W skrócie
Bartek Kieżun we wstępie do przepisu zdradza sekret udanego omletu, który tkwi w zachowaniu odpowiedniej proporcji pomiędzy jajkami a ilością użytych ziemniaków. Następnie ważne jest smażenie tortilli w głębokiej patelni. Według autora książki „Hiszpania do zjedzenia” tortilla de patatas powinna być wilgotna w środku i sucha z wierzchu.
Tortilla de patatas – przepis na omlet z ziemniakami
Liczba porcji: dla 2-4 osób.
Czas przygotowania: około 30 minut.
Stopień trudności: średni.
Składniki na tortillę o średnicy 24 cm:
Jak zrobić tortilla de patatas?
Przygotowanie:
- Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy. Nożem odłamujemy kawałki ziemniaków. Chodzi o to, żeby ich krawędzie były nierówne, dlatego nie może to być ziemniak pokrojony w kostkę. Po chwili dochodzi się do wprawy, więc bez obaw. Ważne, by kawałki ziemniaków były mniej więcej w tym samym rozmiarze.
- Na głębokiej, nieprzywierającej patelni rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy ziemniaki i smażymy je jak frytki, tyle że muszą się zrobić nie złote, a miękkie. W połowie smażenia dorzucamy posiekane cebule i czosnek pokrojony w plasterki. Solimy i dodajemy paprykę w płatkach.
- Kiedy ziemniaki zmiękną, odcedzamy je z oliwy. Jajka rozkłócamy rózgą (mikser za bardzo je napowietrzy) w sporej misce. Porządnie solimy. Dorzucamy do nich ziemniaki z cebulami, mieszamy, a następnie wlewamy na zwilżoną oliwą patelnię — tę samą, w której smażyliśmy ziemniaki.
- W trakcie smażenia na średnim ogniu potrząsamy patelnią, by brzeg tortilli się zaokrąglił. Krawędź zaokrąglamy również silikonową łopatką. Gdy spod lekko zbrązowieje, zsuwamy tortillę na sporą pokrywkę rumianą częścią w dół. Nakrywamy patelnię pokrywką i energicznie obracamy, tak aby teraz przysmażyć ją z drugiej strony.
- Ponownie potrząsamy patelnią, by krawędź się zaokrągliła. Trzeba też pamiętać, by nie smażyć za długo, bo tortilla będzie zbyt sucha. Minuta, maksymalnie dwie. Gotową tortillę zsuwamy na talerz, kroimy i możemy zjeść na ciepło na śniadanie albo wieczorem na zimno do wina. Nie zmarnuje się na pewno, bo jest pyszna!
Przepisy Bartka Kieżuna
Autor „Hiszpanii do zjedzenia” wyspecjalizował się w przepisach takich krajów jak Turcja, Portugalia, Włochy i Grecja. Dzieląc się przepisami kuchni greckiej w książce „Ateny do zjedzenia”, nie zapomniał o tradycyjnej sałatce choriatki, musace, chałwie z semoliny i bougatse z kremem waniliowym.
Przepis udostępniamy dzięki uprzejmości wydawnictwa Buchmann.
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Patelnie w najlepszych cenach
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?