Spis treści
Fast foody z PRL-u
Zapiekanka, czyli przekrojona w poprzek długa bułka, na którą nakładano farsz z surowych pieczarek, czasami posiekaną cebulę oraz tarty ser, zapiekana w podgrzewaczu i polewana keczupem, stała się jednym z symboli PRL-u.
Oprócz zapiekanek w latach 70. i 80. XX wieku – za polski street food z czasów PRL-u można też uznać:
- kawałki kurczaka z rożna na tacce z pieczywem;
- kiełbasę z rożna z bułką i kleksem musztardy na papierowej tacce;
- polskie hot-dogi – wydrążone bułki nadziewano na rozgrzane rdzenie, w otwór wsuwano parówkę z parówką lub kaszankę i ogórek kiszony.
Zapiekanka z pieczarkami - jeden z symboli PRL-u
W latach 70. XX wieku Polska Zjednoczona Partia Robotnicza dała przyzwolenie na kontrolowany rozwój wolnego rynku — w tym prywatnej działalności w branży gastronomicznej. Na ulicach, w centrach miast i miasteczek, przy targowiskach i bazarach pojawiły się wtedy przyczepy kempingowe przerobione na coś w rodzaju „food trucka”. Z tych budek, przez okienka sprzedawano między innymi zapiekanki z pieczarkami i innymi dodatkami.
Zapiekane bułki z pieczarkami, serem i keczupem cieszyły się ogromną popularnością.
Kto chodził do podstawówki w latach 80. XX wieku, może pamiętać, jak na zajęciach ZPT – jeżeli szkoła miała kuchenki z piekarnikami – przygotowywano właśnie zapiekanki.
Gdy na początku lat 90. XX wieku do Polski wszedł McDonald’s – wiele budek z zapiekankami przestało istnieć. Jednak zapiekanki przetrwały. Dzisiaj są rozpoznawalną polską przekąską — gastronomiczną atrakcją turystyczną – w anglojęzycznych przewodnikach zapiekanka pojawia się jako polska grillowana kanapka ( ang. - polish grill sandwich), najlepsza polska kanapka zwana zapiekanką (the best polish sandwich called zapiekanka), czy jako sławna polska pizza zwana zapiekaną (the famous Polish pizza known as zapiekanka). Według użytkowników serwisu Tripadvisor znakomite zapiekanki można kupić w:
- Gdańsku,
- Gdyni,
- Warszawie,
- Krakowie,
- Wrocławiu
- i wielu innych miastach w Polsce.
Perfekcyjne zapiekanki – jak zrobić w domu?
Przepisów na domowe zapiekanki jest mnóstwo. Jedni robią je ze świeżego pieczywa posmarowanego masłem czosnkowym, inni kropią bułki oliwą, jeszcze inni — zwilżają pieczywo wodą. Jedni dodają pieczarki surowe, inni podsmażone. Są tacy, co dodają cebulę, kiełbasę, ogórek kiszony, pomidory, paprykę. Stałym dodatkiem do zapiekanek jest żółty ser.
Jak zrobić zapiekankę w domu – szybki przepis na smak PRL-u
Składniki:
- 1 długa bagietka
- 300 g pieczarek startych na tarce,
- 250 g żółtego sera startego na tarce,
- keczup,
- sól i pieprz do smaku.
Zapiekanki z pieczarkami. Przygotowanie krok po kroku
- Piekarnik nagrzałam do 180 stopni Celsjusza.
- Pieczarki i ser starłam na tarce. Pieczarki i część sera włożyłam do miski, dodałam pieprz i sól do smaku, wymieszałam. Zostawiłam część sera do posypania zapiekanki.
- Bagietkę przecięłam na pół i wzdłuż.
- Każdą część bagietki skropiłam wodą, położyłam na nią farsz i posypałam serem.
- Bagietki położyłam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zapiekałam 15 minut.
- Zapiekanki podałam gorące, polane keczupem.
W innej wersji – bagietki przed nałożeniem farszu można posmarować domowym masłem czosnkowym, a starte lub pokrojone pieczarki można podsmażyć na patelni. Zamiast bagietek można użyć czerstwy chleb.
Są też różne szkoły posypywania zapiekanki startym serem:
- Można posypać serem od razu po nałożeniu farszu i wstawić bułki do piekarnika na 10-15 minut.
- Można najpierw podpiec zapiekankę z samym farszem, a potem gorące zapiekanki w piekarniku posypać serem i piec jeszcze przez kilka minut, aż ser się rozpuści.
Jak przygotować masło czosnkowe? Do miękkiego masła dodajemy posiekane ząbki czosnku, sól i pieprz i mieszamy. Takie masełko czosnkowe nakładamy na bagietkę.
Sprawdź także: Street food po polsku. Rurki z kremem i zapiekanka na podium. Zobacz ranking 6 popularnych dań do zjedzenia na ulicy według Taste Atlas
Zobacz więcej zdjęć z zapiekankami:
Aby gotowanie było jeszcze prostsze
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
- Smakują jak u mamy. Wypróbuj tanie pulpety w sosie pieczarkowym
- Smakowite bułki z pieczarkami. Ten przepis jest lepszy od tego z PRL-u!
- Poznajesz te produkty? To marki spożywcze, które przetrwały PRL. Zobacz, czy je znasz
- Księga skarg i zażaleń w PRL-u. Kasjerka robiła manikurę, a klient musi się wyszumieć
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie.
ObserwujStronaKuchni.pl!