W skrócie
Przyjęto, że właśnie w Wielkiej Brytanii kultywuje się tradycję „five o’clock”, czyli picia naparu herbacianego z mlekiem i z podanymi do niej kruchymi ciastkami o godzinie siedemnastej. Bawarka w wersji podstawowej składa się z wysokiej jakości czarnej herbaty, pełnotłustego mleka i cukru białego lub brązowego. Oto przepis na tradycyjną bawarkę, czyli herbatę z mlekiem.
Bawarka – przepis podstawowy
Liczba porcji: dla 2 osób.
Czas przygotowania: 10 minut
Stopień trudności: łatwy.
Składniki:
- 400 ml wody,
- 10 g (2 łyżeczki) liściastej czarnej herbaty np.: Yunnan,
- 5 g cukru,
- 80 ml mleka 2% lub 3,2%.
Jak zrobić bawarkę?
- Na początku należy zagotować wodę i do dzbanka lub zaparzacza wsypać liście czarnej herbaty.
- Następnie należy zalać wrzątkiem herbatę i odstawić na 5 minut do zaparzenia.
- Kolejnym krokiem jest wlanie mleka do garnka i podgrzewanie go do pierwszego zawrzenia.
- Następnie herbatę należy opcjonalnie posłodzić i przelać do dwóch filiżanek lub kubków.
- Herbatę należy uzupełnić podgrzanym mlekiem i podawać na ciepło.
Chai masala, czyli bawarka po indyjsku
W Indiach przyrządza się napój chai masala, czyli herbatę z mlekiem z dodatkiem mielonego lub świeżego imbiru, anyżu, gałki muszkatołowej, laski cynamonu, a nawet czarnego pieprzu. Często pojawiającą się przyprawą w zestawie aromatyzującym indyjską herbatę jest kardamon. Przyprawy warto zagotować z wodą i liśćmi herbaty, odstawić do zaparzenia a następnie przelać przez sitko. Na koniec należy dolać mleko. Taka herbata z mlekiem i przyprawami dodatkowo rozgrzewa w chłodne dni.
Skąd pochodzi bawarka?
Polska bawarka ma jednak rodowód francuski. Warto wiedzieć, że słowo bawarka nie wzięło się od mieszkanki niemieckiej Bawarii, a od francuskiego słowa bavaroise. Niegdyś był to napój mleczny z herbatą pijany przez francuskie damy dworu. Współcześnie bavaroise (krem bawarski) jest rodzajem deseru na bazie śmietanki i żelatyny. Z Francji bawarka powędrowała na dwór królewski i rozpowszechniła się w Wielkiej Brytanii i innych krajach będących pod jej wpływem kulturowym.
Czy herbata z mlekiem jest zdrowa?
Dodawanie mleka do herbaty jest działaniem korzystnym dla zdrowia. Mocne czarne herbaty pochodzące np.: z Cejlonu pite z mlekiem mają działanie mniej ściągające na błony śluzowe. Po wypiciu bawarki lub chai masala w ustach będzie odczuwalna mniejsza cierpkość na języku. Przez dodanie mleka do herbaty taniny zawarte w naparze będą działać łagodniej i nie zmniejszą przyswajalności substancji odżywczych z przyjmowanego jedzenia. Dodatek mleka do herbaty spowalnia trawienie polifenoli z herbaty, przez co docierają one dalej niż żołądek. W ten sposób napój ma działanie ochronne dla większej części układu pokarmowego. Zatem zachęcamy do częstszego sięgania po bawarkę w codziennym menu.
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?