W skrócie:
Troszczenie się o zdrowie układu pokarmowego, w tym żołądka i jelit, to podstawa dobrego samopoczucia. Warto pamiętać o codziennym piciu wody i spożyciu błonnika występującego w owocach, warzywach i pieczywie pełnoziarnistym. Jednak, gdy zamierzasz poszaleć z biesiadowaniem np.: na spotkaniach rodzinnych, miej zawsze (przygotowany zawczasu) zestaw przysmaków działających niczym balsam. Oto 5 propozycji, które łączą przyjemność jedzenia z korzyściami dla twoich jelit.
Rozgrzewający bulion warzywny z imbirem na mdłości
Na uczucie ciężkości po jedzeniu tłustych potraw polecam sięgnąć po domowy rosół. Z pewnością będzie to esencja smaku i przyda się w okresie rekonwalescencji. Możesz też popijać gotowany na wolnym ogniu bulion warzywny. Co więcej, dodatek imbiru działa łagodząco na dolegliwości żołądkowe i rozgrzewająco.

Kremowe congee na niestrawność
Ta azjatycka zupa ryżowa może pomóc przy bólu brzucha. Delikatne, długo gotowane ziarna ryżu są lekkostrawne i łagodzą podrażnienia. Możesz podawać je na wytrawnie z gotowanymi warzywami, startym imbirem lub kurkumą, tworząc posiłek idealny dla zdrowia jelit.
Łagodny kleik ryżowy – smak jak z dzieciństwa
Podobnie jak congee, kleik ryżowy to proste, a zarazem niezawodne danie dla twojego układu pokarmowego. Jego delikatna konsystencja nie obciąża żołądka, a lekkostrawny ryż dostarcza energii. To comfort food w najczystszej postaci.
Pieczone bataty z jogurtem naturalnym i orzechami
Słodkie ziemniaki są źródłem błonnika, który pomoże przy spowolnionej perystaltyce jelit. Do tego warto oblać upieczone bataty gęstym jogurtem naturalnym, który dostarcza białka i posypać wierzch chrupiącymi orzechami włoskimi. Tak skomponowane danie będzie prawdziwą ucztą i ratunkiem dla bolącego brzucha. Zobacz przepis na bataty z piekarnika z fetą:

Smoothie z siemieniem lnianym na trawienie
Błyskawiczne, smakowite i bogate w wartościowe składniki smoothie to przysmak, który warto mieć pod ręką nie tylko następnego dnia po imprezie. Owoce jagodowe to źródło antyoksydantów, zatem wybieraj spośród poziomek, malin i truskawek. Pamiętaj, że siemię lniane dostarcza błonnika i kwasów omega-3, które wspierają prawidłową pracę jelit. Taki smoothie to idealny sposób na rozpoczęcie dnia, drugie śniadanie lub zdrową przekąskę.
Zachęcam cię do korzystania z tych pomysłów, gdy odczuwasz dyskomfort związany z trawieniem. Jednak traktuj je jako pomoc doraźną po suto zastawionej kolacji, która polepszy twoje samopoczucie. Pamiętaj, że w przypadku przedłużających się dolegliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Kulinaria
