Te produkty nie przetrwały PRL. Zobacz zdjęcia, które przywołają wspomnienia. Co jadało pokolenie naszych mam i babć?

Anna Daniluk
Zdjęcie wykonano w 1967 roku. Widoczny jest fragment wnętrza pawilonu handlowego. Na podłodze stoją puszki z landrynami. Kliknij w obrazek i przesuwaj zdjęcia strzałkami, aby zobaczyć inne produkty z tamtych lat, których już nie ma na rynku.
Zdjęcie wykonano w 1967 roku. Widoczny jest fragment wnętrza pawilonu handlowego. Na podłodze stoją puszki z landrynami. Kliknij w obrazek i przesuwaj zdjęcia strzałkami, aby zobaczyć inne produkty z tamtych lat, których już nie ma na rynku. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Część produktów spożywczych, które powstały w PRL-u, przetrwała do dziś, ale po niektórych pozostało już tylko wspomnienie. Zapewne niewielu z nas tęskni za wyrobem czekoladopodobnym, ale wielu chciałoby posmakować słodkiej oranżady czy polo cockty. Przyjrzeliśmy się produktom z PRL-u, których już nie ma na rynku. Zobaczcie zdjęcia, które przywołają wspomnienia młodości.

Spis treści

Wiele osób z sentymentem wspomina dziś biedne i szare czasy PRL-u, ponieważ kojarzą się im z dzieciństwem i młodością. Na sklepowych półkach brakowało niemal wszystkiego, a towary były na kartki. Niektóre marki, takie jak Tymbark, Hortex czy Wedel, przetrwały do dziś. Ale jest też wiele produktów spożywczych, znanych w PRL-u, których produkcja została wstrzymana.

Kliknij przycisk, aby zobaczyć zdjęcia produktów z PRL-u, których już nie ma

Herbata popularna i wyborowa

Jednym z produktów, które dla wielu osób były symbolem PRL-u, jest herbata popularna. Była to herbata granulowana, która mogła być sprzedawana na kilogramy lub w tekturowych opakowaniach. Innym produktem Spółdzielnię Spożywczą „Społem” była herbata wyborowa sprzedawana w torebkach do zalewania.

Zapiekanki z PRL-u. Prosta i genialna przekąska. Przepis na kultowe zapiekanki. Zrobisz je w 15 minut

Jednym z produktów z PRL-u, już niedostępnych, jest herbata wyborowa.
Jednym z produktów z PRL-u, już niedostępnych, jest herbata wyborowa. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wyrób czekoladopodobny

Czekolada była za komuny nie lada rarytasem. Szczególnie w okresie stanu wojennego. Monika Milewska w książce „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia” pisała, że to charakterystyczny produkt dla czasów kryzysu.

- W stanie wojennym Zakłady Przemysłu Cukierniczego „22 Lipca” (dawniej E. Wedel) wypuściły serię wyrobów czekoladopodobnych z krzepiącym napisem: „I w kryzysie nie damy się”. To nieliczne wyjątki. PRL do dziś kojarzy się z etykietami i opakowaniami zastępczymi, w których gubili się nie tylko klienci, ale i sama semantyka produktu, oraz beznadziejnie szarym, wyzutym z wszelkiej treści papierem pakowym – pisała Monika Milewska.

Landryny w puszce

W okresie PRL-u wierzono, że cukier dodaje energii, zgodnie z hasłem popularnej reklamy: „Cukier krzepi!” Władza chciała pokazać, że w państwie panuje dostatek, a obywateli stać na słodycze. Dodatkowo metalowa puszka, ozdobiona grafiką jagód i truskawek przypadła do gustu wielu paniom. Landrynki były produkowane przez Zakład Fabryczny „Odra”.

Polo cockta

Oryginalna polo cockta była produkowana do lat 90. XX wieku. Napój bezalkoholowy miał być komunistyczną odpowiedzią na coca colę, która postrzegana była jako zły, zachodni produkt. Polo cockta była produkowana według różnych przepisów przez Spółdzielnię Spożywczą „Społem”. Napój pojawił się też jako istotny element fabuły filmu „Kingsajz” Juliusza Machulskiego. Kierując się sentymentem, w 2015 r. wprowadzono do oferty jednego z dyskontów napój o tej nazwie. Jednak wiele osób zauważa, że nie smakuje on tak samo jak kiedyś.

Cytronada, czyli napój cytrynowy

Napój cytrynowy sprzedawany w sklepikach szkolnych sprzedawany był w foliowej torebce ze słomką. Niemal obowiązkowo kupowany był na przerwach.

Szampan mleczny

Dzisiaj mało kto słyszał o napoju określanym mianem „serwowit”. Szampan mleczny, bo o nim mowa, produkowany był do lat 80. XX wieku. Był to sfermentowany napój mleczny o kwaśnym smaku. Zawierał śladowe ilości alkoholu. Brzmi egzotycznie nieco egzotycznie, prawda?

Zobacz w galerii produkty spożywcze znane z PRL-u, które nie są już produkowane

Zdjęcie wykonano w 1967 roku. Widoczny jest fragment wnętrza pawilonu handlowego. Na podłodze stoją puszki z landrynami. Kliknij w obrazek i przesuwaj zdjęcia strzałkami, aby zobaczyć inne produkty z tamtych lat, których już nie ma na rynku.

Te produkty nie przetrwały PRL. Zobacz zdjęcia, które przywo...

Źródło:

  • „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia” Monika Milewska, Państwowy Instytut Wydawniczy

Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni

Materiały promocyjne partnera

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni