Wielki Post 2023. Kiedy się kończy i jakie są zasady postu w Wielką Sobotę? Wiemy od kiedy można jeść mięso

Anna Daniluk
Tradycyjnie post kończy się po mszy w Wielką Sobotę. Wtedy można zacząć jeść świąteczne potrawy.
Tradycyjnie post kończy się po mszy w Wielką Sobotę. Wtedy można zacząć jeść świąteczne potrawy. Piotr Krzyżanowski/archiwum PolskaPress/Gazeta Wrocławska
W czasie ostatniego tygodnia Wielkiego Postu można się zastanawiać od kiedy można jeść pokarmy mięsne. W tym czasie warto sobie przypomnieć, czym jest praktyka poszczenia i w jaki sposób ma przygotować do świąt wielkanocnych. Przypominamy odpowiedź na często nurtujące katolików pytanie dotyczące końca Wielkiego Postu. Omawiamy też, co jeść w Wielką Sobotę.

W skrócie

Kiedy kończy się Wielki Post?

W czasie Triduum Paschalnego, które szczególnie uroczyście praktykowane jest w Kościele Katolickim, należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W szczególności w trakcie Wielkiego Piątku, który upamiętnia dzień śmierci Jezusa Chrystusa, powinno zachowywać się post. Tego dnia przestrzega się go w dwóch wymiarach:

  • ilościowym, czyli jeść trzy posiłki dziennie,
  • jakościowym – bez mięsa i tylko jeden może być do syta.

Czytaj także: Kiedy przypada Wielkanoc 2023? Sprawdź znajomość polskich tradycji i zwyczajów wielkanocnych

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć propozycję dań na Wielką Sobotę

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?

Wielka Sobota przypada 8 kwietnia 2023 roku. Aktualnie nie ma obowiązku poszczenia w Wielką Sobotę. Nie ma postu ilościowego ani jakościowego. Na stronie Episkopatu Polski podkreśla się, że prawo kanoniczne nie wspomina o poście w Wielką Sobotę, jednak zachęca do podtrzymywania tej tradycji.

Zgodnie ze zwyczajem ze spożyciem mięsa czeka się do czasu przypadającego po wielkosobotniej liturgii. Po radosnym odśpiewaniu „Alleluja” można zacząć jeść składniki znajdujące się w koszyczku ze święconką. W niektórych rodzinach praktykuje się próbowanie dań na świąteczny stół po powrocie z kościoła z poświęconymi pokarmami. Dzięki temu można było sprawdzić smak ulubionego jedzenia, a także potrzebę doprawienia.

Co jeść w Wielką Sobotę?

Wraz z końcem Wielkiego Postu na Kaszubach znany jest zwyczaj pochowania żuru. Zupa utożsamiana była z umartwianiem się. Było to zasadnicze postne danie. Wspomniane chowanie żuru było rodzajem ostentacyjnego spaceru z garnkiem zupy, który następnie był rozbijany na plecach ochotnika lub o ziemię.

Jeżeli chcemy zachować tradycję postu, to w Wielką Sobotę można jeść to, co w Wielki Piątek. Wtedy można sięgnąć po sałatkę śledziową, warzywa do sałatki jarzynowej albo kanapki z jajkiem. To także czas, gdy można zjeść barszcz biały lub żurek przewidziany na Wielkanoc.

Tradycyjnie post kończy się po mszy w Wielką Sobotę. Wtedy można zacząć jeść świąteczne potrawy.

Wielki Post 2023. Kiedy się kończy i jakie są zasady postu w...

Aktualne promocje w Lidlu

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto popapraniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni