem do słoika w wodzie należy rozpuścić sól w proporcji 1 łyżka na 250 ml wody.
Mamy nadzieję, że oba przepisy zainspirują was do zrobienia grzybów na zimę. Zdradźcie nam jakie grzyby częściej zajadacie? W occie czy kiszone?
Zobacz w galerii grzyby w occie
Jak zrobić grzyby marynowane w occie i kiszone? Rewelacyjny ...
Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Ciasto malinowe "Pianka"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?