Spis treści
- Idealne pączki na tłusty czwartek
- Jak smażyć pączki, by nie chłonęły tłuszczu? Dodaj do ciasta spirytus
- Ocet lub sok z cytryny sprawią, że pączki nie będą "piły" tłuszczu
- By pączki nie chłonęły tłuszczu, ważna jest temperatura smażenia
- Odsącz pączki z tłuszczu
- By smażenie pączków było przyjemnością, ciasto musi dobrze wyrosnąć
- Obgotuj pączki, zanim je usmażysz
Idealne pączki na tłusty czwartek
Pączki to ulubiony przysmak dla wielu z nas. Kochamy je za miękkie drożdżowe ciasto, pyszne nadzienie i nieco chrupiącą skórkę. Na czym smażyć pączki? Na pewno na głębokim tłuszczu! Może to być np.:
- smalec
- olej rzepakowy
- olej kokosowy
Zazwyczaj pozwalamy sobie na takie słodkości raz na jakiś czas, ze względu na ich kaloryczność, która zależy od wielkości, nadzienia, dodatków oraz sposobu smażenia.
Z pączkami żartów nie ma. Jeden pączek ma od 250 do nawet 400 kalorii! Sprawdź, ile kalorii ma pączek z twoim ulubionym nadzieniem.
Akcesoria kuchenne pomocne w każdej kuchni!
Podpowiadamy najlepsze triki na ograniczenie ilości tłuszczu w pączkach. Umiejętne smażenie pączków sprawi, że nie będą "piły" tłuszczu.
Sprawdź, co zrobić, by pączki nie wchłaniały tłuszczu w czasie smażenia:
Jak smażyć pączki, by nie chłonęły tłuszczu? Dodaj do ciasta spirytus
By pączki nie chłonęły zbyt dużej ilości tłuszczu przy smażeniu, warto zastosować trik naszych babć: do ciasta, na etapie wyrabiania, należy dodać kieliszek spirytusu. Alkohol sprawi, że nasze pączki będą mniej tłuste, a także zwiększy ich objętość i zapewni bardziej „chrupiącą” skórkę.
Do pączków najlepiej wybrać rektyfikowany spirytus spożywczy o zawartości alkoholu równej 95%. Jeśli nie masz w domu spirytusu, możesz dodać do ciasta na pączki także kieliszek wódki lub rumu.
Ocet lub sok z cytryny sprawią, że pączki nie będą "piły" tłuszczu
Kolejną metodą na zmniejszenie wchłaniania tłuszczu przez pączki jest dodanie do ciasta ok. 2 łyżeczek soku z cytryny. Dzięki temu nasze pączki będą mniej tłuste i zyskają piękny aromat.
Inną alternatywą jest dodanie do ciast na pączki 1 łyżeczki octu, który zapobiegnie ich przypalaniu i ograniczy nasiąkanie tłuszczem podczas smażenia.
By pączki nie chłonęły tłuszczu, ważna jest temperatura smażenia
W jakiej temperaturze smażyć pączki? Zbyt niska spowoduje, że pączek będzie nasiąkał tłuszczem, będzie ciężki i kaloryczny. Jeśli jednak wrzucimy pączki na zbyt gorący olej, zaczną się szybko przypalać, a środek zostanie surowy. To bardzo ważne!
Optymalna temperatura smażenia pączków to 175ºC.
Najprostszą metodą sprawdzenia temperatury tłuszczu jest użycie termometru cukierniczego. Jeśli jednak nie mamy termometru, wystarczy włożyć do oleju drewnianą łyżkę. Jeśli przy jej powierzchni pojawią się pęcherzyki, to znaczy, że olej jest już gorący. Możemy także oderwać kuleczkę ciasta i spróbować ją usmażyć. Powinna szybko wypłynąć na powierzchnię i zrumienić się w ciągu ok. 1 minuty.
Pączki możemy również smażyć we frytkownicy, która sama reguluje temperaturę.
Odsącz pączki z tłuszczu
Po usmażeniu pączków warto je odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Wystarczy przełożyć je na kilka minut do naczynia wyłożonego ręcznikiem kuchennym.
By smażenie pączków było przyjemnością, ciasto musi dobrze wyrosnąć
Pączki będą dobrze się smażyć, jeśli wcześniej damy im czas wyrosnąć. Po zagnieceniu ciasta należy zostawić je pod przykryciem na ok. 1 godzinę w ciepłym miejscu. Najlepiej włożyć ciasto do szklanej miski wysmarowanej masłem lub olejem i przykryć naczynie szczelnie folią spożywczą.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość, formujemy z niego pączki i ponownie zostawiamy je przykryte ściereczką do wyrośnięcia.
Podczas smażenia wkładamy pączki do tłuszczu tak, by strona, na której leżały, znalazła się na wierzchu - dzięki temu równomiernie urosną.
Obgotuj pączki, zanim je usmażysz
Niezawodnym sposobem na mniej tłuste pączki jest ich obgotowanie. Wystarczy zagotować wodę w dużym garnku i wrzucić do niej podrośnięte pączki. Gdy wypłyną na wierzch gotować je ok 2 min. Następnie należy wyjąć pączki i bardzo dokładnie osuszyć.
Potem pączki należy smażyć jak zwykle.
Uwaga - pączki nie mogą być mokre. Jeśli woda dostanie się do gorącego tłuszczu, pryskający olej może nas poparzyć.
Zobacz też inne przepisy ze Strony Kuchni:
- Lekkie i pulchne naleśniki z jabłkami. Takie, jak robiła babcia
- Tradycyjne faworki, które zawsze się udają. Poznaj przepis na chrupiące chrusty
- Ekspresowy piernik dla całej rodziny. Wilgotny i puszysty wypiek na święta
- Wyjątkowa zupa z pieczonych buraków. Poznaj przepis na oryginalne danie
- Risotto z kurczakiem i pieczarkami. Sprawdź szybki przepis na pyszne danie
- Jak zrobić najlepszy sos do makaronu? TOP 5 przepisów na spaghetti
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?