Prawdziwe ratatouille na obiad. Odkryj przepis na danie prosto z Francji. Sposób na wegetariański posiłek z bakłażanami, cukinią i papryką

Anna Daniluk
Anna Daniluk
W skład ratatouille wchodzi bakłażan, cukinia, papryka, cebula i czosnek. Smaku i zapachu dodaje suszony tymianek.
W skład ratatouille wchodzi bakłażan, cukinia, papryka, cebula i czosnek. Smaku i zapachu dodaje suszony tymianek. freepik.com/stockking/zdjęcie ilustracyjne
Francuskie danie ratatouille z natury jest posiłkiem wegetariańskim. Można spotkać wersję prowansalską i nicejską. Różnią się one sposobem duszenia warzyw. Prawdziwy ratatouille to potrawa, która świetnie smakuje latem. Zobacz przepis na apetyczne danie znane w Polsce jako ratatuj.

W skrócie

Ratatuj we Francji jest posiłkiem, który potrafi wzbudzić wiele sporów. W zależności od regionu ratatuj przyrządzany jest w odmienny sposób. W Nicei warzywa dusi się jednocześnie, tworząc rodzaj warzywnej potrawki. W Prowansji warzywa dusi się oddzielnie i na koniec łączy, aby zachować strukturę i smak poszczególnych produktów. Podpowiadamy przepis na ratatuj z duszonych warzyw.

Ratatuj – przepis na gulasz warzywny

Liczba porcji: dla 4 osób.
Czas przygotowania: około 1,5 godziny.
Stopień trudności: łatwy.

Składniki:

  • 2 duże cebule,
  • 3 bakłażany,
  • 2 cukinie,
  • 500 g pomidorów (może być też pomidory z puszki bez skórki),
  • 1 żółta papryka,
  • 1 czerwona papryka,
  • 100 g oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 20 g posiekanej natki pietruszki,
  • 5 g suszonego tymianku,
  • 1 liść laurowy,
  • 10 g soli,
  • 3 g świeżo zmielonego czarnego pieprzu.

Jak się robi ratatuja?

Przygotowanie:

  1. Cebulę trzeba obrać, opłukać i pokroić w plastry.
  2. Bakłażany, cukinia i (jeżeli nie korzystacie z pomidorów z puszki) pomidory należy umyć, pokroić w kostkę. Obie papryki należy umyć, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w paski.
  3. W garnku z grubym dnem należy rozgrzać oliwę lub olej. Następnie należy wrzucić cebulę z tymiankiem, a po około 2 minutach pozostałe warzywa.
  4. Do warzyw należy dodać pomidory z puszki, jeżeli nie korzystacie ze świeżych.
  5. Następnie należy dodać całe ząbki czosnku (jedynie obrane z łupiny) i liść laurowy.
  6. Po około 2 minutach należy ratatuj przyprawić solą i pieprzem.
  7. Ratatuj należy dusić pod przykryciem na małym ogniu przez około godzinę. Od czasu do czasu należy mieszać, aby składniki nie przywarły do dna.
  8. Jeżeli chcecie zagęścić ratatuja, to po 30 minutach duszenia należy zdjąć pokrywkę i smażyć przez kilka-kilkanaście minut, aż nadmiar wody odparuje.
  9. Przed podaniem należy wyjąć liść laurowy, aby danie nie było zbyt gorzkie.

Sposób podania

We Francji ratatuj podawany jest ze świeżą bagietką. Można także podawać go z puree ziemniaczanym lub ulubioną kaszą np.: gryczaną. Nicejski ratatuj może być wiele razy podgrzewany, aby nabrać smaku. Schłodzony gulasz warzywny może być też podawany jako wegetariańska przystawka.

Zapiekanka ratatuj

W Prowansji spotkać można także ratatuj w formie zapiekanki. W tej wersji cukinia, bakłażan i papryka są precyzyjnie układane w naczyniu żaroodpornym na sosie z pomidorów i duszonych warzyw. Ciekawostką jest, że ratatuj można także zrobić z upieczonych warzyw, które będą miały głębszy smak.

Ratatuj z mięsem mielonym

Składnikiem, który może wzbudzać liczne kontrowersje, jest mięso mielone. Tradycyjnie we Francji ratatuj jest daniem wegetariańskim, a nawet wegańskim. Za wyjątkowy smak odpowiadają zioła i długie smażenie warzyw. Jednak domowi kucharze często modyfikują przepis na ratatuj pod swoje gusta kulinarne, w tym dodając mięso mielone. W takim przypadku mięso mielone należy przesmażyć na gorącej patelni i dodać do niego uduszone warzywa. Jeżeli chcecie spróbować klasycznej wersji potrawy, zachęcamy do rezygnacji z dodatku mięsa.

Pochodzenie ratatouille

Wraz z odkryciem warzyw rosnących na terenach Ameryki Południowej, czyli bakłażanów, pomidorów i cukinii, po wprowadzeniu ich do jadłospisu europejskiego, zaczęto gotować domowe potrawki. Ratatuj to danie, które powstało pod wpływem kuchni hiszpańskiej i włoskiej. Szczególnie zauważa się podobieństwo potrawy do włoskiej caponaty. Te dania zaczęły być gotowane w XVII wieku. Ratatuj jest także odzwierciedleniem czasów, gdy Nicea była częścią włoskiej Sabaudii, czyli do XIX wieku. Stąd można zaobserwować duże podobieństwa w obu daniach.

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Patelnie, do których nic nie przywiera!

od 7 lat
Wideo

Domowe keto batony bez cukru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!