W skrócie
Pizza hawajska - kto to wymyślił?
Wiele osób może być zaskoczonych faktem, że pizza hawajska nie pochodzi z Hawajów, tylko powstała w... Kanadzie i została wymyślona przez greckiego emigranta - Sama Panopoulosa w 1962 roku. Wraz z rodzeństwem prowadził on restaurację Satellite w miejscowości Chatham. Ananas był na co dzień używany restauracjach Sama, głównie w daniach inspirowanych kuchnią chińską. Sam Panopoulos postanowił połączyć rosnący popyt na pizzę z tym, co już było używane w jego lokalu.
- Pewnego dnia Panopoulos z czystej ciekawości postanowił wypróbować, jak mogłaby ona smakować w wersji z ananasem, którego na co dzień używano w restauracji do chińskiego sosu słodko-kwaśnego. Owoce w syropie znalazł w puszce pod nazwą „hawajskie” – stąd późniejsza nazwa kontrowersyjnego smakołyku. „Zrobiliśmy to dla zabawy, chcieliśmy sprawdzić, jak to będzie smakować” – tłumaczył się wiele lat później – przytacza historię pizzy Natalia Mętrak – Ruda na swoim blogu Przeszłość od kuchni.
Niestety autor przepisu zmarł w 2017 roku i nie dorobił się fortuny na swoim wynalazku. W wielu rozmowach podkreślał, że żałował, iż nie opatentował swojego pomysłu. Z drugiej strony cieszył się, że jego danie zyskało liczne grono wielbicieli.
Zobacz także: Przepisy na tosty. Proponujemy wyśmienity tost hawajski
Pizza hawajska – składniki dania
Pizza hawajska poza kontrowersyjnym dodatkiem ananasa zawiera standardowe składniki pizzy. Na puszystym placku drożdżowym kładzie się:
- sos pomidorowy,
- szynkę prosciutto,
- mozzarellę,
- ser kozi,
- czerwoną cebulę,
- rukolę lub bazylię.
Kontrowersje polityczne a pizza hawajska
Pizza jest kulinarnym dziedzictwem Włoch. Wszelkie drastyczne zmiany receptury Włosi odbierają jako zniewagę. Co ciekawe, pizza hawajska wzbudzała też wiele kontrowersji na arenie międzynarodowej polityki. W 2017 roku prezydent Islandii Gudni Thorlacius Johannesson zasugerował, że łączenie ananasa i pizzy zakrawa na zbrodnię na podniebieniu. Ostatecznie wytłumaczył się, że nie chciałby nikomu narzucać, kto i jak ma jeść pizzę. Ale nie chciałaby również, aby jemu to narzucano. W dyskusję włączył się nawet premier Kanady, Justin Trudeau pisząc, że ma ananasa i ma pizzę. I będzie ich bronił.
Robert Makłowicz a pizza hawajska
Robert Makłowicz, znany dziennikarz kulinarny, historyk i twórca programu „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, wielokrotnie wypowiadał się na temat pizzy z ananasem. Często kwitował to zdaniem, że "pizza to Italia, a ananas to nie Italia". Zaznaczył, że równie dobrze można położyć sobie na pizzy kiszoną kapustę. Wszystko można, ale według niego, to nie będzie miało nic wspólnego z pizzą.
„Mówiłem już wiele razy, to nie jest pizza. To placek z ananasem a nie pizza. W Meksyku go wymyślili (większość źródeł podaję Kanadę jako miejsce jej pochodzenia - przyp.red.). Ja osobiście nie lubię". – odpowiadał Robert Makłowicz swoim fanom.
Natomiast w rozmowie z Kanałem Sportowym zapytany przez dziennikarza sportowego Michała Pola o wrogość do pizzy hawajskiej dodał:
„Nie jestem człowiekiem apodyktycznym. Mogę mieć swoje zdanie na pewien temat. Co nie znaczy, że nie mogę się kumplować z kimś, kto robi nawet tak straszną rzecz, jak zjadanie pizzy z ananasem. A niech se zjada na zdrowie. Dozwolone powinno być to wszystko, co nie szkodzi innym spośród nas. Czy mnie to szkodzi, że ktoś je pizzę z ananasem? Nie! Ja uważam, że jest to wyjątkowe świństwo”.
Źródło:
- Pizza hawajska - Przeszłość od kuchni
Pyszne frytki każdego dnia
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?