„Stranger Things”. Gofry Nastki, pizza hawajska i kawa Hoppera. Co jedzą bohaterowie serialu Netflixa?

Anna Daniluk
Amerykańskie gofry to ulubiony smakołyk Jedenastki. Kliknij w zdjęcie, żeby przejść do galerii i zobaczyć więcej ciekawostek kulinarnych z serialu.
Amerykańskie gofry to ulubiony smakołyk Jedenastki. Kliknij w zdjęcie, żeby przejść do galerii i zobaczyć więcej ciekawostek kulinarnych z serialu. Courtesy of Netflix
Nadprzyrodzone zjawiska, ciekawe postaci i pieczołowicie oddany klimat lat 80. XX wieku to właśnie serial Netflixa „Stranger Things”. Znajdziemy tutaj również różne rozwiązania kulinarne. Z Dianą Domin, autorką bloga „Kino i kuchnia” rozmawialiśmy o serialowym jedzeniu i jego znaczeniu w popularnej na całym świecie produkcji braci Duffer. Uwaga! Artykuł może zawierać spoilery.

W skrócie

Amerykańska kuchnia lat 80. w „Stranger Things”

„Stranger Things” to serial Netflixa opowiadający o grupie dorastających dzieci, ich przyjaciół i rodzin w miasteczku Hawkins w stanie Indiana. Fabuła rozpoczyna się od tajemniczego zniknięcia chłopca — Willa Byers'a. Z czasem dowiadujemy się o drugim wymiarze, który zagraża bohaterom, czyli tzw. Drugiej Stronie. Ważną postacią serialu jest też Jedenastka, dziewczynka, która poddawana jest eksperymentom medycznym dającym jej nadprzyrodzone umiejętności. Możemy już oglądać finałowe odcinki 4. sezonu „Stranger Things”.

Bohaterowie serialu „Stranger Things” Netflixa nie boją się stawiać czoła potworom przychodzącym z Drugiej Strony miasteczka Hawkins. Aby mieć siłę do jego obrony oraz swoich rodzin i przyjaciół, nie stronią od dużych ilości amerykańskiego jedzenia, popularnego w USA w latach 80. ubiegłego wieku. Na początek można jedynie przypomnieć, że jedna z głównych bohaterek serialu — Jedenastka (zdrobniale nazywana Nastką, grana przez Millie Bobby Brown), dziewczynka obdarzona nadprzyrodzonymi mocami, uwielbia typowe, amerykańskie, mrożone gofry. Dustin Henderson (w tej roli Gaten Matarazzo) zawsze pamięta o przekąsce i troskliwie przypomina o prowiancie swoim przyjaciołom, gdy wyruszają na wyprawę w stronę laboratorium. Z kolei szeryf Jim Hopper (grany przez Davida Harbour’a) zajada się w serialu pączkiem w towarzystwie kubka kawy.

Kliknij przycisk, aby zobaczyć zdjęcia dotyczące jedzenia w serialu „Stranger Things”

Gofry dla Jedenastki, superbohaterki serialu Netflixa

Jedenastka jest dla wielu widzów przykładem nietypowej superbohaterki. Dziewczynka posiada kilka nadzwyczajnych mocy. Wśród nich jest między innymi telekineza (przenoszenie przedmiotów za pomocą umysłu), postrzeganie pozazmysłowe (widzenie zdarzeń w innym miejscu na świecie w tym samym czasie) i telepatia (komunikowanie się z innymi osobami za pomocą umysłu). W drugim sezonie widzieliśmy, że umiała poradzić sobie w trudnych warunkach atmosferycznych i znała sztukę przetrwania w leśnej głuszy. Jednak jak każde dziecko potrzebowała opieki i miłości innych osób. Po ucieczce z laboratorium odkryła inny świat wśród amerykańskich znajomych. No i oczywiście kuchnię, w której ważną rolę odegrały gofry.

- Gofry przez przypadek stały się comfort foodem (jedzeniem na pocieszenie – przyp. red.) dla serialowej Jedenastki. To była jedna z pierwszych rzeczy, jaką zjadła po ucieczce z laboratorium. Wcześniej były jeszcze frytki i hamburger w barze u Benny’ego. Jednak największa przyjaźń i więź narodziła się dopiero z Mike’iem Wheelerem, Lucasem i Dustinem. Ci chłopcy stali się dla niej rodziną w pierwszym sezonie. Gofry, którymi ją dokarmiali w piwnicy Wheelerów, były takim jedzeniem domowym, jak od mamy – mówi Diana Domin, autorka bloga „Kino i kuchnia”.

Blogerka dodała też, że gdy Nastka została odizolowana od swoich przyjaciół, to gofry stały się jej sposobem na odreagowanie traumatycznych doświadczeń. Bohaterka dopuszcza się nawet ich kradzieży z supermarketu. Dzięki temu może doświadczać odrobiny ciepła i bezpieczeństwa w formie jedzenia, które kojarzy jej się z najbliższymi osobami. Gofry stały się też rarytasem w domu Jima Hoppera, który opiekował się Jedenastką. W serialu przygotował jej tort złożony z trzech warstw gofrów, kremu i cukierków. Szeryf z Hawkins dokarmiał też goframi Nastkę, gdy ta ukrywała się w lesie po starciu z Demogorgonem.

Dominika Domin jest autorką bloga „Kino i kuchnia”. Rozmawialiśmy z nią o znaczeniu jedzenia w serialu „Stranger Things”.
Dominika Domin jest autorką bloga „Kino i kuchnia”. Rozmawialiśmy z nią o znaczeniu jedzenia w serialu „Stranger Things”. pixabay.com/Davies_Designs/materiały prasowe Dominika Domin

Kawa i pączki w „Stranger Things”

Jim Hopper, szeryf policji w Hawkins, w pierwszym sezonie przedstawiony został jako gbur, który mierzy się z uzależnieniem od alkoholu i papierosów. Amerykańskie seriale często stereotypowo pokazują policjantów zajadających się pączkami z kawą, Hopper także został wpisany w ten schemat.

- Traktowanie stereotypowo postaci w serialu „Stranger Things” nie wypada źle. Wręcz przeciwnie — świetnie oddaje klimat lat 80. ubiegłego wieku, a wtedy promowano właśnie kawę i pączki — uważa Diana Domin. - Jim Hooper nawet mówi w serialu, że poranki są przeznaczone na kawę i kontemplację. Szef policji to człowiek po przejściach, żyje samotnie i nie bierze się za gotowanie. W latach 80. gotowały przeważnie tylko matki w domach, korzystały z półproduktów oferowanych przez producentów żywności. Stąd popularność mrożonych gofrów, dodatków do potraw i dań z mikrofalówki.

Przekąski na podróż

Autorka bloga „Kino i kuchnia” dodała, że jedzenie z lat 80. XX wieku w USA nie było zbyt zdrowe. Można to zaobserwować na przykładzie dzieciaków, głównych bohaterów serialu. Największa rozpusta królowała w drugim sezonie w odcinku dotyczącym Halloween. Tam pojawiały się wszystkie możliwie rodzaje batonów, które były znane i lubiane w tamtym czasie przez dzieci i młodzież. Największe znaczenia dla rozwoju fabuły drugiego sezonu miał baton nugatowy „Trzej muszkieterowie” uwielbiany przez Dustina. Dzięki tym słodyczom kijanka demopsa została oswojona.

Gotujące mamy i amerykańskie dania

„Stranger Things” opiera się też na postaciach matek, które dla swoich dzieci potrafią wiele zrobić. Na pierwszym planie jest Joyce Byers (w tej roli Winona Ryder), która w pierwszym sezonie walczy o odnalezienie zaginionego syna i coraz bardziej jest świadoma zagrożenia z Drugiej Strony. Co ciekawe, ona sama nie gotuje, tylko odgrzewa kupione posiłki, a przygotowanie śniadań zostawia pierworodnemu synowi. Prawdziwą gospodynią domową jest natomiast mama Mike’a i Nancy Wheelerów, u której lubią się stołować Dustin i Lucas, gdy odwiedzają swojego przyjaciela na rundkę gry „Lochy i smoki” (ang. Dungeons & Dragons).

- Pani Wheeler gotuje amerykańskie klasyki. W pierwszym sezonie piecze amerykańskie meatloaf (rodzaj pieczeni rzymskiej – przyp. red.). Przychodzi też z kondolencjami do Joyce wraz z brytfanką zapiekanki.. Karen Wheeler smaży też typowe pankejki – dodaje twórczyni bloga „Kino i kuchnia”.

Pizza hawajska ze słonecznej Kalifornii. W „Stranger Things” to lubią

Jednym z ciekawszych przykładów posiłku, który miał znaczenie fabularne w czwartym sezonie „Stranger Things”, jest pizza z ananasem, budząca na świecie (np. we Włoszech) sporo kontrowersji. Po przeprowadzce Joyce Byers z synami i Jedenastką do Kalifornii, bohaterowie starają się ułożyć sobie życie na nowo. Argyle – w tej roli Eduardo Franco – przyjaciel Jonathana pracuje w Surfer Boy Pizza. Kontrowersyjne dla wielu smakoszy danie stało się wątkiem humorystycznym w serialu, a w pewnym momencie nawet ratuje im życie. Warto zwrócić uwagę, że pizza hawajska świetnie wpisuje się swobodny styl i bezpośrednie zachowanie Argyle’a.

A wy co sądzicie o amerykańskiej kuchni lat 80. pokazanej w „Stranger Things”? Jedlibyście?

Zobacz także: Wytrawne gofry na obiad. Sposób na słone śniadanie dla całej rodziny. Nie tylko dzieci poproszą o więcej

Amerykańskie gofry to ulubiony smakołyk Jedenastki. Kliknij w zdjęcie, żeby przejść do galerii i zobaczyć więcej ciekawostek kulinarnych z serialu.

„Stranger Things”. Gofry Nastki, pizza hawajska i kawa Hoppe...

Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni

Materiały promocyjne partnera

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto popapraniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni