Lembas, chleb elfów na Dzień Czytania Tolkiena. Co jedli mieszkańcy Śródziemia?

Anna Daniluk
Lembasy były chlebem życia elfów. Przypominały połączenie sucharków i biszkoptów. Kliknij, aby zobaczyć więcej posiłków ze Śródziemia.
Lembasy były chlebem życia elfów. Przypominały połączenie sucharków i biszkoptów. Kliknij, aby zobaczyć więcej posiłków ze Śródziemia. www.pexels.com
25 marca przypada w kalendarzu dzień poświęcony twórczości J. R. R. Tolkiena. Śledząc książki mistrza fantastyki można zauważyć, że hobbici, ludzie, elfy i krasnoludy byli smakoszami i uwielbiali ucztować. Przyjrzeliśmy się smakołykom, które jedzono w Śródziemiu. Sprawdź przepis na elficki chleb.

W skrócie

Co jedzono w Śródziemiu?

Śródziemie, w tym Shire, gdzie mieszkał Bilbo Baggins, oferowało w jadłospisie wiele dań, które na co dzień jedzą ludzie. Hobbici uwielbiali wszystkie posiłki, które sprzyjały długiemu ucztowaniu i skłaniały do spotkań towarzyskich. Niziołkowie uwielbiali jeść. Ich spiżarnia zawsze była pełna różnorodnych smakołyków, z których w mgnieniu oka mogli zrobić domowy podwieczorek. Z książek wiemy, że dziennie zjadali sześć posiłków, a w międzyczasie sięgali po przekąski.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć galerię dań ze Śródziemia

J.R.R. Tolkien stworzył rozmowę między Merrym, a Gimlim na kartach „Władcy pierścieni. Drużyny Pierścienia”:

- Nie kręć nosem na te przysmaki, mój Gimli – rzekł Merry. To nie jest żarcie orków, ale jadło ludzkie, jak by to powiedział Drzewiec. Co wolisz, piwo czy wino? Jest bardzo przyzwoita beczułka. A tu solona wieprzowina, pierwszorzędna. Jeżeli sobie życzysz, mogę przysmażyć parę plasterków boczku. Szkoda, że nie ma żadnych jarzyn. Dostawy ostatnimi dniami zawiodły. Więcej nic ci nie mogę zaoferować prócz masła i miodu do chleba. Czy to cię zadowoli?

Gimli był szczęśliwy z takiego jadłospisu i skreślił towarzyszowi część długu za zaoferowane jedzenie. Następnie Tolkien dodał, że hobbici bezwstydnie pałaszowali drugi tego dnia obiad.

Wśród posiłków, które Tolkien opisał jako przysmaki w Śródziemiu, znalazły się:

  • bułeczki maślane,
  • chleb,
  • kram lub chleb kramowy (rodzaj sycących cieniutkich sucharów),
  • placek z kminkiem,
  • szarlotkę,
  • białe ciasto,
  • owsiankę,
  • frytki,
  • gulasz wieprzowy,
  • paszteciki z mięsem,
  • potrawkę z królika.

Legolas i Aragorn nawet śmiali się z hobbitów, że nie widać po nich postu i głodu. Nadal mają kędzierzawe czupryny i zdrowy wygląd. Wtedy Pippin zdradził, że w niewoli u orków podle ich karmiono, a wcześniej też skromnie się żywili. Poskarżył się nawet, że nie pamięta, kiedy ostatni raz jadł do syta. Na to Gilmli wtórował Legolasowi, że przysiągłby, że jego koledzy nawet urośli, o ile to możliwe u dorosłych hobbitów. Na to Merry odparł:

[…]entowie tylko piją, a napojami trudno się najeść. Trunki Drzewca są zapewne bardzo odżywcze, Hobbitowi jednak potrzeba czegoś solidniejszego. Nawet lembasy miło czasem odmienić na inne potrawy.

Lembas – chleb elfów

Wśród miłośników prozy Tolkiena największą ekscytację wzbudza chleb elfów lembas. Wypiek przewija się przez całą trylogię jako przekąska na drogę. Lembasy były pieczone ze wyjątkowego rodzaju zboża, podarowanego elfom przez Yavannę z pól Amanu poprzez Oromego wraz z recepturą na chleb. Gimli wziął je przez przypadek za rodzaj kramu, czyli suchara na podróż o wnętrzu w kolorze śmietany, jakie mieszkańcy Dale biorą ze sobą zwykle na wędrówkę po pustkowiach. Elfy sprostowały jego przypuszczenia, mówiąc, że nazywają je lembas i jest to chleb podróżny.

„Posila on lepiej niż wszystkie potrawy znane ludziom, a przy tym jest bądź co bądź smaczniejszy niż kram” – dodały elfy.

Gimli nie zaprzeczał i dodał, że lembas jest lepszy od miodowników, które są specjalnością plemienia Beorna, a są oni najsławniejszymi piekarzami Śródziemia. Elfy nic nie robiąc sobie z komplementu, poprosiły o racjonalne spożycie prowiantu w drodze. Mieli jeść niewiele naraz i tylko wtedy, gdy będą wygłodniali. Zapas lembasów ma służyć w wyjątkowych okolicznościach, gdy nie znajdą bieżącego pożywienia. Dodatkowo elfy zaznaczyły, że lembasy nie kwaśnieją przez długi czas, jeśli:

  • nie będą rozkruszone
  • i pozostaną zawinięte w liście, tak jak były zapakowane.

Elfy dodały, że jeden lembas wystarczy, by pokrzepić na cały dzień ciężkiej wędrówki, nawet jeśli byłby to rosły mężczyzna z Minas Tirith. Co do smaku lembasów wiadomo tylko tyle, że przypominał hobbitom dobre czasy, śmiechy i posilające jedzenie. W trasie Merry zastanawiał się nad składnikami lembasów. Intrygowało go, że potrafią szybko pokrzepić i dają zdrowszą siłę niż rozgrzewający trunek orków. Jednak po chwili stwierdził, że lepiej o tym nie wiedzieć. Niestety po długim marszu nawet lembas potrafił zbrzydnąć. Nawet padają słowa, że dla odmiany zjedliby kromkę zwykłego chleba z kwaterką lub półkwaterkiem piwa.
Natomiast ludzie nie powinni jeść zbyt często lembasów. Nadużycie sprawiało, że zaczynali tęsknić za nieśmiertelnością.

Przepis na lembas - chleb elficki

Lembas
Na około 10 sztuk

Składniki:

  • 250 g mąki pszennej
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 jajko
  • 70 ml mleka
  • 1 łyżeczka miodu
  • 50 g cukru pudru

Przygotowanie:

  1. Mąkę należy przesiać przez sitko. Następnie należy dosypać proszek do pieczenia i cukier puder.
  2. Mleko, miód i jajko należy połączyć dokładnie wymieszać w wysokim naczyniu za pomocą miksera lub widelca.
  3. Mokre składniki należy dodać do suchych produktów.
  4. Należy dokładnie wyrobić ciasto, aby stanowiło zwarte ciasto nadające się wałkować.
  5. Jeśli jest za luźne, można podsypać odrobiną mąki.
  6. Następnie należy rozwałkować ciasto i za pomocą noża pokroić w kwadraty.
  7. Gotowe ciastka trzeba ułożyć na papierze do pieczenia i wstawić do rozgrzanego piekarnika do 180° Celsjusza na 10 minut.

Kliknij w obrazek, aby zobaczyć przysmaki ze Śródziemia

Lembasy były chlebem życia elfów. Przypominały połączenie sucharków i biszkoptów. Kliknij, aby zobaczyć więcej posiłków ze Śródziemia.

Lembas, chleb elfów na Dzień Czytania Tolkiena. Co jedli mie...

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni