W skrócie
Tradycyjnie prażone jabłka doprawia się cynamonem i goździkami. Jednak owoce świetnie smakują ze świeżo startą gałką muszkatołową, mielonym imbirem, ekstraktem z wanilii lub mielonym kardamonem. Zobacz jak zrobić apetyczne prażone jabłka.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć przepis na prażone jabłka
Prażone jabłka – przepis na nadzienie do szarlotki
Liczba porcji: 4 słoiki po 230 ml.
Czas przygotowania: 30 minut, w tym 20 minut prażenia w garnku.
Składniki:
- 1 kg słodko-kwaśnych jabłek,
- 10 ml soku z cytryny,
- 10 g mielonego cynamonu,
- 30 g cukru (może być trzcinowy).
Zobacz także: Jak stosować cynamon? Najlepsze przepisy z cynamonem nie tylko na słodko. Aż 13 przepisów na korzenne pyszności
Jak zrobić jabłka prażone?
Przygotowanie:
- Jabłka należy umyć, można obrać ze skórki, wydrążyć środek z gniazd nasiennych i pokroić na mniejsze kawałki.
- Jabłka należy włożyć do garnka o grubym dnie i podgrzewać na małym ogniu. Do jabłek należy dodać sok z cytryny i cukier.
- Następnie jabłka należy smażyć w garnku przez 20 minut, aż zaczną być miękkie i lekko się rozpadać. Ważne, aby w tym czasie mieszać jabłka drewnianą łyżką. Dzięki temu jabłka będą się równomiernie prażyć i nie przypalą się na dnie.
- Na koniec prażone jabłka trzeba doprawić cynamonem. Jabłka prażone są gotowe do użycia.
Prażone jabłka można pasteryzować i w ten sposób mieć jabłka na szarlotkę na zimę. Wystarczy jabłka na szarlotkę włożyć do słoików i zagotować przez 15 minut w garnku z wrzącą wodą.
Do czego użyć prażone jabłka?
Takie jabłka można z powodzeniem użyć do szarlotki. A wiadomo nie od dziś, że domowa szarlotka z budyniem lub szarlotka królewska będzie potrzebować świetnego farszu. Ponadto uprażone jabłka będą znakomicie smakować do owsianki, rolady biszkoptowej, do naleśników lub do ryżu z jabłkami. Jeśli po uprażeniu zblendujecie jabłka na gładką masę, to otrzymacie niesamowicie smaczny mus jabłkowy. Takie jabłka będą świetnie smakować na grzance z chleba.
Jakie jabłka nadają się na szarlotkę?
Do prażenia najlepiej wybierać twarde jabłka o słodkim lub słodko-kwaśnym smaku. Świetnie sprawdzają się stare odmiany jabłoni np.: szara reneta, kosztela, antonówki lub papierówki. Z nowszych gatunków jabłoni wyśmienicie smakują jabłka o nazwie idared. Ważne, aby po uprażeniu całkowicie się nie rozpadły.
Aby gotowanie było jeszcze prostsze
Zobacz także inne przepisy ze Strony Kuchni:
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?