Puree ziemniaczane jest idealnym dodatkiem do obiadu, ale również szybkim, samodzielnym daniem. Jak je zrobić, by było kremowe i pyszne?

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Puree ziemniaczane zasmakuje również dzieciom.
Puree ziemniaczane zasmakuje również dzieciom. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Puree ziemniaczane to klasyczny dodatek do mięs na ciepło. Świetnie komponuje się także z sosami i warzywami, jest banalnie łatwe w przygotowaniu, a co więcej tanie i zdrowe. Ta ciekawa alternatywa dla ziemniaków w tradycyjnej formie nie wymaga wiele pracy ani czasu. Zobacz, jak przygotować domowe puree.

W skrócie

Purée ziemniaczane przygotowuje się z obranych i ugotowanych ziemniaków, które są następnie rozgniatane lub zmiksowane z mlekiem albo śmietaną, masłem, a później całość odpowiednio doprawione. Prostota tego przepisu sprawia, że to danie można znaleźć na stołach wręcz całego świata. W sklepach purée można kupić w wersji w proszku do zalania wrzątkiem. My jednak polecamy samodzielne przygotowanie tego dania, bo nie jest ono skomplikowane i nie wymaga wiele czasu, a jest bardzo tanie!

Purée ziemniaczane – przepis na sycący dodatek

Liczba porcji: 3
Czas przygotowania: 45 minut
Stopień trudności: łatwe

Składniki:

  • 1 kilogram ziemniaków,
  • 80 gramów masła,
  • 70 mililitrów mleka,
  • sól,
  • pieprz,
  • gałka muszkatołowa.

Jak zrobić puree ziemniaczane?

  1. Obierz ziemniaki. Przekrój na ćwiartki, zalej wodą i wsyp szczyptę soli. Gotuj do miękkości.
  2. Ziemniaki potłucz tłuczkiem lub przeciśnij przez praskę.
  3. Dodaj pozostałe składniki i przyprawy. Dokładnie wymieszaj.

Jak podawać ziemniaczane purée? Można na wiele sposobów!

Sekretem idealnego purée jest jego gładkość, dlatego tak ważne jest, by ziemniaki po ugotowaniu dobrze potłuc lub dokładnie przecisnąć. Ziemniaki w takiej wersji można podawać z różnymi daniami mięsnymi jak pieczeń, kotlety mielone, kotlety schabowe, zrazy czy bitki. Puree idealnie pasuje do tłuszczów i sosów, komponuje się również z rybami, warzywami na ciepło i surówkami. Jeżeli jednak brakuje czasu i chęci na przygotowanie większego obiadu, można je jeść ze smażonym boczkiem i cebulką lub szarpaną wieprzowiną, a nawet podawać jako samodzielne danie.

Skąd pochodzi puree ziemniaczane?

Tłuczone ziemniaki najprawdopodobniej jadali już Inkowie, ale danie w obecnej wersji pochodzi z Europy. Skąd dokładnie? Spierają się o to Brytyjczycy i Francuzi. Przepis na puree ukazał się w książce kucharskiej Hannah Glasse The Art of Cookery Made Plain and Easy, z kolei Francuzi twierdzą, że wypromował go ich rodak Antoine Parmentier. Parmentier w czasie wojny siedmioletniej w pruskim więzieniu żywił się głównie ziemniakami, a po wojnie zachęcał do ich jedzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera