W skrócie
Czy można gotować w zmywarce?
Gotowanie w zmywarce wydaje się pomysłem dziwnym i niebezpiecznym. Warto pamiętać, że producenci sprzętów AGD w instrukcji obsługi odradzają użycie zmywarek do innych zadań niż mycie naczyń. Najczęściej nie zniechęcają wprost do gotowania w zmywarce, ale można to wywnioskować po zaleceniach umieszczanych w rozdziale dotyczącym bezpieczeństwa użytkowania.
Na przykład jeden z producentów zmywarek pisze w instrukcji:
- Zmywarka jest przeznaczona jedynie do mycia naczyń i przyborów kuchennych nadających się do mycia w zmywarce.
- Woda w zmywarce nie nadaje się do picia. W zmywarce mogą pozostawać resztki detergentu.
„Zmywarkowe gotowanie” - co to za trend i na czym polega?
Mimo ostrzeżeń producentów, w mediach społecznościowych pojawił się trend gotowania jedzenia w zmywarce, który ma zastępować kosztowną metodę sous-vide. W skrócie polega ona na umieszczeniu mięsa zapakowanego próżniowo w kąpieli wodnej lub parowej w niższej temperaturze niż zwykłe pieczenie. Metoda sous-vide wymaga też dłuższego czasu gotowania.
Mięso pakowane jest próżniowo w specjalnych woreczkach i umieszczane w zmywarce. Zwolennicy tej metody, z obawy przed dostaniem się detergentów do jedzenia, najczęściej puszczają cykl zmywania tylko z zapakowanym mięsem lub warzywami, bez tabletki ze środkiem myjącym.
Co najczęściej gotuje się w zmywarce?
Zmywarki nie poradzą sobie z twardymi warzywami korzeniowymi, takimi jak seler, buraki, ziemniaki lub korzeń pietruszki. Do zmywarek do gotowania wrzuca się:
Najlepiej kierować się zasadą, że do zmywarki wkłada się warzywa gotowane do 15 minut w tradycyjny sposób. Warto pamiętać, że gotując w zmywarce, robi się to na własną odpowiedzialność.
Pasteryzowanie w zmywarce
Popularnym zastosowaniem zmywarki jest także pasteryzacja przetworów. Pasteryzowanie w zmywarce może wzbudzać zaskoczenie, ale warto wziąć ją pod uwagę. Kluczowe jest dokładne zamknięcie słoików szczelnymi zakrętkami. Należy się upewnić, że zakrętki są odpowiednie do danego słoika, nic nie wycieka i sprawnie zamyka się słoik. Najlepsze są do tego słoiki typu twist-off.
Jak pasteryzować słoiki w zmywarce?
Gdy dżemy, kompoty lub domowe leczo przełożycie do wyparzonego i osuszonego słoika, należy ustawić je do góry nogami do całkowitego wystygnięcia.
- Przetwory należy wstawić do zmywarki, ustawiając zakrętką do dołu. Należy mieć pewność, że są dobrze ustawione i nie będą się poruszać podczas włączonego cyklu programu.
- Następnie należy ustawić program, który generuje minimum 60°Celsjusza.
- Należy włączyć zmywarkę bez dodatku kostki ani płynu do zmywarek.
- Po zakończonym cyklu programu należy poczekać, aż słoiki całkowicie wystygną. Wtedy można wyjąć słoiki ze zmywarki. Gdy będą lekko ciepłe można je wyjąć ze zmywarki i zostawić do całkowitego wystygnięcia.
Gotuj zdrowo
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?