W skrócie
Ości potrafią być prawdziwą zmorą w czasie wieczerzy wigilijnej. Podczas jedzenia należy szczególnie uważać, aby nie połknąć nawet najdrobniejszych kawałków, które mogą stanąć w gardle. Najbardziej zaskakującym sposobem pozwalającym zmiękczyć rybie ości jest dodanie liści szczawiu podczas gotowania zupy rybnej. Kwas zmiękczy ości. Przedstawiamy najłatwiejsze sposoby na pozbycie się ości z ryby.
Zalewa octowa do ryby
Jedną z najczęściej stosowanych metod ułatwiających pozbycie się ości z ryby jest zalanie octem. Na Pomorzu smaży się rybę w panierce, a następnie wkłada do dużego słoika i wraz z ulubionymi przyprawami zalewa gorącą wodą z octem winnym lub spirytusowym. Rybę panierowaną następnie się zakręca i odstawia do lodówki na około tydzień.
Marynata octowa do ryby – przepis podstawowy
Liczba porcji: 2 słoiki
Czas przygotowania: 30 minut + 7 dni w lodówce
Składniki:
- 250 ml białego octu winnego 6%,
- 250 ml gorącej wody,
- 5 g cukru,
- 5 g soli,
- 1 liść laurowy,
- 4 ziela angielskie.
Jak zrobić zalewę octową?
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki należy połączyć w garnku o grubym dnie.
- Następnie trzeba je gotować z przyprawami na wolnym ogniu przez około 10 minut.
- Przed zalaniem ryby, np.: karpia panierowanego marynatę trzeba ostudzić do około 70° Celsjusza.
- Usmażoną panierowaną rybę należy umieścić w słoikach i zalać marynatą.
- Ryba w zalewie octowej jest gotowa do spożycia po spędzeniu tygodnia w lodówce
Warto wiedzieć, że ocet winny można zastąpić dodatkiem soku z cytryny.
Filetowanie ryby
Najważniejsze w usunięciu ości z ryby jest umiejętne filetowanie. Za pomocą ostrego noża należy odciąć ości od kręgosłupa z jednej i drugiej strony. Najlepiej zrobić to zdecydowanym ruchem, aby odeszło jak najmniej mięsa. Można też kupić specjalną pęsetę do usuwania ości. Takie akcesorium przydaje się również do gotowania owoców morza i usuwania chropowatych odłamków muszli.
Wrzątek do zalania ryby
Praktyką, którą ułatwi usunięcie ości z wypatroszonej, pozbawionej łusek ryby jest zalanie jej wrzątkiem. Dzięki temu ości będą wyraźniej odstawać od mięsa ryby i bez problemu będzie można je usunąć.
Ważne, aby po zastosowaniu każdego z tych sposobów nadal zachować ostrożność podczas jedzenia ryby. Szczególnie ryba w zalewie octowej ma miększe ości, ale rzadko kiedy całkowicie się rozpuszczają.
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: