W skrócie
Szukając przepisów na domowe baby drożdżowe, warto sięgać do starych przepisów Marii Ochorowicz – Monatowej w książce „Uniwersalna książka kucharska”. Korzystając z nich, należy pamiętać o innym systemie mierniczym i o tym, że autorka proponuje używanie bardzo dużych ilości masła, jajek i tłustego mleka. To istotna informacja dla osób obliczających domowy budżet oraz liczących kalorie.
Zbliżają się święta wielkanocne. Z tej okazji mamy dla Was przepis na oryginalną babkę, jakie wypiekały nasze babcie.
Składniki na babkę drożdżową sprzed stu lat
Współcześnie warto wiedzieć:
- kopa jaj to 60 sztuk,
- funt to około 400 g,
- łut to około 13 g.
Dodatkowo niektóre wskazówki, zawarte w książce, są nieprecyzyjne, bo autorka liczyła na intuicję i doświadczenie czytelniczek. Przepisy są napisane staroświeckim językiem, który również jest ciekawostką. Przytaczamy przepis na baby podolskie z szafranem z zachowaniem oryginalnej pisowni.
Przepis na babkę szafranową na Wielkanoc
„1 litr przesianej mąki zaparzyć z 3 / 4 litrem wrzącego mleka rozbijając dobrze, aby grudek nie było i w tejże chwili wlać ½ litra zimnego mleka, wyrobić dobrze i odstawić do zupełnego wystudzenia. Wtedy wlać 20 dkgr. (14 łutów) rozrobionych drożdży i kopę żółtek ubitych na pianę w garnku z ciepłą wodą.
Gdy się rozczyna ruszy, wsypać 3 litry mąki, wlać 1 / 2 litra sklarowanego masła, 1 1 / 2 funta cukru, łyżeczkę soli i wyrabiać ciasto przez całą godzinę. Wkońcu wsypać 6 dkg. (4 łuty) gorzkich migdałów utartych na masę, troszeczkę utłuczonej wanilii, 1 / 2 funta obranych rodzynków, wlać kieliszek spirytusu, w którym namoczyć na dwa dni wprzód trochę szafranu, ubić pianę z 10-u białek, wymieszać to wszystko lekko z ciastem, ponakładać do mniejszej połowy w formy wysmarowane masłem i postanowić w cieple do wyrośnięcia.
Czytaj także:
Piec powinien być wcześnie napalony, bo te baby długo stać nie mogą; gdy podrosną blisko do pełna wstawić je w bardzo gorący piec na godzinę. Wyjmować bardzo ostrożnie, najlepiej na poduszkę, bo łatwo opadają”.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć galerię
Kim była Maria Ochorowicz-Monatowa?
Kim była autorka wspomnianej książki kucharskiej? Maria Ochorowicz-Monatowa urodziła się w 1866 roku w rodzinie Leszczyńskich. Jej pierwszy mąż, Juliusz Ochorowicz, był filozofem, drugi, Henryk Monat, krytykiem literackim. „Uniwersalna książka kucharska” Marii Ochorowicz- Monatowej to najsłynniejsze dzieło znanej kucharki i autorki książek. W wielu domach jej książka kucharska przez długie lata była cenną skarbnicą wiedzy. Znajdziemy w niej przeszło 2200 przepisów na posiłki skromne i bardziej wyszukane. Publikacja została opatrzona ilustracjami i kolorowymi tablicami.
Książkę wyróżniono nawet na wystawie w Warszawie. Maria Ochorowicz – Monatowa zapewniała, że w „Uniwersalnej książce kucharskiej” zawarte są warunki odpowiedniej diety, codziennej higieny oraz kuchni jarskiej. We wstępie zaznaczała:
„Starałam się obznajomić młode, niedoświadczone jeszcze gosposie, jak mają się zabrać do gospodarstwa kuchennego, począwszy od urządzania kuchni, spiżarni, dyspozycyi najtańszych codziennych obiadów, a skończywszy na wielkich wystawnych przyjęciach, a dla plastycznego przedstawienia zaopatrzyłam książki w liczne rysunki i ilustracyje gustownego dekorowania półmisków i stołu, tranżerowania mięsiwa i najnowszych ulepszeń i przyrządów, mających swe zastosowanie w sztuce kulinarnej”.
Zobacz inne przepisy wielkanocne ze Strony Kuchni:
- Sernik, który zawsze się udaje. Tradycyjny przepis na ciasto na kruchym spodzie
- Szybka babka na oleju. Poznaj oszczędny przepis z PRL-u. Dawniej robiono go w prodiżu
- Jak przygotować domowy twaróg do sernika? Przepis na ser na zdrowe śniadanie
- Postny żurek tarchomiński z przepisu Małgorzaty Caprari. Kluczowy jest jeden składnik
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?