W skrócie
Lucyna Ćwierczakiewiczowa była znaną XIX–wieczną kucharką, która w swoich książkach dzieliła się poradami dotyczącymi prowadzenia gospodarstwa domowego, przepisami na proste i bardziej skomplikowane potrawy oraz przypominała o zasadach higieny i gospodarności. W książce „365 obiadów za 5 złotych” zamieściła liczne sposoby na zupy i sosy na bazie grzybów.
Przepis na sos pieczarkowy jak za dawnych lat
Sos pieczarkowy to jeden z najpopularniejszych sosów grzybowych. Niemal w każdym sklepie spożywczym i warzywniaku dostępne są pojemniki z różnymi rodzajami pieczarek. Nie trzeba iść na grzybobranie, aby cieszyć się smakiem ulubionych grzybów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa w swoim przepisie korzystała też z białego wina. Poniżej przytaczamy przepis w oryginalnej pisowni.
Zobacz także:Gdzie na grzyby w Polsce? Mapa grzybów 2022
Sos pieczarkowy biały – przepis
Warto zauważyć, że Lucyna Ćwierczakiewiczowa polecała, by zrobić sos pieczarkowy bez śmietany.
Pieczarki oczyścić, wypłukać, pokrajać drobno i udusić w maśle, gdy będą miękkie, wsypać łyżkę mąki, zagotować razem, rozprowadzić rosołem, wlać szklankę wina białego lub wcisnąć cytrynowego soku i zagotować wszystko razem. Jeżeli kto nie ma rosołu, a sos ma być użyty do potrawy z pieczonego drobiu lub do kotletów, wtedy, zamiast rosołu, użyć bulionu, i w ogóle do białych sosów używa się koniecznie rosół lub smak z włoszczyzny, do rumianych zaś można użyć bulionu lub rosołu - napisała.
Do czego użyć sosu pieczarkowego?
Domowy sos z pieczarek można wykorzystać do wielu dań. Wśród nich są między innymi:
- pulpety w sosie pieczarkowym,
- polędwiczki w sosie pieczarkowym,
- schab w sosie pieczarkowym,
- makaron w sosie pieczarkowym,
- kopytka z sosem pieczarkowym.
- placków z dyni na słono.
Sos ze smardzów według Lucyny Ćwierczakiewiczowej
Sos grzybowy nie kończy się na pieczarkach. Popularna kucharka umieściła w swojej książce także sposób na sos ze smardzów, podawany do sztuki mięsa. Oto, jak zrobić sos grzybowy w domu wg przepisu Lucyny Ćwierczakiewiczowej:
Smardzle to wiosenny gatunek grzybów, który należy oparzyć, poprzekrawać, nalać rosołem, włożyć włoszczyzny dużo, zielonej pietruszki siekanej trochę, posolić, niechaj się gotują, gdy już dobre, zaprawić łyżką masła zagotowaną z łyżką mąki i oblać tem sztukę mięsa - napisała.
Mamy nadzieję, że te stare przepisy zainspirują was do gotowania w domu. Szczególnie, gdy wrócicie z grzybobrania z koszami pełnymi grzybów.
Źródło:
Poznaj przepisy sławnych kucharzy
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Szarlotka tatrzańska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?