Herbata – rodzaje i właściwości. Jaka herbata jest najzdrowsza?

Paula Apanowicz
Każdy rodzaj herbaty cechują inne właściwości. Przekonaj się, jaka herbata jest najzdrowsza.
Każdy rodzaj herbaty cechują inne właściwości. Przekonaj się, jaka herbata jest najzdrowsza. GettyImages
Herbata to smaczny i popularny napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennych posiłków. Spożywana regularnie wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, które mogą się różnić w zależności od rodzaju herbaty. Jaka herbata zasługuje więc na miano tej najzdrowszej?

Przeprowadzone badania potwierdzają, że regularne picie herbaty przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia – zarówno w fizycznym, jak i mentalnym znaczeniu. W zależności od typu herbaty możemy wyróżnić napary wspierające układ trawienny i krążenia, a także wykazujące działanie przeciwzapalne czy uspokajające. Nic więc dziwnego, że w połączeniu z wyjątkowymi walorami smakowymi herbata od wieków cieszy się niezwykłą popularnością na całym świecie, a w wielu zakątkach Azji doczekała się nawet specjalnego rytuału.

Wybierz swoją ulubioną herbatę

Czarna herbata

To typ herbaty, po który sięgamy najczęściej. Aby w pełni cieszyć się leczniczymi korzyściami czarnej herbaty, wybierajmy jednak tę wysokiej jakości oraz spożywajmy ją bez dodatku cukru czy mleka, a co istotne – z umiarem. Czarna herbata zawiera sporo kofeiny, z tego powodu zwiększa koncentrację i działa pobudzająco. Ponadto:

  • ma działanie przeciwzapalne
  • wspomaga proces trawienia
  • dzięki właściwościom bakteriobójczym można ją stosować miejscowo w stanach zapalnych jamy ustnej i skóry
  • wspiera funkcje umysłowe, w tym pamięć
  • działa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy.

Warto jednak pamiętać, że nie należy przesadzać z dobową ilością tego naparu. Zbyt duże ilości czarnej herbaty spożywane każdego dnia (powyżej 900 ml) mogą bowiem powodować rozdrażnienie, niepokój, kołatanie serca, problemy ze snem, a także niedobory wapnia czy żelaza.

Herbaty i zioła o właściwościa prozdrowotnych

Herbata zielona

Aromatyczny napój z liści zielonej herbaty to bogactwo antyoksydantów i witamin. Zielona herbata często nazywana jest tą najzdrowszą ze zdrowych herbat. Nie ulega utlenieniu, a jej liście od razu po zebraniu są suszone i zwijane. Posiada wiele odmian (m.in. sencha, longjing), można ją także pić z dodatkiem kwiatów czy owoców dla urozmaicenia smaku.

Za najkorzystniejszy dla organizmu rodzaj zielonej herbaty uznaje się natomiast matchę. Herbata matcha powstaje ze zmielonych listków herbacianych. To właśnie ten typ naparu jest stosowany w słynnej japońskiej ceremonii picia herbaty. Z dobrodziejstw matchy korzystają także buddyjscy mnisi, którzy używają ją przy relaksacji i wyciszaniu umysłu. Jakie inne pozytywne aspekty picia zielonej herbaty możemy wyróżnić?

Zielona herbata – właściwości:

  • przyspiesza metabolizm, a tym samym wykazuje działanie odchudzające
  • oczyszcza organizm, eliminując toksyny
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy
  • wspiera funkcjonowanie wątroby
  • obniża „zły” cholesterol
  • zawiera dużo przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia oraz zapobiegają powstawaniu nowotworów
  • uspokaja i poprawia samopoczucie
  • chroni układ sercowo-naczyniowy i reguluje ciśnienie krwi.

Zobacz także: Tradycyjna bawarka, czyli herbata z mlekiem. Przepis na prosty napój z dzieciństwa. W Indiach dodają zestaw aromatycznych przypraw

Herbata biała

Obok zielonej, to właśnie biała herbata działa najbardziej pozytywnie na organizm. Napój z liści białej herbaty charakteryzuje delikatny smak. To najmniej przetworzony rodzaj herbaty, wytwarzany z młodych, nierozwiniętych pączków. Co ciekawe, herbata biała zawiera najwięcej antyoksydantów – więcej niż herbata zielona. Oto pozostałe zalety długotrwałego picia białej herbaty:

  • dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, zapobiega tworzeniu się zmian nowotworowych
  • opóźnia procesy starzenia
  • wspomaga higienę jamy ustnej i redukuje powstawanie kamienia nazębnego
  • wykazuje działanie przeciwzapalne
  • obniża ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krwionośnego
  • wspiera spalanie tkanki tłuszczowej
  • wzmacnia kości, włosy oraz zęby
  • pomaga w dbaniu o piękną cerę
  • poprzez sporą zawartość kofeiny, zmniejsza zmęczenie, dodaje sił i pobudza.

Herbata rooibos

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się ponadto herbata ziołowa rooibos, wytwarzana z czerwonokrzewu afrykańskiego. Napar z rooibos cechuje słodkawy smak i bursztynowy kolor, a także szerokie zastosowanie prozdrowotne. Podobnie jak herbata biała czy zielona, rooibos również może się pochwalić dużą zawartością antyoksydantów, makro- i mikroelementów, jak cynk, magnez, wapń czy żelazo.
Wśród właściwości zdrowotnych herbaty rooibos warto także wymienić:

  • obniżanie ciśnienia krwi
  • wyrównywanie poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie pomocne dla osób z cukrzycą typu II
  • łagodzenie dolegliwości dróg oddechowych jak astma czy zapalenie oskrzeli
  • korzystny wpływ na zmiany skórne: podrażnienia, egzemę, trądzik i oparzenia słoneczne
  • działanie przeciwnowotworowe
  • ze względu na naturalny brak kofeiny, herbatkę rooibos można pić nawet przed snem.

Rozkoszuj się smakiem wysokiej jakości herbaty

Jaka herbata jest najzdrowsza? Podsumowanie

Każda herbata – również ta ziołowa lub owocowa – wykazuje pozytywne działanie na zdrowie. Najbardziej drogocenne dla naszego organizmu okazują się jednak herbata biała i zielona (w tym w typie matcha) ze względu na największą zawartość przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki odpowiedzialne za występowanie wielu chorób.

Najlepsza okaże się ponadto herbata liściasta, która w porównaniu z tą w torebkach jest o wiele lepszej jakości i uwalnia więcej przeciwutleniaczy. Herbaty sypane są ponadto bezpieczniejsze – herbaciane torebki w kontakcie z gorącą wodą mogą bowiem wytwarzać szkodliwe dla zdrowia substancje.

Wybór rodzaju herbaty powinien być w końcu uzależniony od oczekiwanego efektu leczniczego. Jeśli interesuje nas napój wspomagający odchudzanie, dobrą decyzją okaże się herbata czerwona lub zielona, natomiast poszukując naparu do walki z niedoskonałościami cery, wybierzmy rooibos lub białą herbatę.

Miej zawsze przy sobie gorącą herbatę!

Co za dużo, to niezdrowo!

Świetnym posunięciem okaże się naprzemienne picie różnych odmian korzystnych dla zdrowia herbat, pamiętajmy jednak o rozważnych ilościach spożywanych napojów. Herbaty z dużą zawartością kofeiny (w tym popularna czarna herbata) w nadmiarze mogą nam zaszkodzić, wypłukując z organizmu cenne minerały, powodując nerwowość lub utrudniając zasypianie.

Zaparzacze i szklanki do herbaty

Istotny pozostaje także sam proces przygotowania naparu wybranego rodzaju herbaty, by cieszyć się pełnią jego właściwości leczniczych. Każda odmiana herbaty wymaga od nas innej temperatury i czasu parzenia, np. czarną herbatę zalewamy wrzątkiem, ale zieloną już gorącą, choć nie wrzącą wodą. Pomocne w tym procesie okażą się specjalne zaparzacze i kubki do herbaty. I choć niektórzy miłośnicy aromatycznych naparów nie wyobrażają sobie delektowania się ich smakiem bez tradycyjnej filiżanki do herbaty, warto także sięgnąć po nieco nowocześniejsze rozwiązania.

Pij swoją ulubioną herbatę w elegenckim kubku

Dzbanek do herbaty wyposażony w funkcjonalny zaparzacz sprawdzi się jako element zastawy, jeśli często pijemy herbaty liściaste wzbogacone o drobne owoce czy kwiaty, które niekiedy utrudniają spożywanie napoju. Sporządzone w nim większe ilości naparu, pozwolą nam cieszyć się esencją na dłużej i sięgać po nią kilka razy w ciągu dnia. Te mniejsze zaparzacze do herbaty dopasowane do kubka lub szklanki okażą się nie mniej praktyczne – doskonale pomieszczą wybrane przez nas listki na jedną porcję naparu.

Dzbanki i imbryki do parzenia herbaty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto popapraniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni