Kluski lane w wersji budżetowej. Przepis na tani dodatek do zupy. Kucharka z PRL-u podzieliła się wyjątkowym patentem na oszczędne gotowanie

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Kluski lane to szybki i tani przepis na zrobienie domowego makaronu do zupy.
Kluski lane to szybki i tani przepis na zrobienie domowego makaronu do zupy. Getty Images/RobsonPL
Barbara Bytnerowiczowa to autorka książki „Kuchnia oszczędnej gospodyni”. Publikacja powstała w latach 80. XX wieku i uczyła wielu prostych dań. Wśród nich są tradycyjne kluski lane, które są szybkie i łatwe w przygotowaniu. Kucharka zdradziła też praktyczną metodę na zrobienie oszczędnej wersji klusek lanych. Zobacz przepis na szybkie kluski lane.

W skrócie

Kluski lane są łatwym i szybkim dodatkiem do domowych zup. W dzieciństwie nasze mamy i babcie często robiły je do śniadaniowej zupy mlecznej, która była podawana z cukrem waniliowym lub cynamonem. Współcześnie kluski lane wracają do łask. Robi się je bez zagniatania ciasta i przede wszystkim można wylać bezpośrednio do wrzącej zupy bez straty czasu. Barbara Bytnerowiczowa zachęcała do zrobienia oszczędnej wersji klusek lanych na bazie samych białek. Z pewnością można go wykorzystać, aby nie marnować żywności i pieniędzy.

Kluski lane – przepis na domowy makaron do zupy

Liczba porcji: dla 2-3 osób.
Czas przygotowania: 5 minut.
Stopień trudności: Bardzo prosty.

Składniki:

  • 3-4 łyżki mąki,
  • 1 duże jajko lub samo białko,
  • pół łyżeczki soli (3 g) soli.

Jak zrobić kluski lane?

Przygotowanie:

  1. Najpierw należy przesiać mąkę przez gęste sitko.
  2. Następnie należy ją wymieszać w misce z jajkiem i szczyptą soli. Zależnie od przeznaczenia ugotować je we wrzącej wodzie, mleku lub zupie.
  3. Aby zachowywać kształt cienkich pasemek, trzeba lać powoli po całej powierzchni płynu, który nie powinien przestać wrzeć.
  4. Pływające kluski należy odsuwać na bok, aby nie zlepiały się ze świeżo lanymi.
  5. Domowe kluski lane są gotowe, gdy wszystkie wypłyną na powierzchnię.

Metoda na miękkie kluseczki

Ciasto na kluski lane powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Jeżeli będzie za gęste, kluski wyjdą zbite i niesmaczne. Barbara Bytnerowiczowa radziła, aby ugotować więcej klusek, to można do jaja dodać 1-2 łyżeczki wody lub mleka i zwiększyć ilość mąki. Jednak ta wskazówka przyda się również w przypadku zbyt gęstego ciasta. Wtedy należy kontrolować wsypywanie mąki pszennej. Z ciasta na kluski lane można też zrobić ich dużą wersję. Wystarczy nabierać ciasto łyżeczką i kłaść porcjami na wrzącą wodę.

Sposób podania

Tradycyjnie kluski lane podaje się ugotowane na rosole. Można też serwować je do zupy pomidorowej. Aby kluski lane miały równomierny kształt na zupie, można przetrzeć je przez sito. Wtedy uzyska się wiele drobnych kawałków.

Zobacz także inne tematy kulinarne na Stronie Kuchni:

Podawaj swoje potrawy na pięknych naczyniach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!