Zmywarka w kuchni nie tylko umyje naczynia. Wykorzystują ją do gotowania i robienia przetworów

Anna Daniluk
W kuchni zmywarka może być wykorzystywana nie tylko do mycia naczyń. Gotowanie i pasteryzacja przetworów to najczęściej wykorzystywane funkcje urządzenia.
W kuchni zmywarka może być wykorzystywana nie tylko do mycia naczyń. Gotowanie i pasteryzacja przetworów to najczęściej wykorzystywane funkcje urządzenia. 123rf.com/tomvoelz
Zmywarka w kuchni, zgodnie ze swoją nazwą, najczęściej służy do mycia naczyń. Jednak są dwa nietypowe zastosowania zmywarki, których nie polecają producenci urządzeń, ale wiele osób z nich korzysta. Chodzi o pasteryzację słoików oraz gotowanie jedzenia w zmywarce metodą sous-vide.

W skrócie

Czy można gotować w zmywarce?

Gotowanie w zmywarce wydaje się pomysłem dziwnym i niebezpiecznym. Warto pamiętać, że producenci sprzętów AGD w instrukcji obsługi odradzają użycie zmywarek do innych zadań niż mycie naczyń. Najczęściej nie zniechęcają wprost do gotowania w zmywarce, ale można to wywnioskować po zaleceniach umieszczanych w rozdziale dotyczącym bezpieczeństwa użytkowania.

Na przykład jeden z producentów zmywarek pisze w instrukcji:

  • Zmywarka jest przeznaczona jedynie do mycia naczyń i przyborów kuchennych nadających się do mycia w zmywarce.
  • Woda w zmywarce nie nadaje się do picia. W zmywarce mogą pozostawać resztki detergentu.

„Zmywarkowe gotowanie” - co to za trend i na czym polega?

Mimo ostrzeżeń producentów, w mediach społecznościowych pojawił się trend gotowania jedzenia w zmywarce, który ma zastępować kosztowną metodę sous-vide. W skrócie polega ona na umieszczeniu mięsa zapakowanego próżniowo w kąpieli wodnej lub parowej w niższej temperaturze niż zwykłe pieczenie. Metoda sous-vide wymaga też dłuższego czasu gotowania.

Mięso pakowane jest próżniowo w specjalnych woreczkach i umieszczane w zmywarce. Zwolennicy tej metody, z obawy przed dostaniem się detergentów do jedzenia, najczęściej puszczają cykl zmywania tylko z zapakowanym mięsem lub warzywami, bez tabletki ze środkiem myjącym.

Co najczęściej gotuje się w zmywarce?

Zmywarki nie poradzą sobie z twardymi warzywami korzeniowymi, takimi jak seler, buraki, ziemniaki lub korzeń pietruszki. Do zmywarek do gotowania wrzuca się:

  • kawałki ryb,
  • wieprzowinę,
  • wołowinę,
  • różne rodzaje drobiu,
  • a także średnio twarde warzywa (brokuły i kalafior)
  • oraz kasze.

Najlepiej kierować się zasadą, że do zmywarki wkłada się warzywa gotowane do 15 minut w tradycyjny sposób. Warto pamiętać, że gotując w zmywarce, robi się to na własną odpowiedzialność.

Pasteryzowanie w zmywarce

Popularnym zastosowaniem zmywarki jest także pasteryzacja przetworów. Pasteryzowanie w zmywarce może wzbudzać zaskoczenie, ale warto wziąć ją pod uwagę. Kluczowe jest dokładne zamknięcie słoików szczelnymi zakrętkami. Należy się upewnić, że zakrętki są odpowiednie do danego słoika, nic nie wycieka i sprawnie zamyka się słoik. Najlepsze są do tego słoiki typu twist-off.

Jak pasteryzować słoiki w zmywarce?

Gdy dżemy, kompoty lub domowe leczo przełożycie do wyparzonego i osuszonego słoika, należy ustawić je do góry nogami do całkowitego wystygnięcia.

  1. Przetwory należy wstawić do zmywarki, ustawiając zakrętką do dołu. Należy mieć pewność, że są dobrze ustawione i nie będą się poruszać podczas włączonego cyklu programu.
  2. Następnie należy ustawić program, który generuje minimum 60°Celsjusza.
  3. Należy włączyć zmywarkę bez dodatku kostki ani płynu do zmywarek.
  4. Po zakończonym cyklu programu należy poczekać, aż słoiki całkowicie wystygną. Wtedy można wyjąć słoiki ze zmywarki. Gdy będą lekko ciepłe można je wyjąć ze zmywarki i zostawić do całkowitego wystygnięcia.

Gotuj zdrowo

Materiały promocyjne partnera

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto popapraniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni