Zamiast kupować sok w kartonie, przygotuj napój samodzielnie. Poznaj przepis na domowy sok jabłkowy. Tak sprawisz radość całej rodzinie

Anna Daniluk
Wideo
od 16 lat
Domowy sok jabłkowy to napój będący źródłem witamin i cukru. Można traktować go jako rodzaj płynnego deseru. Dzięki zastosowaniu różnych owoców można otrzymać wyjątkowy smak picia. Nasze mamy i babcie przygotowywały sok jabłkowy w sokowirówce, proponujemy sięgnąć po wyciskarkę. Zobacz przepis na pyszny sok jabłkowy do spiżarni.

W skrócie

Aromatyczny sok z jabłek to napój popularny w Polsce. Długa tradycja sadownictwa sprawiła, że chętnie jemy jabłka i robimy z nich przetwory. Od kilku lat można wybierać spośród produktów wytłaczanych z owoców, które będą mętne i miały wyrazistszy smak niż soki z sokowirówek. Szczególnie polecamy pić soki ze starych odmian jabłoni np.: Antonówki, Korszli, Szarej Renety, a nawet z papierówek. Te odmiany nadadzą słodko-kwaśny smak idealny do picia np.: w formie koktajli, smoothie szarlotkowego albo do wzmocnienia smaku musu jabłkowego.

Sok jabłkowy w szklance, w tle widoczne jabłka i sok
Domowy sok jabłkowy można przygotować w wyciskarce wolnoobrotowej z dodatkiem mielonego cynamonu lub korzenia imbiru. 123rf.com/fahrwasser/zdjęcie ilustracyjne

Sok z jabłek – przepis z wyciskarki

Liczba porcji: na 2 butelki po 500 ml
Czas przygotowania: 15 minut
Stopień trudności: łatwy

Składniki:

  • 3 kg soczystych i twardych jabłek,
  • 4 cm korzenia imbiru,
  • opcjonalnie: 50-150 g cukru.

Jak zrobić sok jabłkowy?

Przygotowanie:

  1. Jabłka należy umyć, pokroić na kawałki i usunąć gniazda nasienne. Nie trzeba ich obierać.
  2. Korzeń imbiru należy umyć, obrać przy pomocy łyżeczki i dodać do jabłek.
  3. Sok z jabłek i imbiru należy wycisnąć w wyciskarce wolnoobrotowej i opcjonalnie dosłodzić do smaku.
  4. Następnie należy wypełnić wyparzone butelki do wysokości 1 cm poniżej brzegu i lekko zakręcić.
  5. Sok jabłkowy w butelkach należy pasteryzować przez 20 minut w 85° Celsjusza. Butelki należy wyjąć po tym czasie i mocno zakręcić.
  6. Aby sok był bardziej przejrzysty, trzeba odstawić go na kilka godzin do chłodnego pomieszczenia, aby osad opadł na dno.
  7. Po naturalnym sklarowaniu sok należy powoli zlać, doprawić cukrem i na koniec pasteryzować.

Sok jabłkowy z wyciskarki wolnoobrotowej będzie naturalnie mętny, a nawet po sklarowaniu będzie mniej przejrzysty niż sok jabłkowy z sokowirówki.

Sok jabłkowy z dodatkami

Domowy sok jabłkowy można połączyć z rozgrzewającymi przyprawami. Świetnie sprawdzi się dodatek kory cynamonu, gwiazdki anyżu i suszone goździki. Jabłka można połączyć też z innymi owocami i warzywami. Klasycznym zestawieniem jest przygotowanie soku z jabłek i marchewki. Znakomicie smakuje wymieszany z sokiem wiśniowym, sokiem z aronii, sokiem z pigwy lub z porzeczek.

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Pij soki na zdrowie

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni