W skrócie
Jadalne prezenty to dla wielu osób okazja do puszczenia wodzy fantazji. Szczególnie, gdy można wykazać się atrakcyjnym zaprezentowaniem upieczonych ciastek na prezent albo nadać indywidualny charakter przetworom przeznaczonym dla konkretnych osób. Zebraliśmy w galerii najlepsze przepisy na ciastka na prezent.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć w galerii przepisy na jadalne prezenty
Ciastka na bożonarodzeniowy prezent
W ramach prezentu na Boże Narodzenie najczęściej daje się własnoręcznie zrobione pierniczki świąteczne. Do takiego wypieku można dodać foremkę do wykrawania o tym samym kształcie, co ciastka. W ramach prezentu sprawdzą się też ciasteczka ze skórką pomarańczową albo kruche ciastka owsiane w kształcie serc. Można też zrobić pierniki na choinkę ozdobioną witrażykiem z landrynki. Najważniejsze, aby gotowe smakołyki zapakować w:
- ozdobną torebkę,
- w celofan,
- w dekoracyjną puszkę,
- lub ładnie wyglądające pudełeczko.
Przetwory na prezent
Latem i jesienią można pomyśleć o zrobieniu dodatkowych słoiczków z powidłami śliwkowymi albo konfiturą malinową. Świetnie będzie też prezentować się domowa czekośliwka lub różnego rodzaju masła z orzechów. Wśród nich jest masło migdałowe lub tradycyjne masło z orzeszków ziemnych. Osoby lubiące świąteczne przysmaki będą wniebowzięte, gdy dostaną domowy marcepan. Wytrawny łasuch może zechcieć zjeść go od razu lub zostawić do przygotowania domowych wypieków.
Jadalne prezenty w słoiku
Prostym prezentem na święta będą orzechy włoskie lub migdały zatopione w miodzie. Można też ułożyć warstwowo składniki potrzebne do zrobienia chlebka bananowego lub domowego brownie z orzechami. Suche składniki stworzą atrakcyjnie wyglądający zestaw produktów do pieczenia. Wystarczy dołączyć etykietę z przepisem i wyraźnie zaznaczyć, jakie składniki powinny być dodane do produktów spożywczych oferowanych jako prezent.
Zobacz także: Przepis na szybki piernik z orzechami laskowymi i kawą
Wytrawne prezenty na święta
Z okazji Bożego Narodzenia jadalne prezenty oferowane w słoiku nie muszą być tylko słodkie. Wśród nich może być sól grzybowa, czyli zmiksowane na pył suszone grzyby wymieszane z odrobiną soli. Znakomicie sprawdzają się też oleje smakowe np.: olej rzepakowy macerowany z czosnkiem i rozmarynem. W podobny sposób przygotowuje się oliwę z oliwek we Włoszech. Warto też podzielić się własnoręcznie zrobioną nalewką z pigwy, z porzeczek lub z winogron.
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: