Jak zbierać grzyby? Zobacz, które gatunki łatwo pomylić. Niektóre są łudząco podobne do kurek i borowików

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Borowiki szlachetne można pomylić z borowikiem szatańskim, który ma pomarańczową nóżkę. Kliknij obrazek, aby dowiedzieć się, jakie grzyby są najczęściej mylone.
Borowiki szlachetne można pomylić z borowikiem szatańskim, który ma pomarańczową nóżkę. Kliknij obrazek, aby dowiedzieć się, jakie grzyby są najczęściej mylone. Mariusz Kapala/archiwum PolskaPress/Gazeta Lubuska
W polskich lasach pojawiły się już grzyby. Te jadalne i te trujące na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne. Jedna pomyłka może mieć tragiczne skutki. Idąc na grzybobranie, dobrze jest być w towarzystwie doświadczonych grzybiarzy lub mieć przy sobie atlas grzybów. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zbierania grzybów w lesie. Sprawdź jak zbierać i rozróżnić grzyby leśne.

W skrócie

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla w informacji Dla miłośników zbierania grzybów, że pójście do lasu wymaga wiedzy i doświadczenia. GIS zachęca do korzystania z pomocy grzyboznawców i klasyfikatorów grzybów.

Kliknij przycisk, aby zobaczyć grzyby jadalne i dowiedzieć się, z jakimi grzybami trującymi są mylone

Osoby ubiegające się o stanowisko grzyboznawcy i klasyfikatora grzybów powinny:

 • przejść kurs specjalistyczny,
 • zdać egzamin kwalifikujący.

Klasyfikatorzy mają dyżury w stacjach sanitarno-epidemiologicznych i bezpłatnie pomogą zróżnicować zebrane wcześniej grzyby.

Atlas grzybów jadalnych czy aplikacja mobilna?

Idąc do lasu samemu, warto zaopatrzyć się w kieszonkowy atlas grzybów. Niektóre z nich zawierają notatkę, z jakim grzybem trującym można przez przypadek pomylić kurki lub borowiki szlachetne. Z większą ostrożnością należy korzystać z aplikacji mobilnych służących do rozpoznawania gatunków grzybów po zdjęciu. Wystarczy, że w lesie będzie zbyt ciemno i mogą pojawić się błędy w klasyfikacji za pomocą smartfona.

Objawy zatrucia grzybami

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego główną przyczyną zatruć grzybami jest ich niewłaściwa ocena i wzięcie grzybów trujących za gatunki jadalne. Drugim najczęstszym powodem jest nieodpowiednie przygotowanie dań z gatunków jadalnych. Wszystkie grzyby leśne jadalne powinny być poddane obróbce termicznej.

Najpopularniejsze objawy zatrucia grzybami to:

 • ból głowy,
 • ból brzucha,
 • nudności,
 • wymioty,
 • gorączka,
 • osłabienie organizmu.

Eksperci GIS-u zauważyli, że objawy można pomylić z infekcją dróg pokarmowych lub niestrawnością. Jeśli po spożyciu grzybów zauważy się niepokojące objawy u siebie lub bliskiej osoby należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, zawieźć chorego do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. Pomocą doraźną, którą można zastosować u osoby zatrutej, jest spowodowanie wymiotów. Ponadto liczy się niepodawanie alkoholu ani mleka do popicia, gdyż te substancje ułatwiają rozprzestrzenianie się toksyn z grzybów.

W naszej galerii podpowiadamy, które grzyby są często mylone z trującymi gatunkami

Jak rozpoznać grzyby jadalne?

Częstą poradą, która ma ułatwić rozpoznanie grzybów trujących od jadalnych, jest ich smak. Uważa się, że przekrojony grzyb może być posmakowany końcem języka. Jeśli grzyb jest gorzki, to nie powinno się go jeść. Ta metoda nie jest do końca przekonująca. Szczególnie że doprowadza do kontaktu z toksyczną substancją. Jeśli chcesz zbierać grzyby bezpiecznie stosuj się do tych rad:

 • Zbieraj grzyby, które znasz i jesteś ich pewien.
 • Grzyby z blaszkami u spodu, co do zasady są trujące. Istnieją wyjątki od tej zasady w postaci kurek, czubajki kani i gąski zielonej.
 • Grzyby jadalne u spodu są gąbczaste. Wśród nich popularne są borowiki szlachetne, maślaki i podgrzybki.
 • Nie zbieraj grzybów ze spodem w różowym kolorze ani o czerwonych kapeluszach.
 • Groźne dla zdrowia są też grzyby pierścieniem na łodydze. Wśród nich są znane już od przedszkola muchomory o czerwonych kapeluszach z białymi kropkami.

Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom, nie będziesz mieć problemu z rozpoznaniem grzybów. A potrawy z grzybów będą nie tylko smaczne, ale też bezpieczne dla zdrowia.

Borowiki szlachetne można pomylić z borowikiem szatańskim, który ma pomarańczową nóżkę. Kliknij obrazek, aby dowiedzieć się, jakie grzyby są najczęściej mylone.

Jak zbierać grzyby? Zobacz, które gatunki łatwo pomylić. Nie...

Źródło:

 • „Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej” Zofia Leszczyńska – Niziołek, Wydawnictwo Buchmann,
 • „Grzybownik” Justyn Kołek i Ewa Furtak, Wydawnictwo Pascal

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Marka tefal w najlepszych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

12 kwietnia - Dzień Czekolady

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!