W skrócie
Książka „Szakszuka. Kuchnia Jerozolimy. Bez granic” autorstwa Nidala Kersha, opublikowana przez Wydawnictwo Słowne, to podróż po bliskowschodnich smakach. Autor we wstępie wspomina, że zainteresował się gotowaniem dopiero wtedy, gdy opuścił dom rodzinny. Zachęcam do zrobienia go samodzielnie i świętowania Dnia Falafela przypadającego w kalendarzu świąt nietypowych na 12 czerwca.
W galerii możesz zobaczyć domowego falafela
- Zawsze pomagałem w kuchni, ale ograniczałem się wyłącznie do zmywania. Nie sądzę, bym przed wyprowadzką kiedykolwiek szatkował cebulę, lecz mimo to czas spędzony w kuchni, na zmywaku, wywarł na mnie duży wpływ. Musiałem bezwiednie zanotować, że tato często używał trzech patelni do każdej potrawy, miotał się po kuchni jak huragan i wytwarzał chaos, a jednocześnie powstawało w niej danie za daniem. Moi przyjaciele zawsze powtarzali, że w naszym domu pachnie jedzeniem, i z pewnością tak było. Jeśli istniało cokolwiek, czego nam nie brakowało, było to właśnie jedzenie. Ja i moi bracia nigdy nie musieliśmy pytać, czy któreś z naszych przyjaciół może z nami zjeść. Zawsze gotowano u nas tyle, że wystarczało dla kilku dodatkowych osób – wspominał autor.
Falafel – przepis z Jerozolimy
Liczba porcji: dla 6 osób.
Czas przygotowania: 30 minut + 9-12 godzin namaczania ciecierzycy.
Stopień trudności: średni.
Składniki:
- 500 g suchych ziaren ciecierzycy,
- 3 cebule,
- 2 główki czosnku,
- pęczek kolendry,
- pęczek zielonej pietruszki,
- 1 cebulka dymka,
- 4 łyżki mielonego kminu rzymskiego,
- 1 łyżka suszonej kolendry,
- 2 papryczki chili,
- 1 łyżka soli,
- 100 ml wody,
- 1 łyżeczka sody,
- 2 litry oleju do smażenia.
Przygotuj:
- maszynkę do mięsa lub robota kuchennego,
- głęboki garnek do smażenia, lub frytkownicę,
- metalowy cedzak, lub sito.
Wskazówka! Jeśli chcesz zachować trochę masy na później, możesz ją trzymać w lodówce przez kilka dni albo ją zamrozić.
Jak zrobić falafel?
Sposób przygotowania:
- Mocz ciecierzycę przez całą noc albo 9–12 godzin. Weź pod uwagę, że ziarna zwiększą swoją objętość niemal trzykrotnie, dodaj więc odpowiednią ilość wody. Namoczone ziarna odcedź na durszlaku.
- Obierz i posiekaj czosnek i cebulę. Włącz maszynkę do mielenia mięsa i miel na zmianę porcje cieciorki, czosnku i cebuli oraz świeże przyprawy.
- Do powstałej masy dodaj przyprawy suche, wodę i sodę. Ta ostatnia sprawi, że kotleciki urosną nieco podczas smażenia.
- W głębokim garnku rozgrzej olej do temperatury 185°C. Olej ma wytwarzać bąbelki, gdy tylko włożysz kotlecik, ale niezbyt gwałtownie – wówczas jest za gorący.
- Uformuj kotleciki. Jeśli używasz dwóch łyżek, nabierz trochę masy na jedną, a potem przełóż kilka razy z jednej na drugą, po czym ostrożnie przełóż do garnka.
- Smaż po kilka falafeli naraz i odczekaj kilka sekund, zanim zamieszasz, żeby się nie rozpadły. Do wyjmowania kotlecików używaj odpornego na wysoką temperaturę cedzaka lub sitka.
- Falafele powinny mieć złocisty kolor i twardawą skorupkę. Odsączaj je na papierowym ręczniku i jak najszybciej podawaj.
Sposób podania falafela
Jerozolimski posiłek najczęściej podawany jest ze świeżymi lub kiszonymi warzywami. Można je zjadać z kromką chleba, ale najczęściej napełnia się falafelem pitę, czyli rodzaj pszennego placka. Falafel znakomicie smakuje z:
- frytkami,
- ogórkami kiszonymi,
- sosem czosnkowym,
- sosem skugh na bazie oliwy z papryczkami chili, kardamonem, kolendrą i czosnkiem.
Z czego zrobiony jest falafel?
We wstępie do przepisu na falafela czytamy, że danie to z czasem rozprzestrzeniło się na świecie i przyrządza się je albo z ciecierzycy, albo z bobu, albo z mieszanki jednego z drugim. Jeśli chcecie zjeść falafela poza domem, to trzeba nauczyć się wskazówek ułatwiających rozpoznanie pysznego posiłku. Falafel powinien być smażony na poczekaniu. Najlepsze podawane są z sosem tahini (pasta z sezamu) albo z sosem taratour (na bazie tahini z dodatkiem kuminu, soku z cytryny i czosnku). Falafel z dodatkiem ziół ma z kolei ciemniejszy wygląd.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie. Obserwuj StronaKuchni.pl!
Przepis udostępniamy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Słowne.
Patelnie w najlepszych cenach
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?