W skrócie
Wybierając najciekawsze zamienniki mięsa w diecie roślinnej kierowaliśmy się ich smakiem, uniwersalnością i wyglądem. Wiele z nich łudząco przypomina szarpaną wołowinę, mielone mięso lub burgery. Wystarczy dodać wyrazistości przy pomocy przypraw i można cieszyć się wyjątkowymi posiłkami. Wybierając popularne produkty nie braliśmy pod uwagę ich kaloryczności, ani wartości odżywczych.
Skórka od banana jak bekon
W 2021 roku kulinarnym hitem okazały się skórki banana przyrządzane jak bekon. Na TikToku najpopularniejszy film z hashtagiem #bananapeelbacon osiągnął aż 9,5 miliona wyświetleń. Zanim tiktokerka Bella Hurns usmażyła banana, najpierw oczyściła go z białych resztek owocu. Później zamarynowała skórki przez 10 minut w zalewie zrobionej z:
- sosu sojowego,
- syropu klonowego,
- soli,
- pieprzu,
- granulowanego czosnku,
- słodkiej papryki.
Następnie usmażyła skórki banana na gorącej patelni z olejem i zjadła jako wegański bekon na kanapce z awokado.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć galerię zamienników mięsa
Kolejną osobą, która rozsławiła skórki banana, jest Nadiya Hussain, prowadząca programy kulinarne w Wielkiej Brytanii. W „Good Morning Britain” zdradziła, że wspomniane skórki służą jej do zrobienia wegańskiej wersji szarpanej wieprzowiny (ang. pulled pork). Dla niej jest to mały krok w kierunku ruchu zero waste i niemarnowania żywności.
Natomiast w książce „Zrób, jedz, powtórz” słynna mistrzyni kuchni, autorka książek kulinarnych i gwiazda telewizji - Nigella Lawson proponuje wykonanie curry z wykorzystaniem kalafiora, skórki z banana i imbiru. Słowem, możliwości jest wiele.
Algi zamiast ryb
Wiele osób rezygnuje z jedzenia ryb nie tylko ze względu na cierpienie zwierząt. Smakosze eliminują je z diety również z powodu substancji toksycznych, które mogą znajdować się w wodzie. Ryby szczególnie narażone są na metale ciężkie takie, jak rtęć lub mikroplastik. Wegańską alternatywą dla ryb jest akami produkowane przez start-up Kuleana, które ma zastąpić tuńczyka. W jego składzie znajdują się algi, białko roślinne i grzyby koji.
Seitan jak drób
Egzotycznie brzmiąca nazwa seitanu pochodzi z Japonii. Ten składnik nie jest polecany osobom z celiakią, gdyż składa się w całości z glutenu. Seitan przygotowywany jest przez wypłukiwanie skrobi z mąki pszennej, aż do uzyskania zwartego ciasta. Proces jest czasochłonny i może zniechęcić pod względem ilości uzyskanego ciasta. Z kilograma mąki otrzymuje się około 250 g czystego glutenu. Gotowy seitan można używać jako:
- pulpetów do rosołu,
- plastrów smakujących jak pieczona kaczka,
- burgerów,
- mięsa mielonego.
Yuba jak mięso kurczaka
Wysuszony kożuch powstały na mleku sojowym to yuba. Przysmak popularny w Azji, szczególnie w Chinach i Japonii. Według starych podań nazwa yuba pochodzi od sylaby Yu określającej górę Yuden oraz Ba, nawiązującej do "starej kobiety". Yuba była istotnym elementem odżywiania w buddyjskich klasztorach i podawana w tamtejszych wegetariańskich jadłodajniach. Świeża yuba dostępna jest w krajach azjatyckich, w Europie sięga się po jej suszone wersje.
Yuba dodawana jest do:
- sałatek,
- zup,
- potrawek.
Chlebowiec jak szarpana wołowina
Chlebowiec (ang. jackfruit) to owoc, który rośnie w Azji. W kuchni roślinnej korzysta się z niedojrzałego chlebowca, który ma smak i strukturę kurczaka lub szarpanej wołowiny. Owoc chlebowca jest bogatym źródłem błonnika, witamin i białka. Młody chlebowiec łatwo przyjmuje smak przypraw i dlatego można nadawać mu dowolny smak. Chlebowiec świetnie sprawdzi się jako składnik:
- szaszłyków,
- curry,
- wegańskiego czulentu (gulasz mięsno-warzywny).
Alicja Rokicka, autorka książek i bloga Vegan Nerd również przyrządzała przepisy z wykorzystaniem chlebowca. Najciekawsza receptura była na burgera z wykorzystaniem pulled jackfruit, czyli szarpanym młodym chlebowcem. Popularna blogerka doprawiła go między innymi pastą miso, ciemnym sosem sojowym, mielonym anyżem i kuminem.
Marchewka jak bekon
Amerykańska aktorka Tabitha Brown na TikToku podzieliła się przepisem na wegański bekon z marchewki. Przepis stał się viralem w 2020 roku i zyskał przeszło 21 milionów wyświetleń. Wykonanie jest banalnie proste. Aktorka najpierw cienko obrała marchewki na plastry i zamarynowała je w:
- płynnym dymie wędzarniczym (przyprawa dostępna w sklepach spożywczych),
- syropie klonowym,
- mielonym czosnku,
- wędzonej słodkiej papryce,
- sproszkowanej cebuli.
Następnie smażyła je w beztłuszczowej frytkownicy.
Tempeh
Produkt pochodzi z Indonezji. Tempeh to sfermentowana ziarna soi, która zawijana jest w liście bananowca. Po kilku tygodniach fermentacji bakteryjnej ziarna zostają połączone w zwarty blok. Najczęściej tempeh dostępny jest w kostkach tak jak tofu, a jego smak przypomina grzyby. Tempeh wykorzystuje się na przykład do wegańskich gulaszy.
Źródło:
- 5 roślinnych alternatyw ryb - Roślinniejemy
- Cauliflower and banana peel curry - nytimes.com
- „A jak nie mięso, to co?. 120 przepisów roślinnymi zamiennikami mięsa” Dorota Jaworska, Wydawnictwo Pascal
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: