Światowy Dzień Wody 2022. Ile powinno się pić wody?

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Woda z cytryną to prosta metoda na dostarczenie witamin do organizmu.
Woda z cytryną to prosta metoda na dostarczenie witamin do organizmu. pexels.com
Co roku 22 marca w kalendarzu przypada Światowy Dzień Wody. Od dawna wiadomo, że odpowiednie nawodnienie organizmu poprawia koncentrację, niweluje bóle głowy i poprawia wygląd skóry. Sprawdziliśmy, dlaczego warto pamiętać o piciu wody.

Spis treści

Ile trzeba pić wody?

Ilość wody, którą powinno się wypijać dziennie, uzależniona jest od wzrostu, wagi i wykonywanej pracy. Organizm człowieka składa się z około 60% wody. Możecie się zastanawiać, co daje picie wody. Wchodzi w skład organów wewnętrznych i polepsza funkcjonowanie płynów ustrojowych. Przyjmuje się, że powinno wypijać się około 1,5 -2 litrów wody dziennie na osobę. W trakcie gorących dni ilość wypitej wody może sięgać nawet 3 litrów dziennie. Zupy i herbaty, w tym ziołowe, także są wliczane do ośmiu szklanek pitej wody dziennie. Znaczenie wody dla organizmu jest kluczowe, aby prawidłowo funkcjonować.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć galerię zdjęć

Ile kalorii ma woda?

Woda nie ma żadnych kalorii. Dodatkową wartość energetyczną zyska woda po rozpuszczeniu w niej cukru kryształu, miodu lub innego słodzika. Przez to woda jest polecana jako najlepszy napój podczas diet odchudzających. Woda to także nieodłączny towarzysz degustacji kulinarnych, ponieważ oczyszcza kubki smakowe. Woda jest najzdrowszym napojem, który zalecany jest kobietom także w ciąży, dzieciom i seniorom.

Co daje picie wody z cytryną?

Woda z cytryną to najprostszy napój smakowy, który można zrobić w zaciszu swojego domu. Wystarczy wodę połączyć z plastrami umytej i wyparzonej cytryny. Dla wielu osób będzie to sposób na zdrowe rozpoczęcie dnia. Spożycie wody pozwala nawodnić organizm, wspiera pracę nerek, a witamina C wzmocni odporność.

Czy można pić wodę z kranu?

Woda z kranu w wielu miastach w Polsce jest całkowicie bezpieczna do spożycia. Dla wielu osób ważnym argumentem przemawiającym na korzyść kranówki jest cena. Nawet w wielu restauracjach szklanka wody z kranu jest dostępna bezpłatnie. W domu możemy też użyć specjalnych filtrów, które polepszą jakość wody. Jeśli nie ufacie wodzie z kranu, to możecie sięgać po dobrej jakości wodę źródlaną.

Jak pić wodę? – przepis na napój

Ilość wody należy też dostosować do temperatury i pory roku. Zimą dobrze pić podgrzaną wodę z ulubionymi ziołami i przyprawami. Latem może być to woda schłodzona z dodatkiem świeżych owoców, ziół, a nawet kwiatów. Ważnym czynnikiem, który powtarza się w publikacjach dietetycznych, jest temperatura wody. Woda powinna być w temperaturze pokojowej.
W zależności od pory roku z podanych składników można zrobić rozgrzewający napój zimowy lub orzeźwiającą lemoniadę. W przypadku lemoniady należy użyć schłodzonej wody do przygotowania napoju. Jedynie cukier lub miód można rozpuścić w ciepłej wodzie, aby szybciej się rozpuścił.

Rozgrzewający napój z imbirem
Składniki:

  • 500 ml wody
  • 1 cytryna
  • 3 cm imbiru
  • 1 gałązka rozmarynu
  • Łyżka miodu (opcjonalnie)

Przygotowanie:

  1. W szklanym dzbanku należy umieścić obrany (najlepiej za pomocą łyżeczki) i pokrojony na kawałki imbir.
  2. Następnie dodać trzy plastry cytryny i świeży sok wyciśnięty z cytryny.
  3. Do dzbanka trzeba dorzucić gałązkę rozmarynu.
  4. Składniki należy zalać wrzątkiem i odstawić do zaparzenia.
  5. Po paru minutach można dosłodzić miodem.

Źródło:

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera