Najpiękniejsze torty komunijne dla chłopca i dziewczynki. Ceny i trendy 2022: biel, kwiaty i szał na pistację. Zobacz zdjęcia

Anna Daniluk
Ozdoby na torty komunijne to także świeże kwiaty i krzyże. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć przykłady tortów komunijnych.
Ozdoby na torty komunijne to także świeże kwiaty i krzyże. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć przykłady tortów komunijnych. materiały prasowe Cukiernia LecheLove/facebook.com
- Jeżeli chodzi o smak to jest szał na pistację - mówi Maria Lechel, właścicielka pracowni cukierniczej z Babimostu. Torty komunijne z żywymi kwiatami, z jadalnym opłatkiem i złotym brokatem to tylko niektóre z propozycji od cukierników, którzy wkrótce będą mieli ręce pełne roboty za sprawą zbliżających się komunii. Tort to bowiem tradycja komunijnego przyjęcia, które powinno zostać zapamiętane na długo. Jakie trendy, jeżeli chodzi o ciasta, obowiązują w 2022 roku? Zobacz w galerii najciekawsze torty dla chłopca i dziewczynki.

W skrócie

W maju rozpocznie się sezon komunijny 2022. Przygotowywanie tortów na tę okazję to ważna gałąź biznesu cukierniczego. W sklepach internetowych, które specjalizują się w dostarczaniu dodatków do pieczenia ciast na komunie, śluby i chrzty, można spotkać wiele ciekawych akcesoriów. Popularne są toppery, czyli akcesoria wykonane z drewnianej sklejki. Można nadać im indywidualnego sznytu poprzez naniesienie daty komunijnej lub imienia dziecka.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć najpiękniejsze torty komunijne 2022

Tort książka? Trendy komunijne 2022

Częstym motywem, który spotyka się w komunijnych wypiekach, jest tort książka, czyli tort przypominający księgę, dostępny w ofercie wielu cukierni, ale już podobno nieco passé.

Ciasta komunijne można podzielić na te minimalistyczne i te bardziej ozdobne. Pracownie tortów lub profesjonalne cukiernie proponują m.in. torty piętrowe i z niewielką ilością dodatków. W ofercie są też wypieki ozdabiane figurkami z lukru plastycznego lub obsypane złotym, jadalnym brokatem. Jakie torty komunijne są popularne w tym roku?

- Klienci wciąż bazują na tym, co było w zeszłym roku. Wybierają delikatne, jasne kwiaty i topper. W tortach komunijnych nie ma dużego pola do popisu z dekoracjami. Bazujemy na jasnej, pastelowej kolorystyce. Głównie białej z dodatkiem złota i żywych kwiatów. Modne są okrągłe, wysokie torty, te w kształcie księgi już raczej nie - mówi Maria Lechel, właścicielka pracowni LecheLove Torty z Babimostu.

Izabela Borys Tarkowska ze Stalowej Woli, laureatka Internetowych Mistrzostw Cukierniczych 2021 dodaje: - Osobiście lubię torty, które odbiegają od klasyki (np. kolorowe), ale wiem, że spore grono moich znajomych wybrałoby raczej klasyczną biel i atrybuty komunijne takie, jak hostia czy różaniec. Torty, które podobają się też szerszemu gronu osób to te ozdobione żywymi kwiatami lub jadalną koronką - zaznacza mistrzyni cukiernictwa.

Marcelina Skowron z pracowni Cukiernica w Nowym Sączu zauważa z kolei, że w tym sezonie pojawił się trend na tort określany jako portal cake.

- Zauważyłam, że klienci coraz częściej o niego wypytują - mówi. - To nowość i ciekawy projekt - ciasto w kształcie wysokiego i smukłego łuku (portalu). Wygląda zupełnie inaczej niż te tradycyjne torty.

Ozdoby na tort komunijny dla chłopca i dziewczynki

Wśród nich znajdują się między innymi spersonalizowane opłatki na pierwszą komunię świętą w kolorach fuksji lub złota. Dodatkowo wybiera się ich kształt - okrągły lub prostokątny - w zależności od wybranego kształtu ciasta. Opłatek z imieniem i datą uroczystości kładziony jest na wierzch ciasta. Po bokach dodaje się krem cukierniczy lub cukrowe perełki. Przy tym można wybrać opłatki w odcieniach różu na tort komunijny dla dziewczynki lub błękitu na tort komunijny dla chłopca. Tort na komunię można ozdabiać też opłatkiem ze złotym ornamentem i napisem IHS, będącym skrótem greckiego słowa określającego Jezusa.

Torty na komunię. Jakie smaki królują? Pistacja rządzi

Maria Lechel zdradziła nam, że ostatnio jest szał na smak pistacjowy oraz na jego połączenie z owocami, np. pistacja z truskawkami i pistacja z malinami. Na czasie jest też smak cytrynowy z maliną. Orzeźwiający i bardziej uniwersalny od pistacji. Chociaż nie brakuje też oczywiście klasyki: smaku śmietankowego, waniliowego czy czekoladowego. Przykładowo w komunijnym menu jednej z restauracji Mateusza Gesslera znajdziemy tort bezowy z owocami, tort czekoladowy i tiramisu.

- U mnie w pracowni najczęściej wybieranymi smakami są malina z oreo, owoce leśne z białą czekoladą i pistacja z czerwoną porzeczką – dodaje Marcelina Skowron, właścicielka pracowni Cukiernica.

Ile kosztuje tort na komunię? Ceny

W czasie wzrostu cen produktów spożywczych wiele osób zastanawia się, ile trzeba zapłacić za tort komunijny. Przyczyną wzrostu cen wypieków jest galopująca inflacja i przełożenie jej na wzrost cen żywności. Koszt zamówienia wypieku w pracowni cukierniczej jest znacznie wyższy niż w zeszłym roku. Cukierniczka Maria Lechel zauważa, że jest to około 3 złote więcej na porcji. A i tak nie jest to tyle, ile powinno być, aby pokryło jej koszty pracy.

Ostateczna cena tortu zależy od wielu czynników. M.in. od jego wagi, wielkości i od wyboru dekoracji, czy będzie to skromna ozdoba w postaci toppera i kwiatów kosztująca 50 złotych.

- Klient, gdy wymyśli sobie tort z figurką dziecka, to jego cena będzie już większa. Wtedy mówimy już o koszcie 150-200 złotych. Z mojego doświadczenia wynika, że niewiele osób domaga się wymyślnych dodatków, raczej stawia się na prostotę - mówi Maria Lechel.

W pracowni cukierniczej Cukiernica prowadzonej przez Marcelinę Skowron cena standardowego tortu na 10 porcji zaczyna się od 230 złotych.

Ozdoby na torty komunijne to także świeże kwiaty i krzyże. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć przykłady tortów komunijnych.

Najpiękniejsze torty komunijne dla chłopca i dziewczynki. Ce...

Kiedy zamówić tort komunijny?

Maria Lechel z pracowni LecheLove dodaje, że w kwietniu jej kalendarz zamówień jest już zapełniony. Torty komunijne powinny być zamawiane na 3-4 miesiące przed uroczystością. A sama praca nad wypiekiem zaczyna się trzy dni przed komunią od upieczenia biszkoptu, a następnie przełożenia kremem, tynkowania i dekorowania.

Marcelina Skowron dodaje: - Im wcześniej zamówimy tort, tym lepiej. Wszystko zależy od dostępności terminu. U mnie w pracowni dwa tygodnie wcześniej to minimum. Jednak w miesiącach mocniej obleganych, np. w maju, lepiej zamawiać wcześniej, aby mieć gwarancję, że się zdąży - mówi.

Roboty, z którymi pieczenie to przyjemność

Materiały promocyjne partnera

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto popapraniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni