Na wzmocnienie zrób domowy sok z rokitnika. Za tę bombę witamin zimą sam sobie podziękujesz. A w smaku to prawdziwy rarytas

Anna Daniluk
Domowy sok z rokitnika możesz doprawić cynamonem i przygotować rozgrzewający napój na przeziębienie.
Domowy sok z rokitnika możesz doprawić cynamonem i przygotować rozgrzewający napój na przeziębienie. freepik.com/freepik/zdjęcie ilustracyjne
Pomarańczowe owoce rokitnika obfitują w witaminę C. W sklepach ze zdrową żywnością sok z rokitnika można odnaleźć na półce z superfoods, czyli superżywnością. To tak zwana żywność funkcjonalna, czyli mającą konkretne zadanie do wykonania. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobił ten napój samemu. Zachęcam cię do przygotowania soku z rokitnika do herbaty, która wesprze powrót do zdrowia w czasie przeziębień.

W skrócie:

Domowy sok z rokitnika można pić samodzielnie lub używać jako dodatek do innych napojów, na przykład herbaty, koktajli czy smoothie. Jego wyrazisty, kwaśny smak doskonale komponuje się także z miodem i imbirem, tworząc rozgrzewający napar na jesień. Może również służyć jako baza do przygotowania galaretek, dżemów czy sosów. Poznaj przepis na sok z rokitnika jak z babcinej spiżarni.

Sok z rokitnika – przepis do spiżarni

Liczba porcji: 4-6 porcji (1,5 l soku).

Czas przygotowania: 45 minut.

Stopień trudności: łatwy.

Składniki:

  • 1 kg świeżych owoców rokitnika,

  • 200 g cukru,

  • 1 litr wody,

  • sok z jednej cytryny.

Jak zrobić sok z rokitnika na zimę?

Sposób przygotowania:

  1. Na początku ostrożnie umyj owoce rokitnika pod bieżącą wodą, usuwając wszelkie zanieczyszczenia i liście. Owoce rokitnika są bardzo delikatne, dlatego warto uważnie je oczyszczać, aby nie uszkodzić ich powierzchni.

  2. Wstaw umyte owoce do garnka z grubym dnem i zalej wodą. Podgrzewaj na średniej mocy palnika, aż owoce zaczną pękać i wydzielać sok.

  3. Potrwa to około 15 minut. Ważne jest, aby nie doprowadzić do wrzenia, ponieważ wysoka temperatura może zniszczyć witaminy zawarte w rokitniku.

  4. Gdy owoce będą miękkie, zdejmij garnek ze źródła ciepła. Powstałą masę przetrzyj przez sitko lub użyj blendera ręcznego, aby uzyskać jednolitą konsystencję.

  5. W przypadku zbyt gęstego soku rozcieńcz go przegotowaną wodą.

  6. Następnie dosyp cukier do smaku, mieszaj, aż całkowicie się rozpuści. Jeśli lubisz bardziej kwaśny smak, możesz dolać sok z cytryny.

  7. Powstały sok z rokitnika przelej do wyparzonych butelek lub słoików. Zamknij energicznym ruchem, sprawdź szczelność zakrętek i przechowuj w lodówce.

  8. Domowy sok z rokitnika można również pasteryzować, dzięki temu będzie dłużej nadawał się do spożycia.

Niech ten prosty i szybki przepis na zdrowy sok z rokitnika będzie inspiracją do robienia domowych przetworów. Smacznego!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie. Obserwuj StronaKuchni.pl!

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto popapraniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni