Podwyżki cen żywności w Polsce 2022
Analitycy podkreślają, że czekają nas w tym roku duże podwyżki opłat za gaz czy usługi, ale poszybują również ceny wielu produktów. Już w minionym roku warzywa i owoce były droższe niż w 2020. Eksperci zwracają uwagę, że powodem tego była niska podaż. Przykładowo, za ziemniaki – podstawowe warzywa wykorzystywane w polskiej kuchni – musieliśmy zapłacić więcej, bo jest ich o około 10 proc. mniej na rynku. Z kolei cebula była droższa o 22 proc. niż w roku 2020.
W ubiegłym roku, jak wyliczyła „Rzeczpospolita”, podwyżki objęły:
- mięso drobiowe – o 23,7 proc.,
- cukier – o 19,4 proc.,
- wołowina – o 14,2 proc.,
- chleb – o 12,4 proc.,
- oleje roślinne – o 21 proc.
I na tym nie koniec. W bieżącym roku, jak szacują eksperci, w całym sektorze żywności prognozowane są wzrosty cen o kolejne 4,1-4,5 proc.
Paweł Wyrzykowski, analityk Banku BNP Paribas, mówił w serwisie parkiet.com: – Możemy się spodziewać, że w 2022 r. średnioroczny wzrost cen żywności będzie wyraźnie wyższy niż ten obserwowany w 2021 r.
Powodem są ceny surowców rolnych na rynkach światowych, które zapewne pozostaną na wysokich poziomach.
– W dodatku zdecydowanie wyższe niż przed rokiem ceny nawozów będą wywierały presję na producentów zbóż, warzyw czy owoców, którzy za swoje produkty będą oczekiwać cen, które pozwolą im pokryć rosnące koszty – mówi Wyrzykowski (cyt. za serwisem parkiet.com).
Indeks Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa opisuje pięć podstawowych kategorii żywności. Wśród nich znajduje się mięso, produkty mleczne, zboża, olej roślinny i cukier. W Polsce wpływ na ceny produktów mają podwyżki opłat za gaz, energię, środki ochrony roślin i nałożone podatki, np. cukrowy.
Zobacz w galerii, jakie produkty podrożeją w 2022 r. w Polsce
Wzrost cen mięsa w 2022 r.
Ceny mięsa będą wzrastać ze względu na zwiększenie kosztów utrzymania zwierząt. Ceny drobiu, wołowiny i wieprzowiny zmieniają się także ze względu na choroby, które dotykają zwierzęta w ostatnim czasie. Specjaliści najczęściej wymieniają ASF, czyli afrykański pomór świń oraz ptasią grypę.
Więcej zapłacimy za mleko i produkty mleczne
Prognozowany jest wzrost cen produktów mlecznych, w tym masła, przez cały rok 2022. Na ceny masła wpłyną opłaty za oleje roślinne, a te z kolei na wzrost cen margaryny, czyli popularnego zamiennika masła.
Jakub Olipra, ekspert sektora rolno-spożywczego Credit Agricole Bank Polska i ekonomista, na łamach „Rzeczpospolitej” stwierdził:
– W tym przypadku decyduje sytuacja u największych producentów mleka, czyli w Nowej Zelandii, Unii Europejskiej, USA, Argentynie czy Australii. I okazuje się, że produkcja nie nadąża za silnym wzrostem światowego popytu na produkty mleczne, a nawet spada w ujęciu rocznym. Tymczasem obserwujemy stopniowe ożywienie popytu w kanale hotelarsko-gastronomicznym, do tego utrzymuje się silny popyt na produkty mleczne w Chinach, które są ich największym światowym importerem.
Wzrost cen żywności wiele osób zaobserwowało na przykładzie oleju słonecznikowego. Za litrową butelkę, która w 2020 roku kosztowała około 7 złotych, w 2021 trzeba było zapłacić nawet do 12 złotych. Według danych GUS tłuszcze roślinne zdrożały o wówczas o 21,7 proc., a masło o 11,6 proc..
Wzrost cen zboża, mąki i cukru
Ceny pieczywa średnio wzrosły o 12,4 proc., a zapowiada się, że to jeszcze nie koniec. Podrożeją również wypieki słodkie (między innymi przez wzrost cen cukru o 19,4 proc.).
Warto zauważyć, że na ceny żywności istotny wpływ będą miały wzrastające ceny paliw i transport gotowych produktów do sklepów. Dla konsumentów nie był też obojętny podatek cukrowy, który został nałożony na napoje słodkie, w tym napoje energetyzujące z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Wpływa on również na wyższe ceny alkoholu. Warto wiedzieć, że w 2022 roku akcyza alkoholowa wzrośnie o 10 proc. W kolejnych latach (2023–2027) planowane są wzrosty rok do roku o kolejne 5 proc.
Zobacz więcej tematów kulinarnych na Stronie Kuchni:
- Tradycyjne faworki, które zawsze się udają. Poznaj przepis na chrupiące chrusty
- Galette des rois to tradycyjne ciasto na święto Trzech Króli. Polecamy przepis
- Billie Eilish, Rooney Mara i Jared Leto są na diecie roślinnej. Zobacz gwiazdy wege
- Bałtycki wieniec, łotewski deser i śledzie. Mamy przepisy na bałtyckie przysmaki
Szarlotka tatrzańska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?