Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jak ułożyć sztućce? Savoire-vivre przy stole. Zobacz porady ekspertki od dobrego zachowania

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Prawidłowe ułożenie sztućców może przysparzać problemy. Zebraliśmy podstawowe zasady, jak prawidłowo ułożyć sztućce. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć pozostały układ sztućców.
Prawidłowe ułożenie sztućców może przysparzać problemy. Zebraliśmy podstawowe zasady, jak prawidłowo ułożyć sztućce. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć pozostały układ sztućców. Getty Images/Biserka Stojanovic
Aleksandra Pakuła to dziennikarka, specjalistka od public relations, autorka kanału „Instytut Etykiety” na Youtube i znawczyni etykiety. Na swoim profilu na Instagramie dzieli się poradami dotyczącymi prawidłowego zachowania przy stole, a także jak zachować się z klasą w różnych sytuacjach życiowych. Zobacz, jak ułożyć sztućce według zasad savoire-vivre’u.

W skrócie

Jak układać sztućce?

Eleganckie nakrycie stołu najczęściej przydatne jest podczas świąt. Jednak podczas spotkań w gronie rodziny, na proszonych obiad lub przyjęciach urodzinowych warto wiedzieć, jak prawidłowo nakryć do stołu. To jak się układa sztućce, zostało uregulowane w zasadach savoire-vivre, czyli regułach mających ułatwić stosowne zachowanie w codziennych sytuacjach. Aleksandra Pakuła w jednym z postów na swoim profilu na Instagramie pokazała, w jaki sposób prawidłowo nakryć do stołu.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć prawidłowe nakrycie stołu

W nagraniu wskazała, że podstawowe ułożenie sztućców jest proste. Nóż i łyżka powinny być po prawej stronie talerza, a ostrze noża skierowane w stronę talerza. Widelec należy położyć po lewej stronie talerza. Widelczyk powinien być ząbkami ustawiony w stronę łyżki na górze talerza. A łyżeczka w stronę widelca.

Ułożenie sztućców na stole - internauci komentują

Komentatorzy zauważyli, że zawsze zapominają, w którą stronę ułożyć widelczyk i łyżeczkę. Użytkowniczka Sammy Joe dodała:

- W domu moich teściów, widelec jest kładziony ząbkami do dołu, tzn. ząbki widelca dotykają obrusa. Dla mojego męża to normalne, dla mnie nie. U mnie w domu zawsze sztućce układało się tak jak na filmiku. - pisała.

Kolejna obserwatorka zauważyła, że nawet lokale weselne nie wiedzą, jakie panują zasady i ich nie przestrzegają. Inni dodali, że ustawienie sztućców na stole różni się w wielu domach, a nie każdy właściwe sposoby nakrycia stołu. Użytkowniczka Claire skomentowała prawidłowe układanie sztućców, że najłatwiej zapamiętać, że sposób ich ułożenia związany jest kolejnością jedzenia posiłków.

Serwetka na stole

Znawczyni savoire-vivre’u podpowiedziała też jak prawidłowo wykorzystać serwetkę przy stole. Dziennikarka przestrzega przed traktowaniem jej jak śliniaczek i umieszczaniem za kołnierz. Materiałowa serwetka powinna być położona na kolanach skierowana częścią rozkładającą się do góry.

W nagraniu „Dobre maniery przy stole – jak używać serwetki” zamieszczonym na Youtube dodała, że papierowe serwetki powinny zniknąć z naszych domów. Eleganckie są tylko te wykonane z tkaniny np.: bawełny. Serwetka z materiału najczęściej leży po lewej stronie lub po środku nakrycia stołu.

Jak ułożyć sztućce po posiłku?

Aleksandra Pakuła podpowiada, w jaki sposób należy układać sztućce po posiłku.

  • Nigdy nie kładź sztućców opartych o stół i po przeciwległych stronach talerza.
  • Gdy robimy przerwę w trakcie jedzenia nóż i widelec powinno się ułożyć na talerzu trzonkami do siebie, tworząc kąt 90°.
  • Gdy skończymy posiłek nóż i widelec należy złączyć ze sobą częścią wypukłą widelca do góry i ułożyć po prawej stronie talerza. Nóż powinien być po prawej stronie widelca.

Ułożenie sztućców po jedzeniu – wzór elegancji

Jeśli w eleganckiej restauracji lub na przyjęciu weselnym chcemy dać znać kelnerowi, że jesteśmy gotowi na kolejne danie, powinniśmy skrzyżować sztućce. Nóż kładziemy w poprzek talerza, ostrzem skierowanym w lewą stronę. Na niego kładziemy widelec wzdłuż talerza, ząbkami do góry.

Jeśli chcemy dać znać gospodarzowi lub obsłudze, że posiłek był wyjątkowy i bardzo smakował, to sztućce należy położyć równolegle w poprzek talerza, kierując je trzonkami w prawą stronę. Natomiast, gdy nie smakowało, należy ustawić sztućce podobnie jak przy sygnale o przerwie w posiłku. Jedynie nóż należy włożyć w ząbki widelca.

Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom nie będziecie mieć już wątpliwości, jaki układ sztućców jest prawidłowy.

Prawidłowe ułożenie sztućców może przysparzać problemy. Zebraliśmy podstawowe zasady, jak prawidłowo ułożyć sztućce. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć pozostały układ sztućców.

Jak ułożyć sztućce? Savoire-vivre przy stole. Zobacz porady ...

Serwetki i obrusy na Twój stół!

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze babki na Wielkanoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!