Spis treści
Wrocław - najstarsza restauracja w Polsce
Piwnica Świdnicka mieszcząca się przy ulicy Ratusz 1 działała nieprzerwanie do 2017 roku i serwowała głównie różne rodzaje piwa. Piwiarnia mieściła się w piwnicach Starego Ratusza przy Rynku. Nazwa szynku wzięła się od miasta Świdnica, które było stałym dostawcą piwa jęczmiennego. Henryk IV Probus stworzył prawo, które nakazywało serwowanie piwa jedynie w kontrolowanych przez radę miasta piwnicach ratuszowych.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć zdjęcia Piwnicy Świdnickiej
Przez kolejne stulecia Piwnica była rozbudowywana aż do XV wieku. Zapiski kronikarskie zaznaczały, że w piwiarni zakazany był hazard w postaci gier w karty, a także chciano zachować dobre maniery, sprzeciwiając się przeklinaniu i paleniu tytoniu. O ile sam lokal nastawiony był na sprzedawanie i podawanie piwa, o tyle można było się posilić jedzeniem przynoszonym przez handlarki. Najsłynniejszą z nich była Amelie Renner, która stała się symbolem wrocławskiej karczmy.
Najczęściej podawanymi przekąskami były:
- kiełbaski z musztardą
- i słone bułeczki.
Następnie piwiarnia została dostosowana do nowych realiów i zaczęła podawać jedzenie, tak jak przystało na dobre restauracje. Przez lata wnętrze było remontowane i dopuszczano do niego nowe funkcje, w latach 60. XX wieku na przykład tworząc miejsce spotkań dla młodzieży. Ostatnio lokal dysponował dziewięcioma salami jadalnymi, a powierzchnia Piwnicy Świdnickiej wynosiła 1700 metrów kwadratowych.
Ze starego wizerunku Piwnicy Świdnickiej zostały dwie figury nad wejściem: mężczyznę dzierżącego antałek i kobietę z butem w ręku. Uważa się, że to przedstawienie obrazu osób, które w taki sposób kończyły powroty z biesiady w podziemiach. Wiedząc, że w średniowieczu piwo było napojem codziennym i raczej nisko procentowym, to przedstawienie może być jedynie w wyobraźni twórcy figurek. Aktualnie trwają prace remontowe nad ponownym otwarcie Piwnicy Świdnickiej. Według planu ma to się odbyć na przełomie maja i czerwca.
Najstarsze restauracje na świecie i w Europie
Warto wiedzieć, że w Europie i na świecie jest kilka restauracji uważanych za najstarsze.
Najstarszą restauracją znaną na świecie jest St. Peter Stiftskeller, z austriackiego Saltzburga. Miejsce otworzono w 803 roku. Mimo modyfikacji wnętrza przez kolejne stulecia starano zachować się jego barokowego ducha. Miejsce gościło w progach między innymi Amadeusza Mozarta i na jego cześć wydawane są co tydzień tzw. obiady mozartowskie.
Kolejnym lokalem typowanym jako najstarszy jest niemiecka restauracja Zur Letzen z Berlina. Powstała w 1621 roku. Przez stulecia gościła muzyków np.: Ludwiga van Beethovena. W lokalu podawana jest tradycyjna kuchnia niemiecka.
Według księgi rekordów Guinnesa tytuł „najstarszej restauracji na świecie” przysługuje lokalowi Botin z hiszpańskiego Madrytu. Restauracji od początku nastawionej na podawanie jedzenia. Otworzono ją w 1725 roku i przez stulecia gościła wielu artystów np.: malarza Goyę czy Ernesta Hemingwaya. Dla wielu osób przyznany tytuł budzi kontrowersje, szczególnie biorąc te wcześniej otworzone i działające w Europie.
W Polsce jest jedna z najstarszych restauracji w Europie. Pi...
Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni

Koziol
Koziol Durszlak 5L Organic Palsby L Szary Kz 3808670 (Kz3808670)

Berlinger Haus
Berlinger Haus Młynek Do Przypraw Zestaw Młynków Elektrycznych ...

EH Excellent Houseware
Eh Houseware Excellent Maselniczka Stal Nierdzewna (A12210060)

Vacuumsaver
VacuumSaver Flavia Zestaw Pojemników Próżniowych Prostokątne ...

Curver
Curver Pojemnik do przechowywania żywności prostokątny 0,4L CUR-051

Botti
Botti Electronic Elektryczny młynek do soli lub pieprzu Bari stalowy

FoodSaver
FoodSaver Zestaw 3 pojemników do przechowywania próżniowego Fresh ...
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Bezkręgowce w herbacie? Zdumiewające badanie