Tradycyjna zupa cebulowa. Przepis tani posiłek na chłodne dni. Odrobina sera z bagietką tworzy wymarzone danie

Anna Daniluk
Tradycyjna zupa cebulowa z Francji przygotowywana jest na bazie karmelizowanej cebuli.
Tradycyjna zupa cebulowa z Francji przygotowywana jest na bazie karmelizowanej cebuli. Getty Images/Mariha-kitchen/zdjęcie ilustracyjne
Zupa cebulowa to niewątpliwie dla wielu osób symbol kuchni francuskiej. Podawana z kromką przypieczonej bagiety i zapiekana pod warstwą sera jest wyszukanym przepisem przygotowywanym z bardzo prostych składników. Podpowiadamy, jak zrobić rozgrzewającą zupę cebulową, która posmakuje każdemu.

Spis treści

Francuska zupa cebulowa wielu smakoszom kojarzy się z wyrafinowanym gotowaniem, pomimo używania łatwo dostępnych składników. Wystarczy mieć w kuchni białą cebulę, rosół lub bulion warzywny, czosnek, tymianek i ser żółty. Warto sięgać po zupę cebulową w czasie przeziębień, gdyż cebula rozgrzewa i ma właściwości wykrztuśne. Podpowiadamy, jak przygotować domową zupę prosto z Francji.

Zupa cebulowa – przepis na francuskie danie

Liczba porcji: dla 2 osób.
Czas przygotowania: 45 minut, w tym 5 minut na zrobienie grzanek.
Składniki:

  • 250 g białej cebuli,
  • 25 ml oleju,
  • 2 łyżeczki suszonego tymianku,
  • 1 ząbek czosnku,
  • 25 ml białego wina,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 300-350 ml bulionu warzywnego lub rosołu,
  • 5 g mielonego czarnego pieprzu.

Grzanki do zupy cebulowej:

  • 4 kromki bagietki,
  • 100 g startego sera gruyère.

Zobacz także: Konfitura z czerwonej cebuli do słoika. Przepis na dodatek do soczystych burgerów. Delektuj się wyjątkowymi przetworami

Jak ugotować zupę cebulową?

Przygotowanie:

  1. Cebulę należy obrać, umyć i drobno posiekać. Następnie czosnek należy obrać i pokroić w cienkie plastry.
  2. W garnku o grubym dnie należy rozgrzać olej i wsypać do niego cebulę z suszonym tymiankiem.
  3. Gdy cebula zacznie mięknąć, należy dodać pokrojony czosnek i smażyć do momentu uzyskania złotego koloru. Zajmie to około 10-15 minut. Aby wydobyć pełny smak cebuli, należy przemieszać ją łyżką na małym ogniu smażyć, jeszcze 20 minut. Cebula ma się w tym czasie skarmelizować, ale nie przypalić.
  4. Następnie do cebuli należy wlać białe wino i gdy wyparuje, należy wlać do garnka rosół lub bulion warzywny. Cebulę należy gotować na małym ogniu do miękkości. Gotową zupę cebulową należy doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem.
  5. Przed podaniem należy zrobić grzanki z bagietek. Pokrojone kromki trzeba posypać startym serem na grubych oczkach i umieścić w piekarniku ustawionym na grillowanie (120° Celsjusza).
  6. Grzanki należy zapiekać do momentu rozpuszczenia się sera i widocznego podpieczenia sera i bagietki. Trwa to 3-5 minut.
  7. Zupa cebulowa jest gotowa do podania. Grzanki można umoczyć w zupie cebulowej lub podawać obok talerza.

Jaki ser najlepiej się sprawdzi?

Zupa cebulowa to znakomite danie wykorzystujące w oryginale ser gruyère. Warto wiedzieć, że ser pochodzi ze Szwajcarii, a nie z Francji. W Polsce sprawdzą się również inne sery dojrzewające z mleka krowiego, które współgrają z białym winem. Do grzanek podawanych z zupą cebulową można także sięgać po mniej intensywne w smaku sery takie jak szwajcarski emmentaler lub francuski ser comte.

Wino do zupy cebulowej

Zupa cebulowa przygotowywana jest z dodatkiem francuskiego białego wina. Można sięgać po wina wytrawne i półwytrawne. Ważne, aby nie zdominować smakiem wina całej zupy. Dodatek wina podkreśla naturalnie słodki smak, który wzmacnia się, w czasie karmelizacji warzywa na patelni.

Jakie przyprawy wzmocnią smak?

Zupa cebulowa nie potrzebuje wielu składników, wystarczy dodać suszony tymianek. Większość smaku pochodzi z rosołu lub bulionu warzywnego. W zupie cebulowej świetnie smakuje też rosół z dodatkiem wołowiny. Jednak, jeśli wolicie bogatszy smak zupy cebulowej, to podczas smażenia cebuli można dodać liście laurowe, ziele angielskie i ziarna jałowca. Dzięki temu zupa cebulowa nabierze wyrazistego, niemal „drzewnego” aromatu.

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Patelnie w najlepszych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kinga
Nigdy nie jadłam ale widziałam że w kohersenie jest na nią przepis, więc będzie testowane w końcu
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni