W skrócie
Hela Kłobucka – popisowe dania zwyciężczyni MasterChefa. Zobacz przepisy
W niedzielę, 15 maja poznaliśmy zwyciężczynię 7. edycji programu „MasterChef Junior”. Okazała się nią Hela Kłobucka z Poznania. W finale przygotowała tuńczyka marynowanego w yuzu (gatunek cytrusa pochodzącego z Azji) z pianką sojową. Rybę podała z mango i ogórkiem. Jako danie główne zrobiła łososia z sosem teriyaki (mieszanka sosu sojowego, słodkiego wina ryżowego i cukru) z dodatkiem purée ziemniaczanego. Kolejnym przygotowanym przez Helę daniem głównym był comber z jelenia z burakiem pokrojonym w słupki i sosem winno-czekoladowym. Serwis został zwieńczony wyjątkowym deserem. Była to tapioka gotowana na mleku kokosowym z wanilią, karmelizowanymi bananami z curry, sorbetem na bazie mango i marakui. Jurorzy programu byli zachwyceni, szczególnie Anna Starmach.
Zobacz także: Przepis na śliwki w boczku
Kliknij, aby zobaczyć przepisy z finałowego odcinka
Przepisy Heli Kłobuckiej:
Przystawka - lekko opiekany tuńczyk z pianką sojową podany z mango i ogórkiem
Składniki:
- tuńczyk do sashimi (ryba będzie serwowana na surowo)
- 50 g cukru brązowego
- 300 ml sosu sojowego
- 200 ml wina ryżowego mirin
- 200 ml octu ryżowego
- łodygi kolendry
- 100 ml purée z yuzu
- 20 g proespuma cold f (środek napowietrzający)
- mango
- ogórek
- 2 łyżki śmietanki 30%
- zioła, np. ogórecznik
Sprzęt: Syfon z nabojami (NO2 - nabój 2 szt.), łyżeczka do kulek średnica 2 cm
Marynata:
- Wymieszać sos sojowy, wino ryżowe, ocet ryżowy, sok z yuzu, cukier i posiekane łodygi kolendry. Następnie podzielić na pół.
- 1 połowa marynaty (tuńczyk): Obsmażyć tuńczyka na suchej i rozgrzanej patelni. Przełożyć do głębokiego naczynia. Zalać marynatą. Odstawić do lodówki.
- 2 połowa marynaty (pianka): Marynatę przelać przez sitko tak, żeby zostały na nim łodygi kolendry, dosypać do tego 20g proespumy cold (na około 400 ml płynu). Zagotować, cały czas mieszając, następnie zblendować i dolać 2 łyżki śmietanki. Wlać do syfonu z 2 srebrnymi nabojami i schłodzić.
- Podanie: Tuńczyka pokroić w plastry, obok niego położyć kulki z mango i ogórka. Wycisnąć piankę z syfonu. Na końcu przyozdobić ziółkami.
Danie główne rybne - łosoś w sosie teriyaki z purée z ziemniaka, pak choi - przepis
Składniki:
- 1 kawałek łososia
- 250 ml wino ryżowe mirin
- 250 ml sake
- 300 g cukier
- 250 ml sos sojowy
- ziemniaki
- mleko
- masło
- pak choi
- awokado
- sól, pieprz
- zioła
Przygotowanie:
- Purée ziemniaczane: Ugotować ziemniaki w wodzie z solą. Odcedzić, dodać mleko, sól i masło. Ubić tłuczkiem na jednolitą masę.
- Sos teriyaki: Sake i wino ryżowe zagotować. Zredukować o jedną trzecią. Następnie dodać cukier. Gotować, mieszając, aż się rozpuści. Dodać sos sojowy, chwilę gotować. Pak choi podzielić na liście, przesmażyć na patelni, zalać sosem teriyaki. Łososia usmażyć na oleju. Kiedy będzie jeszcze odrobinkę surowy, zalać sosem teriyaki. Pozostawić na ogniu, aby doszedł.
- Podanie: Na czarnym talerzu położyć łososia, obok niego ułożyć puree w ringu. Ułożyć obok pak choi i plastry awokado. Łososia posypać czarnym i białym sezamem (najlepiej uprażonym na patelni). Na końcu przyozdobić ziółkami.
Danie główne mięsne - comber z jelenia ze słupkami z buraka, sos winno-czekoladowy - przepis
Składniki:
- comber z jelenia z kostką (cięcie french racks)
- małe ziemniaczki (opcjonalnie)
- masło
- 200 ml czerwonego wina
- mleczna czekolada
- śmietanka 30%
- burak
- sok z buraka
- galangal
- imbir
- sól, pieprz
- 100 g panko
- 20 g parmezanu
- ząbek czosnku
- 30 g jarmużu
- rozmaryn
Przygotowanie:
- Słupki z buraka: Buraka obrać i pokroić w słupki. Zalać sokiem z buraka. Dodać galangal w całości. Gotować do miękkości buraka.
- Ziołowa panierka: Zblendować panko z parmezanem. Dodać jarmuż i ząbek czosnku. Zblendować na sypki piasek.
- Comber z jelenia: 2 kostki combra z jelenia smażyć po 5 minut z każdej strony. Następnie na patelnię włożyć masło, łodyżkę rozmarynu i 2 ząbki czosnku. Całość bastować. Na blaszce z kratką położyć mięso. Polać masłem od bastowania. Piec w 180°C przez 9-12 minut. Mięso powinno mieć około 58 stopni. Przekroić mięso wzdłuż kostki, obtoczyć w panierce tak, aby nie dotykała środka. Środek jest czerwony, a otoczka zielona.
- Sos winno-czekoladowy: Na patelnię od smażenia mięsa wlać 200ml czerwonego wina. Zagotować do czasu bulgotania. Dodać 3-4 kostki mlecznej czekolady, rozpuścić. Następnie dodać śmietankę i masło do zagęszczenia.
- Podanie: Na białym talerzu ułożyć burak. Mięso obok. Nalać sos na talerz i udekorować ziółkami.
Deser - tapioka z karmelizowanymi bananami i przyprawą curry, podana z sorbetem mango-marakuja - przepis
Składniki:
- tapioka
- mleczko kokosowe
- laska wanilii
- banany
- brązowy cukier
- śmietanka 30%
- przyprawa curry
- mleko 3,2%
- jajka
- cukier waniliowy
- 1 laska wanilii
- mango
- marakuja
- miód płynny
- cytryna
- świeża mięta
Przygotowanie
- Tapiokę gotować w mleczku kokosowym (5 kubków mleczka do 1 kubka tapioki) razem z cukrem waniliowym i zwykłym. Jeżeli tapioka zacznie przywierać do dna, to trzeba dolać zwykłego mleka. Gotować około 20 minut.
- Banany w karmelu: Na patelni rozpuścić 100g cukru, dodać łyżkę masła i 100 ml śmietanki. Do karmelu dodać 2 banany pokrojone w talarki, szczyptę przyprawy curry i wymieszać.
- Sorbet: Mango zblendować z marakują (bez pestek). Dolewać ciekłego azotu, aż do powstania sorbetu. Odstawić do lodówki.
- Ozdoby z karmelu: Rozpuścić cukier. Na papierze do pieczenia robić różne kształty z rozpuszczonego cukru. Odstawić do zastygnięcia.
- Podanie: Pierwsza warstwa w kieliszku to wlać tapiokę i odłożyć na 10 minut do lodówki. Ułożyć kolejną warstwę z karmelu z bananami. Kolejna warstwa to świeża marakuja wraz z pestkami. Na samej górze powbijać szkiełka z karmelu. Na talerzyku obok podać sorbet. Udekorować kielich z tapioką oraz sorbet miętą.
Śliwki suszone w boczku według Ewy Ziemiańska
Ma 11 lat i pochodzi z Bukowa na Podkarpaciu. Przepisy Ewy Ziemiańskiej z finału pobudzały kubki smakowe. Na przystawkę przygotowała śliwki suszone w boczku z serem feta. Jako danie rybne podany był łosoś na makaronie z cukinii z sosem paprykowym. A jako danie mięsne stek z sosem berneńskim i frytkami z batatów. Jako deser finalistka podała crème caramel.
Menu wodne Wiktorii Chmielewskiej
Wiktoria Chmielewska zachwycała w programie kreatywnością. W finałowym odcinku podała przystawkę określoną jako pływająca krewetka po polskim morzu (tatar z krewetkami w chipsie z ziemniaka z majonezem cytrusowym i cytrusami). Daniem głównym rybnym był węgorz w ziemniaku, a jako danie główne mięsne smażona pierś z kaczki o wdzięcznej nazwie Kaczka Dziwaczka. Na koniec zrobiła deser określony jako delikatna czekoladowa chmurka.
Czytaj także: Prawdziwy tatar na przystawkę. Zobacz prosty przepis z wołowiny. Tym daniem możecie przekonać kulinarnych sceptyków
Przepisy pochodzą z materiałów prasowych programu MasterChef Junior. Po więcej przepisów na finałowe dania zapraszamy do galerii.
Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: