W skrócie
Gazpacho na Dzień Ojca. Michel Moran wspomina swojego tatę
Michel Moran urodził się w 1965 roku w Paryżu. W Polsce mieszka od 2002 roku. Największą rozpoznawalność przyniósł mu udział w roli jurora w programach z serii „MasterChef”. Widzimy na ekranie, że potrafi być surowy, pomocny, ale też zabawny, szczególnie w programach „MasterChef Junior”, gdy mali pasjonaci gotowania nie radzą sobie ze stresem. W swoich potrawach łączy wpływy francuskie i hiszpańskie. Jednym z dań, które pojawiło się w menu wszystkich restauracji Michela Morana, było gazpacho. Dlaczego?
Kliknij przycisk, aby zobaczyć składniki gazpacho
Michel Moran w poście na Instagramie zdradził, że powodem umieszczanie gazpacho (hiszpański chłodnik najczęściej na bazie pomidorów) w menu jego restauracji, była chęć uczczenia pamięci jego ojca. Przepis na zupę 40 lat temu podarował mu jego tata - Antonio. Znany szef kuchni stwierdził, że potrawa przygotowana wg tej receptury jest smaczna, piękna i od serca. Wypowiedź zakończył wyznaniem, że kocha swojego tatę.
Obserwatorzy profilu Michela Morana zareagowali entuzjastycznie na wyznanie miłości tacie i pokazanie hiszpańskiego chłodnika wg jego przepisu. Wiele osób poprosiło o recepturę, którą chcą wypróbować z okazji Dnia Ojca.
Przepis na hiszpańskie gazpacho Michela Morana, chłodnik od serca
Michel Moran w jednym z odcinków serii „Doradca smaku” podzielił się przepisem na domowe gazpacho. Zaznaczył, że tym razem nie gotuje, bo jest upał i zrobi chłodnik. Sprawdź nagrane z przepisem na hiszpańskie gazpacho na Youtube.
Składniki:
- 4 pomidory,
- 1 papryka czerwona,
- 1 papryka zielona,
- 1 ogórek,
- 1,5 ząbku czosnku,
- 0,5 cebuli,
- 60 ml octu winnego,
- 60 ml oliwy z oliwek,
- 0,5 l wywaru warzywnego,
- 125 pieczywa tostowego,
- tymianek,
- papryka słodka,
- sól i pieprz.
Jak zrobić gazpacho?
Przygotowanie:
- Michel Moran zaczął od pokrojenia w kostkę chleba tostowego pozbawionego skórki. Następnie dodał do niego połowę wywaru warzywnego i połowę octu winnego. Namoczony chleb wstawił do lodówki.
- Restaurator zaczął kroić pomidory w kostkę, z obranego ogórka usunął miąższ i pokroił go w plasterki. Włożył je do miski i dodał pokrojoną w kostkę cebulę.
- Michel Moran pokroił połowę obu papryk. Pozostałe części zostawił do dekoracji. Szef kuchni zaznaczył, że warzywa nie muszą być równo krojone, bo i tak będą miksowane.
- Do miski z warzywami dolał całą oliwę i doprawił solą, pieprzem, mieloną słodką papryką i tymiankiem. Gotową mieszankę warzyw odstawił do lodówki na 3 godziny.
- W czasie, gdy warzywa „przegryzały” się w lodówce, Michel Moran pokroił połówki papryk w równą kostkę. Po kilku godzinach warzywa puszczają sok.
- Michel Moran warzywa i pieczywo umieścił naprzemiennie w wysokim naczyniu i blendował z bulionem warzywnym na gładką masę. Powoli dodawał resztę składników razem z bulionem.
- Gotową zupę Michel Moran przecedził przez sitko, aby usunąć resztki z warzyw np.: skóry z papryki.
Marka tefal w najlepszych cenach
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?