W skrócie
Dzień Młodego Wina to święto, które przypada 16 listopada w 2023 roku. Data premiery Beaujolais Nouveau zmienia się, co roku, ale tradycja związana z serwowaniem wina jest taka sama. Uroczyste hasło rozpoczynające świętowanie brzmi "Le Beaujolais Nouveau est arrivé!" (Beaujolais Nouveau przybyło – przyp.red.). Tego dnia można skosztować wina, które dojrzewa tylko 6 tygodni po winobraniu i służy ocenie potencjału tegorocznych zbiorów.
Co oznacza Beaujolais?
Wino Beaujolais Nouveau pochodzi z francuskiego regionu Beaujolais, w Burgundii. Przygotowywane jest z konkretnego rodzaju ręcznie zbieranych winogron o nazwie Gamay. Wino beaujolais jest młode i nieprzewidywalne w smaku. Ostateczny efekt nadawany jest w procesie dojrzewania, które pozwala stworzyć jednorodny bukiet smaku wina. Beaujolais Nouveau z racji krótkiego czasu fermentacji, jest kwaśne i nie ma spójnego smaku. Ponadto francuskie Beaujolais Nouveau doceniane jest przez winiarzy za świeżość i intensywny owocowy smak, przy niższej zawartości alkoholu w porównaniu do wina dojrzałego.
Jak powstaje Beaujolais Nouveau?
Beaujolais nouveau powstaje pod wpływem specyficznej fermentacji określanej jako maceracja węglowa. Winogrona w całości zostają szczelnie zamknięte, bez wcześniejszego rozgniatania i pozostawione do fermentacji. Proces zaczyna się wewnątrz gron, które z czasem eksplodują, a sok wypływa z nich w naturalny sposób.
Cena Beaujolais Nouveau
W sklepach zajmujących się sprzedażą wyselekcjonowanych alkoholi można kupić Beaujolais Nouveau z poprzedniego roku. Taka butelka będzie kosztować około 60 złotych za 750 ml. We Francji za butelkę Beaujolais Nouveau 2023 pochodzącej z supermarketu trzeba zapłacić około 10 euro, a degustacja w restauracji to koszt około 30 euro.
Zastosowanie Beaujolais Nouveau
Orzeźwiające w smaku Beaujolais Nouveau podawane jest do dań z drobiu i z ryb. Serwuje się go do zapiekanki z kurczakiem pod ciastem francuskim lub do pieczonego pstrąga. Młode wino można wykorzystać do marynowania mięsa przed pieczeniem.
Źródło:
- „Wino. Przelane na papier” Kuba Janicki, Tomek Kosiński, Magdalena Kubiaczyk, Joanna Plichta – Wydawnictwo Znak
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
- Croque monsieur prosto z Francji. Zobacz przepis na popularną kanapkę
- Pomysł na wegetariański posiłek z bakłażanem. Wypróbuj przepis na ratatouille
- Wołowina po burgundzku z serialu „Emily w Paryżu”. Przepis na boeuf bourguignon
- Bagietki, croissant i foie gras dla smakoszy. Kuchnia francuska według Taste Atlas
Odmierzaj składniki precyzyjnie
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?