W skrócie
Karp królewski jest rybą słodkowodną. W Polsce hodowany jest od XIII wieku. Jest szczególnie ceniony za mięso o wysokiej zawartości białka i grube ości, które można łatwo wyjąć z kawałków ryby. Najsmaczniejsze są młode karpie, które dawniej uchodziły za rarytas. Na Wigilię i Boże Narodzenie zachęcamy do zrobienia karpia w galarecie według receptury siostry Anastazji.
Karp w galarecie – przepis siostry Anastazji
Liczba porcji: dla 6 osób.
Czas przygotowania: 45 minut + 5 godzin pozostawienia w lodówce do stężenia.
Stopień trudności: średni.
Składniki:
Sprawdź także: Łosoś w cieście francuskim nie tylko na piątkowy obiad. Przepis na wyrafinowany posiłek zamiast karpia na święta
Jak zrobić karpia w galarecie?
Przygotowanie:
- Rybę oczyścić, wymyć, osuszyć, posolić i skropić sokiem z cytryny.
- Żelatynę rozpuścić w 1/2 szklanki letniej wody.
- Marchewkę, pietruszkę, cebulę i seler obrać, wymyć, pokroić w plasterki, zalać gorącą wodą, dodać 1 łyżkę rodzynek, ziele angielskie, liść laurowy i zagotować.
- Do gotujących się warzyw włożyć kawałki karpia, doprawić solą, pieprzem do smaku i całość gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 15-20 minut.
- Miękkie kawałki ryby delikatnie wyjąć z wywaru (najlepiej łyżką cedzakową), usunąć ości i ułożyć na półmisku.
- Pozostały wywar przecedzić, wmieszać rozpuszczoną żelatynę i odstawić do ostudzenia. Ugotowanymi warzywami, pozostałymi rodzynkami oraz gałązkami zielonej pietruszki dekoracyjnie przybrać ułożonego na półmisku karpia i wolno zalać tężejącą galaretą.
- Odstawić do lodówki na ok. 5 godzin. Karp w galarecie jest gotowy do podania.
Co zrobić, aby galareta była klarowna?
Karp w galarecie może wydawać się mętny pod wpływem rozgotowujących się cząstek ryby. Aby karp w galarecie nabrał estetycznego wyglądu przed zalaniem, należy wykonać jeden trik. Do wywaru trzeba dodać dokładnie wymieszane białko jajka z łyżką octu. Wywar należy zagotować, a następnie przecedzić przez gęste sitko z wyłożoną gazą. Można też użyć sitka do klarowania nalewek. Gdy płyn przepłynie przez sitko, można dalej przygotowywać galaretę.
Sprawdź także: Karp pieczony w piekarniku na Boże Narodzenie. Przepis na karpia w piekarniku dla niecierpliwych. Poradzą sobie nawet nowicjusze
Dania z karpia nie tylko na święta
Jednym z podstawowych dań, które podawane są na świątecznym stole, jest karp smażony. Można go też podać w galarecie. Ponadto można zjeść zupę rybną z karpia lub karpia po żydowsku. Karpia można także podać w formie pulpetów lub z dodatkiem sosu grzybowego. Warto pamiętać, że wiele osób woli karpia bez ości w galarecie. Dlatego w sklepach dostępne są filety rybne gotowe do użycia w kuchni.
Czytaj także: Przepis na karpia po żydowsku na słodko
Jeśli nie lubicie karpia, to zachęcamy do wypróbowania przepisu na pieczoną rybę w soli. Z pewnością zachwycie nią gości na uroczystym obiedzie. Możne też ugotować zupę rybną z głów karpia. A jeśli nie chcecie jeść ryby to w Boże Narodzenie możecie podać galaretę z kurczaka, która tradycyjnie podawana jest na śniadanie wielkanocne.
Sprawdź także: Co zrobić z karpia? Najlepsze przepisy na świąteczną rybę. Oto 6 sposobów na przygotowanie karpia
Przepis udostępniamy dzięki uprzejmości wydawnictwa WAM.
Zobacz także inne przepisy kulinarne ze Strony Kuchni:
- Z tym dodatkiem kanapki z wędliną mają wyjątkowy smak. Poznaj przepis na ćwikłę
- Pyszna sałatka jarzynowa od znanej zakonnicy. Ten przepis nie ma sobie równych
- Tradycyjna galareta wieprzowa jak u mamy. Ten smak przywodzi dobre wspomnienia
- Wegańskie święta. Poznaj przepis Wegan Nerd na pieczoną fasolę z jabłkami i żurawiną