W skrócie
Tarta dyniowa to danie, które najlepiej smakuje jesienią i zimą. Osoby chcące zrobić ten wypiek krok po kroku, zamiast ciasta francuskiego mogą własnoręcznie zrobić ciasto kruche na słono. Do przygotowania szybkiej tarty dyniowej potrzebne będzie ciasto francuskie na bazie masła. Dzięki temu powstanie idealna przekąska na imprezę.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć składniki tarty z dyni, w tym przepis na purée
Tarta dyniowa – przepis na jesienny przysmak
Ilość: 8-10 porcji. Czas przygotowania: 40 minut, w tym 15 minut przygotowania + 25 minut pieczenia
Składniki:
- 1 opakowanie (300 g) ciasta francuskiego.
Składniki na farsz do tarty:
- 80 g purée z dyni,
- 15 g serka mascarpone,
- 2 jajka,
- 3 g startej gałki muszkatołowej,
- 3 g świeżo zmielonego pieprzu,
- 60 g liści szpinaku,
- 60 g jarmużu,
- 80 g cebuli,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 łyżka oleju,
- 20 g sera feta,
- 10 g sera gorgonzola,
- 1 łyżeczka tymianku,
- opcjonalnie: 50 g szynki.
Jak zrobić tartę dyniową?
Przygotowanie:
- Piekarnik należy nagrzać do 200° Celsjusza. W tym czasie należy przygotować farsz do tarty.
- Na patelni należy rozgrzać łyżkę oleju. Cebulę należy pokroić w kostkę i dodać na patelnię. Następnie do cebuli trzeba dorzucić pokrojony ząbek czosnku i łyżeczkę tymianku. Całość smażyć przez około minutę.
- Z lodówki trzeba wyjąć ciasto francuskie i zostawić na blacie w temperaturze pokojowej, aby nabrało elastyczności.
- Liście szpinaku należy umyć i wysuszyć ściereczką. W przypadku zdrewniałych łodyg jarmużu warto je odkroić i użyć później np. do koktajlu.
- Do patelni z podsmażoną cebulą należy dodać szpinak i jarmuż. Opcjonalnie w tym czasie można dodać pokrojoną w kostkę szynkę.
- Gdy warzywa zmniejszą objętość, a szynka się zarumieni, należy odstawić zawartość patelni do przestudzenia.
- Purée z dyni należy wymieszać z mascarpone, startą gałką muszkatołową, świeżo zmielonym czarnym pieprzem, jajkami i wystudzonymi warzywami.
- Ciasto francuskie należy rozłożyć w formie na tartę lub w tortownicy. Nadmiar ciasta przy brzegach odkroić nożem.
- Ciasto należy wypełnić farszem. Na tarcie dyniowej trzeba rozłożyć pokrojoną w kostkę fetę i ser gorgonzola.
- Tartę dyniową na słono należy piec w 200° Celsjusza przez około 25 minut. Tarta dyniowa wytrawna świetnie smakuje z sałatką z rukoli.
Tarta dyniowa w wersji fit
Tarta dyniowa może być przygotowana nie tylko z mascarpone i serami pleśniowymi. W wersji mniej kalorycznej zamiast mascarpone warto użyć gęstego jogurtu greckiego. Tarta dyniowa fit to także okazja do użycia mniej tłustych serów. Zaskakującym dodatkiem będzie polski twaróg lub sery zagrodowe, np.: koryciński.
Zobacz także: Przepis na bułeczki dyniowe z cynamonem
Tarta dyniowa – inne dodatki
Domowa tarta dyniowa może być przygotowana z różnymi składnikami. Jedną z najciekawszych wersji jest tarta dyniowa z ricottą. Włoski serek nadaje nadzieniu grudkowatej konsystencji i delikatnie słonego smaku. Przygotowanie wytrawnej tarty dyniowej to także okazja do użycia sezonowych pestek dyni i pestek słonecznika. Tarta dyniowa z orzechami włoskimi to frykas, który wybornie smakuje połączony z serami, np.: camembertem lub gorgonzolą.
Przepisy z dynią na jesień
W trakcie jesieni i zimy polecamy sięgać także po inne przepisy z dynią. Na obiad warto zrobić zupę krem z dyni, a miłośnicy dań inspirowanych kuchnią włoską mogą zjeść makaron z sosem dyniowym. Na deser sprawdzi się ciasto dyniowe z lukrem i orzechami włoskimi, placek z dynią lub hit TikToka, czyli pumpkin spice latte. Natomiast jako przekąskę i dodatek do obiadu lub kolacji warto sięgnąć po korzenną dynię w occie.
Zobacz w galerii składniki na tartę dyniową
Roboty, z którymi pieczenie to przyjemność
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: