Kiedy przypada Środa Popielcowa 2024? Podpowiadamy, czy tego dnia można jeść mięso i jakie to ma znaczenie

Anna Daniluk
Tradycyjnie w Środę Popielcową obowiązuje post. Tego dnia można jeść np.: śledzia po kaszubsku z ziemniakami. Kliknij obrazek i dowiedz się więcej o jedzeniu w trakcie Popielca.
Tradycyjnie w Środę Popielcową obowiązuje post. Tego dnia można jeść np.: śledzia po kaszubsku z ziemniakami. Kliknij obrazek i dowiedz się więcej o jedzeniu w trakcie Popielca. Katarzyna Puczyńska
Środa Popielcowa w Kościele Katolickim w 2024 roku przypada 14 lutego. Jest to święto ruchome i rozpoczyna symboliczne 40 dni Wielkiego Postu. Początek Wielkiego Postu uzależniony jest od daty Wielkanocy. Co można jeść i pić w Środę Popielcową, a z czego tego dnia katolicy powinni zrezygnować? Czy w Popielec można jeść mięso? Przyjrzeliśmy się, jak powinno się pościć tego dnia.

W skrócie

Środa Popielcowa, potocznie określana Popielcem nie należy do świąt nakazanych. Zatem udział w mszy nie jest obowiązkowy. Jednak zgodnie z tradycją praktykuje się tego dnia uczestnictwo we mszy świętej oraz posypanie głowy popiołem przez księdza na znak pokuty. Najczęściej Środa Popielcowa przypada między 4 lutego a 10 marca. W 2024 roku Popielec przypada 14 lutego. Sprawdziliśmy, co jeść i jak pościć w Środę Popielcową.

– Odmawianie sobie jedzenia jest jednym z podstawowych sposobów ascezy, czyli wprowadzaniem swojego ciała w stan umartwienia. Z jednej strony ma na celu kształtowanie swojego charakteru i wolnej woli, z drugiej ma też znaczenie uwielbieniowe. Ma poszerzyć nasz horyzont z tego, co ziemskie, na to, co metafizyczne. Oczywiście Bóg nie chce naszej krzywdy, dlatego nasz dobrowolny post powinien odbyć się w taki sposób, żeby nie zagrażał naszemu zdrowiu i życiu – dodaje teolog Damian Burdzań.

W galerii możesz zobaczyć zalecenia kulinarne przewidziane na Środę Popielcową

Co można jeść w Środę Popielcową?

Wiele osób może zastanawiać się, jaki post obowiązuje w Środę Popielcową? W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli według Kodeksu Prawa Kanonicznego powinno się przestrzegać ograniczenia ilościowego i jakościowego, czyli:

  • jako post jakościowy określa się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych,
  • post ilościowy to zjedzenie jednego sycącego posiłku i dwóch skromniejszych.

Zobacz także: Sałatka śledziowa z burakami. Idealne śledzie na ostatki. Taka sałatka zachwyci Twoich gości

Kogo obowiązuje post?

Post ścisły obowiązuje wiernych między 18. a 60. rokiem życia. Niejedzenie mięsa natomiast od 14. roku życia. Dawniej nawoływano, aby Środa Popielcowa była czasem szczególnego umartwienia ciała i zachęcano do spożycia chleba i picia wody. Święto rozpoczyna czterdziestodniowy czas pokuty i pojednania.

Słodycze w Popielec

W czasie Popielca nie powinno się jeść słodkości. Będzie to wpisywało się w koncepcję unikania przyjemności i chęci pokutowania za zło. Przypominamy, że dzieci i młodzież do 14 roku życia, które są wyłączone z zaleceń postu ścisłego, nie muszą rezygnować ze słodyczy.

Środa Popielcowa – co można pić?

Dawniej post o chlebie i wodzie był standardową praktyką rozpoczynającą Wielki Post. Wśród napojów, które są odradzane w Popielec i przez cały okres Wielkiego Postu pojawiają się alkohole, a także kawa i herbata. Te ostatnie w szczególności, gdy traktowane są jako używka.

Obiad w Środę Popielcową

Zgodnie z zaleceniami tego dnia nie powinno się jeść czerwonego mięsa ani obfitych posiłków. W tym dniu warto sięgnąć po przepisy inspirowane kuchnią wegetariańską lub wegańską. Przykładowymi daniami, które sprawdzą się na obiad w Popielec, będą:

Tradycja obchodów Środy Popielcowej nakazuje jedzenie ryb, w szczególności śledzi pod różnymi postaciami. Mogą być to domowe rolmopsy lub śledzie po kaszubsku. Osoby niestroniące od jedzenia ryb, czyli peskawegetarianie mogą zjeść pieczoną rybę z warzywami lub ugotowaną na parze. Tego dnia znakomicie sprawdzą się też sałatki śledziowe, pasty kanapkowe z makrelą lub według upodobania szprotki w sosie pomidorowym.

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Akcesoria kuchenne pomocne w każdej kuchni!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto popapraniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni