Faworki z piekarnika na tłusty czwartek. Przepis na karnawałowy deser. Poleca Plate by Kate

Kasia Nowicka
Tradycyjne ciasto na faworki można upiec w piekarniku. Dzięki temu deser będzie mniej kaloryczny.
Tradycyjne ciasto na faworki można upiec w piekarniku. Dzięki temu deser będzie mniej kaloryczny. Kasia Nowicka
Bez faworków trudno wyobrazić sobie karnawału-kruche, lekkie jak piórko i oszronione cukrem pudrem. Ta rozpusta jednak szybko odkłada się w biodrach, chyba że skorzystacie z przepisu Kasi Nowickiej, autorki bloga Plate by Kate, na faworki z piekarnika.

W skrócie

Faworki z piekarnika są pyszne jak te smażone w głębokim tłuszczu, chrupiące, niezbyt słodkie i znacznie mniej kaloryczne. Dla osób na diecie, ale też tych, którzy dbają o portfel, bo smażenie w głębokim tłuszczu w czasach inflacji to spore wyzwanie dla domowego budżetu. Dlatego, zamiast faworki smażyć w karnawale robię faworki z piekarnika.

Faworki z piekarnika – przepis na tłusty czwartek

Przygotowanie 20 minut + pieczenie 20 minut.
Stopień trudności: łatwy.

Składniki:

  • 300 g mąki,
  • 50 g masła,
  • 5 żółtek,
  • 5 łyżek kwaśnej śmietany 30%,
  • 1 łyżeczka cukru,
  • szczypta soli,
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 1 łyżka spirytusu, rum lub opcjonalnie olej rzepakowy w sprayu.

Do posypania:

  • cukier puder do posypania

Jak zrobić faworki pieczone?

Sposób przygotowania:

  1. W misce wymieszaj mąkę, sól i cukier. Dodaj śmietanę, posiekane masło, żółtka i spirytus. Wymieszaj widelcem, zagnieć ciasto, a następnie uformuj z niego kulę. Możesz też zagnieść ciasto za pomocą miksera, robota kuchennego lub malaksera.
  2. Gotowe ciasto uderzaj wałkiem do ciasta – gdy zrobi się płaskie złóż jak list i uderzaj wzdłuż krótszego boku. Ja robię to przez około 10 minut. Im dłużej będziesz tłuc ciasto wałkiem, tym bardziej kruche będą faworki. Gdy się zmęczysz, możesz też wałkować i składać ciasto.
  3. Ciasto podziel na 4 części. Każdą część ciasta rozwałkuj na cienki placek. Za pomocą radełka pokrój je na paski szerokości około 2 centymetrów, a następnie podziel na kawałki o długości około 10 centymetrów.
  4. Każdy prostokąt ciasta natnij pośrodku, następnie chwytając kawałek ciasta za jeden z końców, przewlecz drugi koniec przez otwór.
  5. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni Celsjusza. Faworki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Możesz spryskać faworki olejem rzepakowym lub olejem kokosowym w sprayu. Piecz faworki przez około 8-10 minut często zaglądając do piekarnika – trzeba je bacznie obserwować, bo ciasto jest cieniutkie i szybko można je przypalić.
  6. Po ostudzeniu faworki posypujemy cukrem pudrem.

Pochodzenie przysmaku

Najlepsze faworki robiła-a jakże-moja babcia. A zimowe popołudnia, gdy w gospodarstwie sprzyjały pieczeniu i gotowaniu przysmaków. Skąd faworki wzięły się na polskim stole, nie jest do końca pewne. Niektórzy pochodzenia faworków szukają we Francji i zwyczajach rycerstwa. Podobnie nazywano kokardki zrobione ze wstążki, które kobiety wręczały rycerzom na znak przychylności. Faworki mają je przypominać.

Zobacz także: Prosty przepis na domowe pączki z różą. Jak zrobić najlepsze pączki na tłusty czwartek? Sprawdź, jakie to łatwe

Inna wersja wysyła nas do Wielkopolski i poznańskiej cukierni Fawor. O wszystkim zadecydować miał przypadek: kawałek cienkiego ciasta wyślizgnął się z rąk początkującemu cukiernikowi i wpadł do kadzi, w której smażono pączki. Mistrz najpierw skrzyczał czeladnika, a potem spróbował usmażonego ciastka. Okazało się tak pyszne, że weszło na stałe do oferty cukierni.

Lżejsze i zdrowsze faworki z piekarnika

Faworki mają wiele nazw, ale najbardziej polska to chruściki. Wszystko dlatego, że pod zębami kruszą się jak suche gałązki. I pewnie zajadałabym się nimi bez opamiętania, gdyby nie fakt, że to prawdziwa bomba kaloryczna.

Metoda przygotowania

Ciasto na faworki jest naprawdę proste. Wszystkie składniki wystarczy zagnieść. A jeśli macie malakser albo robota kuchennego to przygotujecie je w 3 minuty. Ciasto to dopiero początek zabawy. Faworki potrzebują nieco brutalności. Będą idealne, jeśli porządnie wytłuczecie ciasto wałkiem. Im więcej powietrza wtłoczycie do ciasta, tym bardziej będą kruche i delikatne. To przy okazji świetny sposób na stres i trening jednocześnie.

Wytłuczone ciasto wałkujemy cieniutko, kroimy na prostokąty, nacinamy i przewlekamy przez dziurkę, tworząc faworki. Po 8- 10 minutach w piekarniku są gotowe. Przed pieczeniem można delikatnie spryskać je olejem w sprayu, wtedy bardziej będą przypominać te smażone. Po upieczeniu posypujemy nasze faworki cukrem pudrem i gotowe. Wypróbuj też koniecznie moje ekspresowe i proste pączki dla leniwych. Tym razem w wersji smażonej.

Więcej przepisów od Kasi Nowickiej znajdziesz na blogu Plate by Kate. Możesz też obserwować jej profile na Facebooku i na Instagramie.

Zobacz także inne przepisy ze Strony Kuchni:

Roboty, z którymi pieczenie to przyjemność

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!