Skórka pomarańczowa do ciasta i do herbaty. Przepis na kandyzowaną skórkę pomarańczową. Smażona pomarańcza jak z przepisu babci

Anna Daniluk
Kandyzowana skórka pomarańczy ma wiele zastosowań. Najczęściej używana jest do aromatyzowania ciast i deserów.
Kandyzowana skórka pomarańczy ma wiele zastosowań. Najczęściej używana jest do aromatyzowania ciast i deserów. Getty Images/VictorH11iS/zdjęcie ilustracyjne
Skórka pomarańczowa to aromatyczny dodatek do ciast, deserów i napojów. Cytrusowy zapach szczególnie ceniony jest w czasie świąt Bożego Narodzenia, gdyż idealnie współgra ze smakiem i aromatem korzennych przypraw i pierników. Podpowiadamy, jak zrobić kandyzowaną skórkę pomarańczy.

W skrócie

Skórka pomarańczowa ma wiele zastosowań w kuchni. Często dodaje się ją do bezalkoholowych grzańców lub rozgrzewających herbat zimowych. Aromat skórki pomarańczy wprowadza świąteczną atmosferę, a ulatniające się olejki eteryczne ułatwiają odpoczynek i działają przeciwwirusowo. Zobacz przepis na kandyzowaną skórkę pomarańczy.

Kandyzowana skórka pomarańczy – przepis do ciast

Czas przygotowania: 20-30 minut,
Liczba porcji: 1 słoiczek ok. 200 ml.

Składniki:

Jak zrobić skórki kandyzowane z pomarańczy?

Przygotowanie:

  1. Pomarańcze należy dokładnie umyć i wyparzyć wrzątkiem. Najlepiej wybierać owoce niewoskowane i bez nabłyszczaczy. Warto też zwracać uwagę na owoce bez konserwantów, bo te substancje nie są przeznaczone do spożycia. Pomarańcze z niepowlekaną niczym skórką wystarczy umyć w wodzie.
  2. Skórkę z pomarańczy trzeba dokładnie oddzielić od białej części owocu, tzw. albedo.
  3. Pozostałą skórkę pomarańczową należy dokładnie pokroić w kostkę, włożyć do garnka i dodać do niego cukier.
  4. Następnie należy dolać wodę i całość podgrzewać na wolnym ogniu.
  5. Skórkę pomarańczową należy smażyć przez 20-30 minut.
  6. Smażona skórka pomarańczowa powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce lub w chłodnej spiżarni.

Gdzie kupić ekologiczne pomarańcze?

W sklepach można kupić dwa rodzaje pomarańczy. Odmiana regularna najczęściej jest woskowana, aby przetrwała transport i daleką podróż na stół konsumenta. Pomarańcze są najczęściej powlekane środkami przeciwpleśniowymi, które nie są przeznaczone do spożycia. Nie mają ich owoce ekologiczne, określane są również jako bio. Takie pomarańcze są zdrowsze, nie powodując alergii ani problemów trawiennych.

W licznych sklepach internetowych można kupić ekologiczne pomarańcze w drewnianych skrzynkach prosto z Włoch lub Hiszpanii. Polecamy to rozwiązanie osobom, które jedzą duże ilości cytrusów i zależy im na wysokiej jakości produktów. Bywa też, że restauracje specjalizujące się w kuchni włoskiej i arabskiej sprzedają oryginalne produkty. Wśród nich są często owoce pomarańczy bez konserwantów.

Zastosowanie skórki pomarańczowej

Domowa, smażona skórka pomarańczowa najczęściej wykorzystywana jest do ozdabiania ciast i nadziewania drożdżówek. Na Boże Narodzenie kandyzowana skórka pomarańczowa dodawana jest do:

Suszona skórka pomarańczowa będzie znakomitym dodatkiem do aromatyzowania cukru do ciast albo jako składnik domowej mieszanki herbacianej. Natomiast skórka starta ze świeżej pomarańczy doprawia sos żurawinowy.

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Patelnie, do których nic nie przywiera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni